Polmic - FB

aktualności

NIMiT wchodzi na platformy streamingowe

polmicSerwisy streamingowe stały się bardzo ważnym narzędziem dotarcia do współczesnych odbiorców kultury. Od tego miesiąca również Narodowy Instytut Muzyki i Tańca będzie regularnie publikować tam wydawane unikatowe nagrania. Udostępnione zostaną na kilkudziesięciu platformach, zarówno o zasięgu regionalnym jak i globalnym. Utworów można już słuchać na Spotify, Tidal, Apple Music, Amazon Music, Deezer oraz wielu innych.

Obecność Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca na Spotify oraz innych największych platformach z pewnością przyczyni się do odkrywania i popularyzacji ogromnej spuścizny polskich kompozytorów na świecie. Zwłaszcza nowe opracowania oraz interpretacje laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej mają szansę na skuteczne dotarcie do odbiorców muzyki poważnej w globalnej skali. NIMiT otwiera zatem nowy rozdział w komunikacji i promocji realizowanych programów oraz projektów.

Kaprys op. 10 nr 2 z Deux Orientales Zygmunta Stojowskiego – właśnie ten utwór opublikowany został jako pierwszy na platformach streamingowych. https://spoti.fi/3nxRbPn

Utwór Stojowskiego wykonuje Ivan Shemchuk, ukraiński pianista, laureat II nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej. Nagranie pochodzi z płyty, na którą składa się 25 dzieł solowych i kameralnych w wykonaniu uczestników konkursu. Główną ideą organizowanego od 2019 roku wydarzenia jest popularyzowanie dorobku polskiej twórczości kompozytorskiej zwłaszcza odkrywanie tej mniej znanej, często zapomnianej lub wręcz na nowo odzyskiwanej dla świadomości odbiorców. Jest to jedyny taki projekt na świecie poświęcony w 100% twórczości polskich kompozytorów.

Kolejne utwory z pokonkursowego albumu będą publikowane regularnie. Równolegle na kanale YouTube NIMiT udostępnione zostaną nagrania wideo z wykonań konkursowych. Będzie to zatem kilkadziesiąt nagrań audio i wideo z przepiękną, często nieznaną muzyką polskich kompozytorów – od XVIII wieku do współczesności. Warto zaznaczyć, że wśród publikowanych nagrań znajdą się też światowe premiery fonograficzne:

Kwartet smyczkowy (1957) Miłosza Magina

Młodzieńcza kompozycja do tej pory niewykonywana, która przed konkursem pozostawała wyłącznie w archiwach rodzinnych. Nuty do tego utworu NIMiT pozyskał od córki kompozytora pani Margot Magin, która ufundowała także specjalną nagrodę finansową za wykonanie tej kompozycji.

I Sonata op. 10 oraz cykl Phantastiche Märchen op. 12 Henryka Pachulskiego

Zapomniany utwór tworzącego w Rosji polskiego kompozytora i pianisty. Instytut podjął starania o przywrócenie jego twórczości w ramach Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, jak również poprzez swój program własny „Białe plamy – muzyka i taniec” przeznaczony dla badaczy, działając na polu muzykologicznym i wykonawczym.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://nimit.pl/aktualnosci/utwory-nimit-do-sluchachania-na-spotify-tidal-oraz-innych-platformach/