Polmic - FB

aktualności

Radziejowice | XIII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

polmicOd 26 czerwca do 3 lipca 2022 podczas XIII Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach usłyszymy muzyczne arcydzieła w mistrzowskich wykonaniach. Przez osiem kolejnych wieczorów melomani będą celebrować wielkie doroczne święto muzyki. Partnerami Festiwalu są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Polski Impresariat Muzyczny. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, udział w koncertach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Każdego wieczora o godz. 21.00 odbywać się będą koncerty w namiocie festiwalowym. Kontynuowany będzie jednocześnie cykl koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki o godz. 18.00, zainaugurowany podczas ubiegłorocznej edycji.

Program Festiwalu będzie jak zwykle bardzo zróżnicowany. Pojawią się utwory barokowe, klasyczne, romantyczne, ale też muzyka nowa i jazz. Wykonane zostaną między innymi kompozycje Bacha, Haydna, Beethovena, Chopina, Liszta, Brahmsa, Griega, Rossiniego, Szymanowskiego i Kilara. 27 czerwca Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa prawykona Koncert na saksofon i orkiestrę Cezariusza Gadziny; w roli solisty wystąpi sam kompozytor!

W tym roku na radziejowskiej scenie nie zabraknie wielkich gwiazd. Usłyszymy Leonorę Armellini, zdobywczyni piątej nagrody w Konkursie Chopinowskim z 2021 roku, częstego gościa Radziejowic, wspaniałego pianistę Janusza Olejniczaka, legendarnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza i wybitnego wiolonczelistę Tomasza Strahla, a także wielu innych wspaniałych muzyków. Na radziejowickiej scenie pojawi się m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i Polska Orkiestra Sinfonia Juventus. Za pulpitem dyrygenckim staną: maestro Jerzy Maksymiuk, Paweł Kos-Nowicki, Marek Wroniszewski i Marek Pijarowski.

Nie będzie jednak wyłącznie poważnie. Do Radziejowic przyjedzie także Janusz Radek z zespołem oraz Loud Jazz Band. Z kolei podczas koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki przed publicznością będą mieli okazję zaprezentować się młodzi muzycy, którzy są na początku kariery zawodowej. Wspieranie młodych wykonawców to jeden z celów Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Organizatorem Festiwalu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Przyjazd do Radziejowic połączyć można ze spacerem po otaczającym pałac przepięknym parku, który o tej porze roku cieszy oczy bujną zielenią. Wizyta w Radziejowicach to również doskonała okazja do obejrzenia wystaw towarzyszących Festiwalowi.

Materiały prasowe organizatorów

Dodatkowe informacje: https://www.palacradziejowice.pl/xiii-letni-festiwal-im-jerzego-waldorffa-w-radziejowicach/