Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”: Kwartet Śląski i Tymoteusz Bies

NOSPRNa pierwszym z koncertów cyklu „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin” w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 13 listopada 2021 o godz. 18.00 usłyszymy owoce ponad 40-letniej znajomości Pokolenia 51’ z Kwartetem Śląskim.

Salve Regina na chór napisał Andrzej Krzanowski w 1981 roku, ale dopiero w 2020 roku, po opracowaniu go przez Grażynę Krzanowską na kwartet smyczkowy, graliśmy go w cyklu „Silesian misterioso” poświęconym 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Relief dla Andrzeja to hołd Aleksandra Lasonia złożony przedwcześnie zmarłemu przyjacielowi. Pierwszy raz zagraliśmy go w 1995 roku z okazji nadania imienia Andrzeja Krzanowskiego Sali kameralnej w PSM im. M. Karłowicza w Katowicach. Utwór krótki, ale jakże przejmujący w wyrazie…

I Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika z 1980 roku to dzisiaj klasyka muzyki XX wieku, ale w roku swego powstania był dla nas trudny wykonawczo, zmuszał do przeskakiwania własnych przyzwyczajeń, a praca z bardzo wymagającym kompozytorem była szkołą życia. Forma utworu jest dwuczęściowa, jak u Lutosławskiego, tylko odwrotnie ułożona – najpierw gęsto, ruchliwie, burzliwie, wręcz wirtuozowsko, potem – spokój pieśni wynikający i dążący do chorałowych akordów. W swoim komentarzu odautorskim Knapik wspomina o nawiązaniu do ciężaru gatunkowego beethovenowskich arcydzieł.

Koncert zamknie drugie wykonanie utworu Ananda na fortepian i kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia zamówionego na 44 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Pierwszy i ostatni utwór tego wieczoru są dowodami, że Pokolenie 51’ to nie ideologia, to wspaniali, aktywni kompozytorzy.

Arkadiusz Kubica

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-tymoteusz-bies-pokolenie-51-na-70-lecie-urodz