Polmic - FB

nasze patronaty

Kraków | Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Elementi 9. Zaangażowanie”

ElementiIdeą Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej Elementi – organizowanej przez studentów i doktorantów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie cyklicznie od 2013 roku – jest stworzenie miejsca do pogłębionej refleksji muzyczno-teoretycznej oraz poznawania i promocji utworów muzyki nowej. Stąd jego formuła obejmuje konferencję naukową oraz koncerty. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-12 marca 2022, a jej tematem jest „Zaangażowanie”.

Dotyczy on zarówno podmiotu zaangażowanego w proces twórczy – kompozytorów, dyrygentów, wykonawców i odbiorców, jak i przedmiotu zaangażowania – kultury i sztuki, społeczeństwa oraz muzyki samej w sobie. Podczas konferencji omówione zostaną pytania o muzykę zaangażowaną – jakimi środkami dysponuje, jakie niesie zagrożenia (nadmierny subiektywizm, niechciany kicz, manipulacja) oraz czy w ogóle może angażować.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnią zaproszeni goście specjalni: prof. Ryszard W. Kluszczyński – medioznawca, kulturoznawca, specjalista od sztuki nowych mediów, oraz Rafał Ryterski – kompozytor, sound designer i artysta multimedialny, nominowany do Paszportów Polityki 2021.

W programie koncertów, obok utworów znanych już twórców, takich jak Ryterski czy Ricardo Eizirik, znajdą się światowe premiery kompozycji studenckich! Wykonają je instrumentaliści związani z krakowską Akademią Muzyczną oraz Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble – zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki nowej.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: https://www.amuz.krakow.pl/konferencja-elementi9/