Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Na koncert rodzinny w siedzibie NOSPR 29 maja o godz. 16.00 składają się opowieści o świecie przyrody: utwory o owadach, ptakach i świecie wodnym. Kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, melodiami i instrumentami…

Utwory zaprezentuje Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą młodego dyrygenta Filipa Hugeta. Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli solistki wystąpi znakomita polska sopranistka Joanna Freszel.

Pieśni dziecięce Joanny Szymali napisane do słów Marii Konopnickiej opowiadają o świecie przyrody oraz zjawisk z nią związanych, co uwidocznione jest w kolejnych tytułach: Dzień dobry, W lecie, Tęcza i Dobranoc. Świat radosny i jasny – zarówno w poezji, jak i muzyce.

Jarosław Siwiński znany jest między innymi z projektów multimedialnych łączących muzykę improwizowaną z elementami wizualnymi. Ornitologia to muzyczna opowieść o świecie ptaków. Autorką tekstu jest Małgorzata Kołcz – poetka i kontrabasistka. Utwór ukazuje pasjonującą grę skojarzeń, łączy różne formy faktur i form muzycznych, kolorów i świergotów. Całość może być niezwykłą inspiracją dla wyobraźni, nie tylko dziecięcej.

Owadologia Anny Marii Huszczy opowiada historię Pani Komarzycy, która na swojej drodze spotyka Żuka Mruka, Panieneczkę Biedroneczkę i inne dziwne stwory. A Hydrologia Adriana Robaka, napisana do słów Mai Baczyńskiej, opowiada o wodnym żywiole.

Magdalena Stochniol

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-muzyki-nowej-aleksander-lason-joanna-freszel