Polmic - FB

relacje i recenzje wydarzeń

Alexander Kalischewski – laury na Festiwalu Grünebergowskim w Szczecinie oraz na konkursach w Rosji, Danii, we Włoszech, na Łotwie i w USA

KalischewskiNa potrzeby konkursów online Alexander Kalischewski nagrał nowe utwory, wśród których znalazła się wymagająca aria Vagausa z oratorium Juditha Triumphans Antonia Vivaldiego oraz znana aria Cherubina Voi che sapete z opery Mozarta Wesele Figara. W nagraniach towarzyszył mu przy fortepianie ojciec, pianista Romuald Kalischewski. Jednak zanim ogłoszono wyniki konkursów, Alexandra czekała wielka niespodzianka.

Jeszcze w czerwcu Aleksander Kalischewski wraz z rodzicami i organistką wziął udziału w recitalu pieśni w Szczecinie. Po raz pierwszy 15-letni wówczas artysta wykonał tak wiele utworów przed publicznością na jednym koncercie. Śpiewał pieśni neapolitańskie, arie Haendla, Francka i Mozarta, a także pieśni Schuberta i Moniuszki. Koncert odbył się w ramach renomowanego cyklu Koncertów Grünebergowskich w Szczecinie, a dokładnie w kościele Ducha Świętego w Szczecinie-Zdrojach, gdzie przez ponad 40 lat swoją siedzibę miała rodzina budowniczych organów – Grünebergów. Na początku grudnia Alexander wystąpił jako solista na koncercie szczecińskiego Chóru Dziecięcego Don Diri Don i został wyróżniony przez organizatorów Festiwalu Grünebergowskiego za znakomite interpretacje: otrzymał I nagrodę i statuetkę.

W regularnych odstępach po odebraniu nagrody w Szczecinie Alexander otrzymywał wyniki konkursów internetowych, w których brał udział. Młody sopranista zdobył nagrodę Grand Prix na 4. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Vivo Vocal w Petersburgu w Rosji, nagrodę Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Magic stars of Riga" na Łotwie w kategorii „śpiew solowy". Tu, nagrodą specjalną dla najlepszego pedagoga śpiewu solowego uhonorowana została także mama sopranisty, prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska. Alexandrowi przyznano także I nagrodę i złoty medal na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Copenhagen Stars" w Danii w kategorii „Vocal Art / Soloists", I nagrodę i złoty medal na Konkursie w Moskwie, I nagrodę na Konkursie Muzycznym w Wielki Ustiug w Rosji, I nagrodę na Konkursie Wokalnym „Sanremo" we Włoszech, a także II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Voice of Los Angeles" w USA.

Sylwia Burnicka-Kalischewska