Polmic - FB

aktualności

Olsztyn | Muzyka kompozytorów z Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon: premiera „Tanga z wariacjami” Tomasza Szymusia

FWMMuzyka kompozytorów z Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon zabrzmi w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie 16 lipca 2021 o godz. 19.00. Będziemy również świadkami światowej premiery Tanga z wariacjami Tomasza Szymusia na puzon i kwartet smyczkowy.

W roku 2020 puzonista filharmonicznej orkiestry Rafał Krauze otrzymał Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina na realizacje projektu „Popularyzacja muzyki Feliksa Nowowiejskiego, a w szczególności jego wybranych pieśni, uczczenie pamięci kompozytora z Barczewa w 75. rocznicę jego śmierci. Nagranie i wydanie płyty m.in. z pieśniami kompozytora”. Transkrypcji pieśni na puzon z fortepianem dokonała kompozytorka, adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu dr Ewa Fabiańska-Jelińska. I właśnie opracowania tych utworów, a także wybranych pieśni Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Niewiadomskiego i Stanisława Moniuszki, usłyszymy podczas najbliższego koncertu.

Z myślą o wspomnianym powstającym albumie kompozytor i aranżer dr Tomasz Szymuś, pochodzący z Bartoszyc, w maju 2021 roku skomponował utwór specjalnie dla puzonisty. Dokładnie 16 lipca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej światowego prawykonania Tanga z wariacjami dokonają Rafał Krauze i Amelior Quartet.

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/21546/