Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” „Poemat Śląski – Korfanty"

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

20 czerwca 2022 o godz. 19.00, w dniu, w którym po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich, w Filharmonii Śląskiej premierowo zabrzmi Poemat Śląski – Korfanty – utwór słowno-muzyczny w pięciu częściach na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego, napisany przez Wacława Golonkę, który również wykona w nim partię organów.

Obok niego na estradzie staną: Grażyna Jursza (flet), Marek Miś (klarnet), Szymon Gaudyn (trąbka), Leszek Salwa (waltornia), Grzegorz Kurowski (puzon), Małgorzata Szymecka (perkusja) oraz aktor Dariusz Niebudek. Koncert połączony będzie z projekcją filmu oraz możliwością odwiedzenia wystawy, udostępnionych przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Sam utwór powstał w 2021 roku w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Oparty jest na tekstach Wojciecha Korfantego, w których poruszona jest tematyka niepodległości Śląska oraz jego przynależności do Polski.

Korfanty ukazuje się w nich jako wybitny polityk, mąż stanu, wizjoner a przede wszystkim jako patriota walczący o miejsce Polski na mapie Europy. Poemat składa się z Prologu oraz 5 części: Korfanty, Walka, Praca, Śląsk i Dziedzictwo.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2022”.

Marta Szybiak

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/poemat-slaski-korfanty-niebudek-golonka-kwintet-dety-filharmonii-slaskiej/