Polmic - FB

aktualności

Kraków | 18. Festiwal Muzyki Polskiej

POLMICKoncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, mało znane utwory Józefa Kozłowskiego, najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku i pieśni do słów Adama Mickiewicza – tak w skrócie zapowiada się 18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Krakowie w dniach 8-30 lipca 2022.

Nie zabraknie muzycznych odkryć, w tym zapomnianej twórczości pieśniarskiej związanego z Krakowem Jerzego Gablenza, jak i kompozycji najnowszych – Zygmunta Krauzego, Pawła Mykietyna i Krzysztofa Słowińskiego. A wszystko to w mistrzowskich wykonaniach. Wśród tegorocznych gwiazd m.in. zjawiskowa skrzypaczka Miranda Liu, występujący na wielu scenach Europy bas-baryton Krzysztof Szumański, charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz, a na finał wybitny japoński pianista Kyohei Sorita, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego.

16 lipca w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Słowińskiego. Ukraińskiemu pianiście Artemowi Yasynsky’emu towarzyszyć będzie Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, szefowej artystycznej orkiestry. Będzie to zarazem inauguracja rozpisanego na pięć edycji FMP cyklu koncertów Sinfonietty Cracovii, w ramach którego zespół poprowadzą dyrygentki. W programie koncertu również skomponowane w 2002 roku Krzyki Pawła Mykietyna oraz prawykonanie utworu Sinfonietta assortita na trąbkę, kotły, tam-tam i smyczki (2022) Krzysztofa Słowińskiego. Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

W 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza z recitalem pieśni do słów wieszcza wystąpi ceniony tenor Wojciech Parchem (29 lipca, Aula Collegium Novum UJ). Zabrzmią utwory m.in. Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego czy Carla Loewego, autora niemieckojęzycznych ballad do tekstów Mickiewicza.

Na zakończenie festiwalu (30 lipca, Sukiennice) z recitalem mistrzowskim wystąpi Japończyk Kyohei Sorita, laureat II miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Izabella Oleś

Szczegółowy program: http://www.fmp.org.pl/