Polmic - FB

nasze patronaty

Warszawa | XVIII Kwartesencja – urodzinowe premiery

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kwartesencja – wspólne dziecko zespołu Royal String Quartet – osiągnęło pełnoletność. Urodzinowy Festiwal odbędzie się w dniach 20–22 czerwca 2022 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny!

W tym roku ze względu na sytuację na świecie urodzinowy festiwal nie będzie ani huczny, ani uroczysty. Czeka nas za to dużo emocji dzięki muzyce w wykonaniu Gospodarzy, jak i specjalnie zaproszonego gościa – Zoltana Almashi’ego – jednego z najciekawszych wiolonczelistów i kompozytorów Ukrainy. Wspólnie z Royal String Quartet zagra on słynny Kwintet smyczkowy C-dur Franza Schuberta, jedno z ostatnich dzieł artysty. Wieczór rozpoczną nadal niestety aktualne Czarne Anioły Georga Crumba – zmarłego w tym roku kompozytora, który nazwał swój utwór „rodzajem przypowieści na temat naszego znękanego współczesnego świata” i opatrzył komentarzem „in tempore belli” (w czasie wojny). Powstała w 1970 roku kompozycja była mocnym głosem sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie.

Usłyszymy także Pieśni Kurpiowskie Karola Szymanowskiego w autorskiej aranżacji muzyków Royal String Quartet. Nie będzie to jedyna premiera tegorocznego festiwalu. Kontrastem dla folkloru Kurpiowszczyzny będzie nowe dzieło Pawła Mykietyna, napisany specjalnie dla „Royalsów” IV Kwartet smyczkowy.

Jak będzie brzmieć tegoroczna Kwartesencja? Różnie, podobnie jak otaczający świat. Nie zabraknie w niej krzyku, smutku, ale też wzruszeń. Najwięcej będzie jednak piękna. Bo „piękność się broni”.

Materiały prasowe organizatorów

Szczegółowy program: https://royalstringquartet.pl/