Polmic - FB

aktualności

Łódź | Premiera utworu Sławomira Kupczaka „Muzyka odzyskana”

FLPremiera utworu Sławomira Kupczaka Muzyka odzyskana odbędzie się 19 października 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Utwór, który zaprezentuje Radical Polish Ansambl, powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Radical Polish Ansambl to zespół, który punktem wyjścia do poszukiwań brzmieniowych i strukturalnych uczynił muzykę ludową. Poszukiwania te, jak wskazuje sama nazwa zespołu, dają niekiedy efekty dość radykalne. Choć folklor kojarzy się z tradycją, przewidywalnością, niezmiennością, muzycy RPA udowadniają, że może on stać się punktem wyjścia do tworzenia artystycznej awangardy. Co ciekawe, u początków tych muzycznych peregrynacji nie leży wcale żadna mazurska wieś, położona malowniczo wśród pól, ale... Indie. To tam, w Bibliotece Publicznej w Delhi w 2016 roku polski klarnecista Wacław Zimpel odkrył tematy muzyczne łączące elementy ragi i polskich mazurków. Rekonstrukcją tej niezwykłej muzyki zajęło się siedmioro artystów, którzy wkrótce utworzyli Radical Polish Ansambl. Do współpracy namówili kompozytorów współczesnych.

Obecnie muzycy RPA – sześcioro skrzypków i perkusista grający na dżazie (wiejskim zestawie perkusyjnym) – wykonują dzieła znakomitych polskich kompozytorów. Podczas najbliższego koncertu zaprezentują publiczności po raz pierwszy utwór Sławomira Kupczaka Muzyka odzyskana, a także Alap – Dźor – Dźhala Tadeusza Sielanki i Kompozycję ze sznurkiem Piotra Żaka.

Zamówienie i premiera utworu Sławomira Kupczaka dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Karolina Albińska

Informacja o biletach: https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-muzyka-czwartego-swiata