Polmic - FB

aktualności

Zielona Góra | Muzyczne spotkanie jubileuszowe – koncert muzyki polskiej

FZPo długiej przerwie – wymuszonej pandemią – Filharmonia Zielonogórska powraca z koncertami z udziałem publiczności. 21 maja 2021 o godz. 20.00 zaprasza na wyjątkowe Muzyczne spotkanie jubileuszowe z okazji 65-lecia działalności Filharmonii im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i pianistka Beata Bilińska pod dyrekcją Czesława Grabowskiego zaprezentują dzieła Patrona Instytucji, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Jubileuszowy koncert z okazji 65-lecia rozpocznie Uwertura patrona Zielonogórskiej Filharmonii – Tadeusza Bairda. Kompozytor żyjący w latach 1928-1981 należy do najwybitniejszych twórców polskich XX wieku, o bogatym i różnorodnym dorobku. Nazwany „romantykiem współczesności” jako nadrzędną ideę traktował podporządkowanie środków technicznych muzycznemu wyrazowi. Debiutował w okresie niesprzyjającym nowatorskim poczynaniom. Wraz z innymi kompozytorami polskimi należał w młodości do tzw. „Grupy 49” (od roku powstania 1949), której założeniem było uprawianie muzyki komunikatywnej i nieskomplikowanej o ekspresji „pozytywnej” i „optymistycznej”. Jego Giocosa (1952) oparta na budowie allegra sonatowego jest orkiestrową autotranskrypcją pierwszej części wcześniej napisanej II Sonaty na fortepian.

Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina zajmuje szczególne miejsce w polskiej literaturze muzycznej. Wirtuozowskie dzieło nawiązujące do romantycznego stylu brillante na stałe weszło do repertuaru najwybitniejszych pianistów całego świata. Uwertura koncertowa Bajka przez samego Moniuszkę określana była jako „uwertura fantastyczna”. Powszechnie także uważana jest za rodzaj pierwszego w naszej literaturze muzycznej poematu symfonicznego.

Sławomir Kozłowski

Więcej – na http://filharmoniazg.pl/