Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Koncert z okazji 20. rocznicy powstania zespołu ElettroVoce

NFMKoncert „Rytuał: Głos" w ramach X Festiwalu Musica Electronica Nova 27 maja 2021 o godz. 20.00 będzie świetną okazją do świętowania dwudziestej rocznicy postania zespołu ElettroVoce. Formację tworzy dwoje wybitnych artystów – Agata Zubel i Cezary Duchnowski. Ich jubileusz został zorganizowany we współpracy z Oddziałem Wrocławskim Związku Kompozytorów Polskich.

Koncert rozpocznie się i zakończy wykonaniem dzieł będących efektem wspólnej pracy Zubel i Duchnowskiego. Utwór Widzimisię powstał w 2020 roku. Artyści skomentowali założenia i przesłanie tej kompozycji w następujący sposób: „Duet ElettroVoce od blisko dwudziestu lat balansuje POMIĘDZY najstarszym i najnowszym instrumentem. Gdzieś POMIĘDZY zazwyczaj człowiek traci głos, by tchnąć w maszynę ducha. […] Zagramy pytaniem o znaczenie i odpowiemy brzmieniem, żeby usłyszeć rozum i ducha. Jeśli ktoś to usłyszy, to tak nam się widzi POMIĘDZY”.

Cookbook for the Modern Boygirl Krzysztofa Wołka to dzieło, w którym autor wykorzystał tekst młodej amerykańskiej poetki Bunny Morris. Opowiada on o przeżyciach autora – jako osoby niebinarnej – z okresu pandemii. Jest jednocześnie osobisty i zmysłowy, a momentami wręcz wulgarny.

Tematem Co-Relations Wojciecha Błażejczyka, utworu na głos i gestofon, są relacje pomiędzy kobietą a mężczyzną. Partia głosu i live electronics są tu ze sobą nierozerwalnie związane. Zubel śpiewa, a Duchnowski za pomocą gestykulacji dokonuje transformacji jej głosu.

W programie znalazła się także kompozycja Borges y el espejo na sopran i komputer Alejandra Viñao oraz utwór austriackiego twórcy Wolfganga Mitterera cells of perspective, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert zakończy się wykonaniem fragmentów ze Stories Nowhere from duetu ElettroVoce. Zgodnie ze słowami artystów jest to historia dziewięciu magicznych światów – każdy z nich ma swoją fabułę, której jednak nie da się ująć w słowa.

Agnieszka Frei

Więcej - na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8366