Polmic - FB

nasze patronaty

Wrocław | Recital organowy Andrzeja Chorosińskiego

NFMPodczas recitalu wybitnego organisty Andrzeja Chorosińskiego 23 maja 2021 o godz. 12.30 w Narodowym Forum Muzyki wysłuchamy trzech arcydzieł. Tylko jedno z nich zostało przez twórcę pierwotnie pomyślane jako kompozycja organowa, dwa pozostałe są aranżacjami utworów przeznaczonych na chór a cappella i na fortepian.

Koncert rozpocznie monumentalna Fantazja i fuga na temat chorału „Ad nos, ad salutarem undam” Franza Liszta, napisana w 1850 roku w Weimarze. Kompozytor oparł się w niej na chorale z pierwszego aktu cieszącej się wówczas popularnością opery Prorok Giacoma Meyerbeera, któremu też zadedykował swój utwór. Następnie wysłuchamy Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego, które napisał na wieść o śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, a później włączył je do monumentalnego Polskiego Requiem. Dzieło zabrzmiało po raz pierwszy podczas uroczystości żałobnych hierarchy 31 maja 1981 roku w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Kompozycja rozpoczyna się powoli, w cichej dynamice, ewokuje nastrój modlitewnego skupienia. Muzyka stopniowo staje się coraz bardziej żarliwa i ekspresyjna, by po przejmującej, oznaczonej w partyturze quasi in grido (prawie jak krzyk) kulminacji na słowie „peccata” (grzechy) znowu przycichnąć i zwolnić.

Ostatni utwór w programie koncertu, suita Obrazki z wystawy, to jedno z najbardziej znanych dzieł Modesta Musorgskiego. Powstała jako wyraz hołdu złożonego przez kompozytora przyjacielowi, malarzowi Wiktorowi Hartmannowi. Suita Musorgskiego w oryginale była przeznaczona na fortepian, jednak prędko doczekała się licznych opracowań na inne składy. Podczas tego koncertu utwór zabrzmi w wersji przygotowanej przez niemieckiego kompozytora Oskara Gottlieba Blarra i Andrzeja Chorosińskiego.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8330