Polmic - FB

archiwum

W Bytomiu powstanie plac imienia Witolda Szalonka

Witold SzalonekPlac u zbiegu ulic Romanowskiego oraz Cyryla i Metodego w Bytomiu będzie nosił nazwę od imienia wybitnego muzyka, Witolda Szalonka. Pod wnioskiem do uchwały Rady Miejskiej podpisało się 204 mieszkańców Łagiewnik.

Witold Szalonek, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu awangardowego w muzyce polskiej i europejskiej II połowy XX wieku, urodził się 2 marca 1927 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Związany był z Bytomiem, zwłaszcza z Łagiewnikami, skąd pochodzili jego rodzice. Tu w czasie studiów prowadził chór mieszany „Hejnał". Na stulecie łagiewnickiego kościoła św. Jana Nepomucena napisał dedykowany ówczesnemu proboszczowi Alfredowi Szkróbce i chórowi św. Cecylii utwór Tres Hymni Ad Honorem Domini Sancti Joanni Nepomuceni na chór mieszany a capella. - Miał dużo przyjaciół - opowiada Irena Pietrzak, która zbierała podpisy pod wnioskiem do uchwały Rady Miejskiej.- Osobiście nie znałam go aż tak dobrze, jakbym chciała, ale moi koledzy z chóru wspominają go z dużym sentymentem i sympatią. Mówią, że profesor, nawet kiedy był już uznanym muzykiem i odwiedzał Bytom, zawsze kłaniał się znajomym na ulicy, miał w sobie dużo pokory i lubił ludzi - dodaje. Miłość do muzyki wyniósł z domu. Starsi łagiewniczanie pamiętają jeszcze dom, w którym mieszkali rodzice Witolda Szalonka, gdzie na piętrze mieściła się sala koncertowa. Tam odbywały się koncerty i próby chóru. Po II wojnie światowej sala zamieniona została na bibliotekę, wkrótce dom się zawalił. Witold Szalonek zmarł 12 października 2001 roku w Berlinie. Prochy kompozytora zostały złożone, zgodnie z jego wolą, obok grobów rodziców na łagiewnickim cmentarzu.

Uroczystość nadania jego imienia placowi w Bytomiu Łagiewnikach odbędzie się 31 października 2010 roku, w 9. rocznicę śmierci.

źródło: UM Bytom