Polmic - FB

archiwum

XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs Chopinowski 2010XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 2-23 października 2010 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Organizatorem Konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski w Roku Fryderyka Chopina zainaugurują uroczyste koncerty – „Wielkie symfonie romantyczne” (30 września), recital fortepianowy Mitsuko Uchidy, laureatki II nagrody na VIII Konkursie Chopinowskim (1 października) oraz nadzwyczajny koncert na 2 fortepiany z udziałem Marthy Argerich i Nelsona Freire (2 października). Ponadto w dniu 17 października podczas uroczystości związanych z obchodami 161. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Kościele Św. Krzyża w Warszawie zabrzmi Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w interpretacji Orchestre des Champs-Élysées pod batutą Philippe’a Herreweghe’a. Koncert zostanie powtórzony dzień później w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.

Do udziału w przesłuchaniach konkursowych, w wyniku eliminacji przeprowadzonych w kwietniu br., zakwalifikowanych zostało 81 pianistów. Największą grupę wśród nich stanowią reprezentanci Japonii – aż 17 młodych artystów, a także Rosji – 12 muzyków. Polskę reprezentować będzie siedmioro pianistów: Fares Marek Basmadji, Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak, Joanna Różewska, Gracjan Szymczak i Paweł Wakarecy. Pierwszy etap przesłuchań odbędzie się w dniach 3-7 października, II etap – 9-13 października, III etap – 14-16 października, a finał – w dniach 18-20 października. Do II etapu zostanie dopuszczonych 40 uczestników, do III etapu – 20 uczestników, a do finału nie więcej niż 10 pianistów. Ogłoszenie wyników Konkursu będzie miało miejsce podczas konferencji prasowej 20 października ok. godz. 23.00. Koncert laureatów odbędzie się 21 października o godz. 20.00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Dzień później, 22 października o godz. 12.00 w Filharmonii Narodowej będzie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród pozaregulaminowych, a wieczorem o godz. 19.30 i następnego dnia o godz. 19.30 – powtórzenie koncertu laureatów.
Program Konkursu obejmuje jak zawsze wyłącznie utwory Fryderyka Chopina. W I etapie pianiści wykonają – spośród podanych w Regulaminie – dwie etiudy, nokturn lub kolejną etiudę podaną w grupie nokturnów oraz do wyboru balladę, scherzo, Barkarolę Fis-dur op. 60 lub Fantazję f-moll op. 49. W II etapie zobowiązani są zagrać jeden walc, jeden pełen cykl mazurków, jeden polonez oraz dwa utwory nie wykonywane w I etapie (dowolny oraz jeden z regulaminowych, a wówczas nie zaprezentowanych). W III etapie każdy uczestnik musi wykonać Polonez-Fantazję As-dur op. 61, jedną sonatę oraz dowolny utwór lub utwory Fryderyka Chopina, nie wykonywane w poprzednich etapach, w finale natomiast – jeden z koncertów.
Pianistów oceniać będzie Jury Konkursu w składzie: Andrzej Jasiński – przewodniczący, Martha Argerich, Dang Thai Son, Bella Davidovich, Philippe Entremont, Fou Ts'ong, Nelson Freire, Adam Harasiewicz, Kevin Kenner, Michie Koyama, Piotr Paleczny i Katarzyna Popowa-Zydroń. Sześciorgu najwyżej ocenionym uczestnikom finału zostaną przyznane następujące nagrody: I nagroda 30 000 € i złoty medal, II nagroda 25 000 € i srebrny medal, III nagroda 20 000 € i brązowy medal, IV nagroda 15 000 €, V nagroda 10 000 € i VI nagroda 7 000 €. Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 000 €. Ponadto przewidziane są nagrody pozaregulaminowe: Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie (3 000 €), Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (3 000 €), Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3 000 €), Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (12 000 €) i Nagroda Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza- Fantazji As-dur op. 61 (3 000 €).


POLSCY UCZESTNICY KONKURSU CHOPINOWSKIEGO 2010

4. Fares Marek BASMADJI (POLSKA – SYRIA)

Urodził się 28 października 1986 r. w Aleppo. Student V roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Grażyny Fiedoruk-Sienkiewicz. Równolegle studiuje w Royal Irish Academy of Music pod kierunkiem Johna O’Conora. Laureat m.in. piątej nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2006). Otrzymał Grand Prix i nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz utworów kompozytorów rosyjskich w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rabacie (2008). Występuje w Polsce i za granicą.


6. Marek BRACHA (POLSKA)

Urodził się 3 lutego 1986 r. w Warszawie. Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Alicji Palety-Bugaj. Równolegle kształcił się w Royal College of Music w Londynie pod kierunkiem Kevina Kennera. Występował w prestiżowych salach koncertowych Polski z licznymi recitalami i jako solista z orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Filharmonii Narodowej. Brał udział w festiwalach krajowych i zagranicznych.


37. Jacek KORTUS (POLSKA)

Urodził się 12 lipca 1988 r. w Poznaniu. Studiuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Waldemara Andrzejewskiego. Laureat wielu konkursów pianistycznych, m.in. pierwszej nagrody oraz Grand Prix IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Antoninie (2005), piątej nagrody w IX Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb w Darmstadt w Niemczech (2009). Jest finalistą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Koncertował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i Azji. Otrzymał stypendium Ministra Kultury oraz wiele medali przyznawanych młodym wybitnym artystom.


38. Marcin KOZIAK (POLSKA)

Urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa. Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


58. Joanna RÓŻEWSKA (POLSKA)

Urodziła się 7 lutego 1988 r. w Siedlcach. Obecnie kształci się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Elżbiety Tarnawskiej. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali muzycznych. Zdobyła m.in. piątą nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Grand Prix podczas festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie. Koncertowała m.in. w Polsce i we Francji. Występowała m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Concerto Avenna, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Orkiestrą Concertus Pro Arte.


70. Gracjan SZYMCZAK (POLSKA)

 Urodził się 27 czerwca 1986 r. we Wrocławiu. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Grzegorza Kurzyńskiego, a także w klasie wiolonczeli. Obecnie odbywa studia dyrygenckie i równolegle doktoranckie – pianistyczne – w tej samej uczelni. Laureat Ogólnopolskich Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Otrzymał drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) Konkursu im. Miłosza Magina w Łodzi (2007), a w dwa lata później Grand Prix i nagrodę prasy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Paryżu. Jest także zdobywcą nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Granadosa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Edwarda Griega w Oslo. Występował w wielu miastach Polski, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju (2008), w Niemczech, Szkocji, we Francji i we Włoszech.


76. Paweł WAKARECY (POLSKA)

 Urodził się 14 października 1987 r. w Toruniu. Kształci się w Akademii Muzycznej in. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i za granicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.