Polmic - FB

aktualności

Premiera online pierwszej opery Rafała Zapały

TW11 września 2021 o godz. 21.00 na VOD Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędzie się premiera online pierwszej opery Rafała Zapały Solastalgia.

Solastalgia – pojęcie ukute przez australijskiego filozofa Glenna Albrechta. Opisuje zespół dolegliwości psychicznych i fizycznych, zaburzenia depresyjne i lękowe wywołane zmianami klimatycznymi, poczuciem bezradności wobec zachodzących przemian oraz przytłoczeniem globalnymi narracjami medialnymi na ich temat. To stan tęsknoty za domem, odczuwany nawet wtedy, gdy jesteśmy tam fizycznie. To tylko kwestia czasu, zanim poczujemy się uchodźcą u siebie. Technologiczne utopie końca XX w. zamieniły się w dystopie. Doświadczamy „roztapiania" kluczowych i stabilnych dotąd takich pojęć, jak; człowiek, życie, świadomość, natura, kultura, sztuka. Doświadczamy kryzysu demokracji, kryzysu wiary, w tym wiary w naukę. Ludzka cywilizacja znalazła się w stanie niepewności. Zanurzamy się, rozpuszczamy, a może nawet toniemy w oceanie informacji.

Kluczową inspirację kompozytor Rafał Zapała znalazł jednak w najbardziej oryginalnej koncepcji Stanisława Lema – świadomy wodny byt ożywiony, inteligentny ocean – Solaris, czyli Sola (ri) stalgia. Jego eksperymentalna opera powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

https://vod.opera.poznan.pl/