Polmic - FB

nasze patronaty

Łódź | Karol Rathaus in memoriam

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICMuzeum Miasta Lodzi wraz z Karol Rathaus Foundation zapraszają na koncert odkrywanej twórczości polskiego twórcy emigracyjnego Karola Rathausa. 8 maja 2022 o godz. 16.30 w pięknej Sali Lustrzanej Pałacu Izraela Poznańskiego niektóre z dzieł Rathausa zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy.

Droga kompozytora wiodła z Tarnopola przez Wiedeń, Berlin, Londyn, Paryż do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną. Współpracował z wytwórniami filmowymi, w tym w Hollywood. Wykładał również w Queens College w Nowym Jorku. Był aktywnym członkiem amerykańskich organizacji muzycznych (m.in. ISCM, American League of Composers from Austria, American Society of Composers, Authors and Publishers), honorowym wiceprezydentem Jewish Music World Center, działał w organizacjach polonijnych (m.in. Komitecie Muzycznym Instytutu Kultury).

Najbliższy koncert w hołdzie Karolowi Rathausowi odbędzie się pod patronatem Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Wystąpią członkowie Karol Rathaus Ensemble – Piotr Lato, Marcin Hałat, Aleksandra Hałat – oraz ich goście: Tomasz Daroch i Roksana Wardenga. Zapraszając do współpracy wyjątkowych artystów, Karol Rathaus Ensemble realizuje misję przywrócenia do życia koncertowego utworów światowej sławy polskiego kompozytora.

W wytwórni DUX ukaże się również za kilka dni płyta z muzyką Karola Rathausa, na której znalazły się światowe premiery fonograficzne Eine kleine Serenade op. 23, Five Moods after American Poets op. 57 i Three English Songs op. 48 kompozytora w wykonaniu Karol Rathaus Ensemble.

Dodatkowe informacje: https://muzeum-lodz.pl/event/w-holdzie-karolowi-rathausowi-koncert-z-cyklu-muzyka-lodzi/