Polmic - FB

nasze patronaty

Kraków | Krzysztof Penderecki in memoriam: Mistrzowi – uczniowie i przyjaciele

SCWyjątkowy koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego, w rocznicę 88. urodzin Mistrza, organizuje Sinfonietta Cracovia 25 listopada 2021 o godz. 19.30 w Bazylice św. Floriana w Krakowie. Pod batutą Jurka Dybała zabrzmią utwory przyjaciół i uczniów Profesora: Joanny Wnuk-Nazarowej, Mladena Tarbuka, Marcela Chyrzyńskiego oraz Jeajoona Ryu.

Krzysztof Penderecki, związany przez ponad 60 lat z Akademią Muzyczną w Krakowie, nosząca dziś Jego imię, wykształcił wielu wybitnych kompozytorów. Do jego wychowanków należą m.in. śp. Marek Stachowski, Stanisław Radwan, Joanna Wnuk-Nazarowa, Abel Korzeniowski, a także absolwenci studiów doktoranckich: Zaid Jabri czy Karol Nepelski.

Program koncertu otworzy utwór Marcela Chyrzyńskiego, który studiował u Pendereckiego instrumentację. Dedykowane Mistrzowi Adagio na smyczki to sugestywne i ponure w charakterze dzieło powstałe na zamówienie Filharmonii Śląskiej, w ramach projektu #zostań w domu i twórz!, organizowanego wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W ostatnim fragmencie kompozytor nawiązuje do części Adagio z IV Symfonii „Adagio” Pendereckiego. Sinfonietta per archi to utwór autorstwa koreańskiego kompozytora Jeajoona Ryu. Kompozycja dedykowana jest Pendereckiemu, u którego Ryu ukończył studia w 1995 roku. Wprost do francuskiej tradycji nawiązuje Tombeau de Penderecki, czyli czteroczęściowy muzyczny hołd złożony przez chorwackiego dyrygenta i kompozytora Mladena Tarbuka. Quintetto per archi w wersji na orkiestrę smyczkową (2021) to dzieło Joanny Wnuk-Nazarowej, dedykowane Krzysztofowi Pendereckiemu, u którego w 1974 roku kompozytorka obroniła dyplom.

Na zakończenie zabrzmi kompozycja samego Mistrza Pendereckiego, czyli dwuczęściowa Serenada na orkiestrę smyczkową (1996-97). Składają się na nią Passacaglia (oznaczona jako część II) i śpiewne Larghetto (część III). Serenadę kompozytor napisał dla orkiestry smyczkowej w Lucernie, dedykując utwór dyrygentowi zespołu – Rudolfowi Baumgartnerowi.

Mateusz Borkowski

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bezpłatne karty wstępu do zarezerwowania na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Więcej: www.sinfonietta.pl