Polmic - FB

archiwum

Yulianna Avdeeva !

Yulianna AvdeevaPierwsza nagroda - Yulianna Avdeeva (Rosja), druga nagroda – ex aequo: Lukas Geniušas (Rosja / Litwa) i Ingolf Wunder (Austria), trzecia nagroda - Daniil Trifonov (Rosja), czwarta nagroda - Evgeni Bozhanov (Bułgaria), piąta nagroda - François Dumont (Francja), szósta nagroda – nie przyznano oraz cztery równorzędne wyróżnienia: Nikolay Khozyainov (Rosja), Miroslav Kultyshev (Rosja), Hélène Tysman (Francja), Paweł Wakarecy (Polska).

Tuż przed północą, 20 października 2010 roku poznaliśmy nazwiska laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ogłoszone w Filharmonii Narodowej przez prof. Andrzeja Jasińskiego – przewodniczącego Jury Konkursu, które obradowało w składzie: Martha Argerich, Dang Thai Son, Bella Davidovich, Philippe Entremont, Fou Ts'ong, Nelson Freire, Adam Harasiewicz, Kevin Kenner, Michie Koyama, Piotr Paleczny i Katarzyna Popowa-Zydroń.

Nagrody pozaregulaminowe otrzymali:

  • za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie – Lukas Geniušas
  • za najlepsze wykonanie mazurków – Daniil Trifonov
  • za najlepsze wykonanie koncertu – Ingolf Wunder
  • za najlepsze wykonanie sonaty – Yulianna Avdeeva
  • za najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji op. 61 – Ingolf Wunder


Koncert laureatów
odbędzie się 21 października 2010 roku o godz. 20.00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Dzień później, 22 października o godz. 12.00 w Filharmonii Narodowej będzie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród pozaregulaminowych, a wieczorem o godz. 19.30 i następnego dnia o godz. 19.30 – powtórzenie koncertu laureatów.

Yulianna Avdeeva, ur. 3 lipca 1985, Moskwa. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat w Szkole Muzycznej im. Gniesinych w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005) oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Koncertowała w wielu miastach Rosji oraz w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w tak słynnych salach, jak Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie.

Podczas XVI Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zagrała: w I etapie (6 października) – Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Scherzo E-dur op. 54, Etiudę a-moll op. 25 nr 11 i Etiudę As-dur op. 10 nr 10, w II etapie (12 października) – Fantazję f-moll op. 49, Walca As-dur op. 34 nr 1, Mazurki z op. 30, Polonez As-dur op. 53, Preludium cis-moll op. 45 i Scherzo cis-moll op. 39, III etapie (15 października) – Balladę f-moll op. 52, Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Sonatę b-moll op. 35 i Polonez-fantazję As-dur op. 61 oraz w finale (19 października) – Koncert e-moll op. 11. Artystka grała na fortepianie Yamaha.