Polmic - FB

relacje i recenzje wydarzeń

Spektakularny debiut polskich wokalistów w Królewskim Concertgebouw w Amsterdamie

polmicPolscy młodzi śpiewacy wystąpili w lipcu w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata w Amsterdamie w ramach koncertu laureatów XXXV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Grand Prize Virtuoso 2022.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Grand Prize Virtuoso organizowany jest cyklicznie od siedmiu lat w Paryżu, Rzymie, Londynie, Amsterdamie, Bonn, Salzburgu, Wiedniu i Brukseli. Nierzadko cała edycja konkursu poświęcona jest ważnemu jubileuszowi znanego kompozytora. W tegorocznej edycji w Amsterdamie wzięli udział podopieczni profesor Akademii Sztuki w Szczecinie dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej – dwudziestoletnia studentka III roku studiów licencjackich na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki Weronika Włodarczyk (mezzosopran) oraz szesnastoletni kontratenor Alexander Kalischewski. W swoich grupach wiekowych wyśpiewali sobie nie tylko pierwsze miejsca i zdobyli złote medale, ale otrzymali również zaproszenie do udziału w koncercie laureatów jednej z najbardziej renomowanych sal koncertowych świata – Concertgebouw w Amsterdamie.

Koncert odbył się 14 lipca w Kleine Zaal Concertgebouw, a poza Weroniką Włodarczyk i Alexandrem Kalischewskim w koncercie laureatów zaprezentowali się znakomici młodzi artyści z Niemiec, Mongolii, USA, Turcji, Chin, Belgii, Tajlandii, Grecji, Tajwanu, Holandii, Kostaryki, Wietnamu, Hiszpanii, Australii, Włoch, Singapuru i Czech. Weronika Włodarczyk wykonała arię Cherubina Voi che sapete z opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, a Alexander Kalischewski - arię Vagausa O servi volate z oratorium Judyta triumfująca Antonia Vivaldiego otrzymując burzę oklasków od życzliwej publiczności. Przy fortepianie akompaniował mgr Romuald Kalischewski.

Lista laureatów - na stronie: https://www.grandprizevirtuosointernationalmusiccompetition.com/amsterdam2022