Polmic - FB

relacje i recenzje wydarzeń

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku

Pro ArtisW dniach 11-16 maja 2021 w Sanoku odbył się już II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Pro Artis, dyrektorem artystycznym Festiwalu – dr hab. Piotr Rojek, prof. AMKL we Wrocławiu, zaś dyrektorem organizacyjnym – prezes Stowarzyszenia Łukasz Kot.

Pomysł powstania Festiwalu zrodził się z potrzeby ożywienia życia muzycznego Sanoka, szczególnie w zakresie muzyki organowej i kameralnej, która na terenie województwa podkarpackiego nadal jeszcze jest mało popularna.

Do udziału w drugiej edycji Festiwalu zaproszeni zostali znani w Polsce i za granicą artyści i pedagodzy: Róża Lorenc, Wiktor Brzuchacz, Bogdan Narloch, Roman Gryń, Jakub Stefek, zespół Vox Varshe, Sławomir Kamiński, Dumitru Harea, Arkadiusz Bialic oraz Żeleński String Quartet. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, wszystkie koncerty były transmitowane na żywo dzięki profesjonalnej firmie Ars Sonora z Łodzi z Jakubem Garbaczem na czele. Na koncertach mimo ograniczeń sanitarnych, zgromadziła się publiczność, która gromkimi brawami oklaskiwała artystów. Koncerty organowe odbywały się w Sanoku właśnie w kościołach, ponieważ w nich mamy dostęp do takich instrumentów. Poza solowym brzmieniem organów mogliśmy je usłyszeć w połączeniu z trąbką, ze skrzypcami, fletnią Pana, a wraz zespołem Vox Varshe przenieśliśmy się w świat muzyki żydowskiej. Podczas finałowego koncertu rozbrzmiały organy w połączeniu z kwartetem smyczkowym Żeleński String Quartet.

Wielkim sukcesem okazał się I Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów, bowiem uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół muzycznych II st. z całej Polski (Wrocław, Opole, Płock, Warszawa, Kraków, Bielsko-Biała, Tarnów, Racibórz, Rybnik, Katowice, Mielec i Rzeszów). Organizatorzy otrzymali 22 zgłoszenia, z których to 20 uczniów wzięło udział w zmaganiach konkursowych. W wyniku oceny wszystkich prezentacji konkursowych, Jury podjęło decyzję o przyznaniu 12 wyróżnień. Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Laureaci poza nagrodami rzeczowymi otrzymali nagrody pieniężne, okolicznościową statuetkę oraz dyplom laureata. Ponadto Jury przyznało nagrody specjalne w postaci indywidualnych koncertów dla laureatów I i II miejsc w grupie starszej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://pro-artis.pl/