polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: 20th death anniversary
19 marca 2018, Warszawa
Prepremiere of Marian Borkowski's "Symphony"
21 March 2018, Warsaw
4th Malopolska Academy of Talents
1–8 July 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

official patronage

Gdański Festiwal Muzyczny "Kontrasty" 2011

Gdański Festiwal Muzyczny 2011 Gdański Festiwal Muzyczny, organizowany w tym roku pod hasłem Kontrasty, odbędzie się w dniach 2-13 kwietnia 2011 roku.

Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie oraz postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka - Elżbieta Sikora, w roku 2010 - Roku Fryderyka Chopina - funkcję tę przyjęła pianistka - Ewa Pobłocka, a w roku 2011 wystąpi w tej roli jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska.

Gdański Festiwal Muzyczny 2011 zainauguruje wykonanie Requiem G. Verdiego z udziałem m.in. Stefanii Toczyskiej i znakomitego Chóru Filharmonii z Mińska. Na zakończenie, pod batutą Daniela Reussa wystąpią legendarne zespoły Collegium Vocale Gent i Akademie für Alte Musik Berlin. W ich wykonaniu zabrzmi Pasja „Der Tod Jesu” C.H. Grauna. Wydarzeniem festiwalu będzie również Gala Operowa, którą poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów – Tadeusz Wojciechowski, oraz koncert jednej z najlepszych w tej chwili orkiestr europejskich - Słowackiej Filharmonii Narodowej z Bratysławy pod dyrekcją czeskiego dyrygenta Leosa Svarovsky’ ego z pianistą Marianem Lapsanskym. Wystąpi także legendarna Orkiestra Kameralna, założona przez Bohumila Warchala oraz ortodoksyjny St. Ephraim Male Choir z Budapesztu, który w Roku Franciszka Liszta zaprezentuje unikalne dzieła tego wielkiego kompozytora. Bardzo interesująco zapowiada się także koncert poświęcony twórczości A. Vivaldiego z udziałem Polskiego Chóru Kameralnego i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. W ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2011 odbędzie się również koncert jubileuszowy Cappelli Gedanensis, koncert współczesnych kompozytorów gdańskich „Nowe Brzmienia Gdańskie”, a także koncert laureata Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie - Lukasa Geniušasa.

W programie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2011 dominować będzie – z racji nazwiska Artysty Rezydenta – muzyka wokalna. Będzie to jednocześnie także festiwal kontrastów i to nie tylko z uwagi na różnorodność epok, gatunków i skojarzeń (Vivaldi/Piazzolla), ale także na rozmiary biorących w nim udział zespołów.

Koncertom towarzyszyć będzie mistrzowski kurs interpretacji muzyki kameralnej, który poprowadzą muzycy Moscow Piano Trio.

Podobnie jak i w latach poprzednich, tak i w roku 2011 koncerty Gdańskiego Festiwalu Muzycznego odbędą się również w Sopocie, Gdyni, Starogardzie Gdańskim, Elblągu, Trąbkach Wielkich oraz w Wejherowie i Kartuzach.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu