Polmic - FB

aktualności

Kraków | Inauguracja cyklu „Polifonie” 2022 w Critotece i premiery

POLMICCricoteka zaprasza na pierwszy w 2022 roku koncert z cyklu „Polifonie”, 10 lipca o godz. 18.30, podczas którego Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca prawykona najnowsze dzieła dr. hab. Artura Zagajewskiego, prof. AM, sekretarza Oddziału Łódzkiego ZKP, oraz doktoranta krakowskiej Akademii Muzycznej Pawła Malinowskiego.

Być artystą to znaczy być wrażliwym, umieć się czymś tak po prostu zachwycić, ale też umieć się tym podzielić. W utworach trojga współczesnych kompozytorów – Artura Zagajewskiego, Jennifer Walshe i Pawła Malinowskiego – znajdziemy wspomnienia zachwytów, kolekcje pamiątek, zapisy wzruszeń, czy to w postaci odniesień do tekstów literackich i dzieł muzycznych, czy też w formie obrazu, ruchu, znaczących gestów i obiektów.

Znany z fascynacji sensualnym wymiarem architektury, skomplikowanymi rytmami faktur, materii oraz tożsamością miejsca, Artur Zagajewski tym razem zwraca się w nieco inną stronę. W Tired with all these, for restful death I cry (2022) na orkiestrę kameralną i wideo, które realizuje Grzegorz Mart, przygląda się kategorii nijakości. Nijakość otacza nas zewsząd, wlewa się w nasze życie, aż stopniowo staje się przezroczysta. Czy zatem da się ją uchwycić lub zdefiniować? Kompozytor związał swój utwór z Sonetem 66 Williama Shakespeare’a, a wiersz potraktował jako swoiste motto.

Jennifer Walshe w Zusammen I (2014) projektuje doświadczenie wspólnotowości dla dziesięciorga wykonawców. Lakoniczna partytura, której bliżej do scenariusza niż zapisu nutowego, opisuje brzmienia, gesty, akcje i relacje, pozostawiając jednak sporą interpretacyjną swobodę muzykom.

Nostalgiczne refleksy znajdziemy w utworze Pawła Malinowskiego, through the youth of these things (2022) na zespół, elektronikę i obiekty. Ważną rolę odrywają tu jednak nie tyle sceniczne akcje wykonawców, co obecne na estradzie przedmioty: migające w półmroku pokojowe lampki, bańki mydlane, kieliszki, ceramiczne figurki i inne domowe bibeloty, które pełnią funkcję perkusji.

Wykonanie utworu Pawła Malinowskiego sfinansowano z dotacji na działania artystyczno-badawcze w ramach studiów doktoranckich.

Partner koncertu: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fundusz Popierania Twórczości.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.cricoteka.pl/pl/orkiestra-muzyki-nowej-szymon-bywalec-nasze-rzeczy-polifonie-2022