Polmic - FB

archiwum

Rok Chopinowski wielkim sukcesem w Szwecji

Rok Chopinowski w SzwecjiRok Chopinowski powoli dobiega końca. Setki koncertów, odczytów, paneli, seminariów na całym świecie, bez wątpienia pozwalają stwierdzić, że idea roku okazała się sukcesem. Również w Szwecji Rok Chopinowski został przyjęty z ogromnym aplauzem.

Instytut Polski w Sztokholmie oficjalnie zainaugurował obchody jubileuszu 21 stycznia koncertem w Filharmonii Sztokholmskiej - Konserthuset. O otwartym przez szwedzką minister kultury Lenę Adelsohn Liljeroth Roku oraz o występie młodej, nieznanej w Szwecji, polskiej pianistki Ewy Kupiec rozpisywały się największe szwedzkie dzienniki. Jej niesamowity występ, pełen wirtuozerii oraz mocnych tonów w wykonywanych z pełną pasją i oddaniem partiach wituozerii, stał się niezwykłym kontrastem dla pozostałych delikatnych i lirycznych części. - napisał Lars Hedblad z "Svenska Dagbaldet".
Zainteresowanie imprezami Roku Chopinowskiego nie zmniejszyło się po jego inauguracji. Wręcz przeciwnie. Koordynowany przez Instytut Polski w Sztokholmie jubileusz 200. rocznicy urodzin zyskał wielu zwolenników, fanów oraz propagatorów. Muzyka polskiego kompozytora rozbrzmiała niemal w całej Szwecji. Imprezy chopinowskie organizowane były m.in. w Sztokholmie, Göteborgu, Karlskronie, Lund, Malmö oraz Landskronie. Dzięki inicjatywie Instytutu, Chopina zagrano m.in na największym w Skandynawii festiwalu muzyki klasycznej krajów Morza Bałtyckiego - Östersjöfestivalen, Chopin miał też swój oddzielny festiwal w Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej w Sztokholmie, gdzie jego utwory grane były cztery dni przez gwiazdy szwedzkiej sceny muzycznej, takie jak Robert Wells, Roland Pöntinen, Staffan Scheja, a także przez studentów uczelni. Podczas niekonwencjonalnej imprezy chopinowskiej - Grande Chopin Brillante, w jednym z najlepszych sztokholmskich klubów - Berns, elektroniczne interpretacje muzyki polskiego kompozytora zaprezentowali polscy i szwedzcy dj-e.
Niezwykle pozytywnie przyjęto również przypłynięcie do Sztokholmu żaglowca Fryderyk Chopin. Sztokholmczycy ustawiali się w długich kolejkach, aby uczestniczyć w organizowanych na statku atrakcjach.
Jednym z ciekawszych projektów uświetniających 200 rocznicę urodzin Chopina będzie zaplanowany na początek grudnia interaktywny performance szwedzkiej grupy artystycznej Poste Restante. Zainspirowani życiorysem Fryderyka Chopina szwedzcy artyści postanowili w centrum Sztokholmu otworzyć azyl, tymczasowo zaaranżowane schronienie przed światem zewnętrznym o charakterystycznej nazwie Azyl Fryderyk. Artyści zaoferują wyciszenie, przestrzeń do refleksji nad śmiercią i smutkiem. Podczas ok. 2,5 godzinnego pobytu odwiedzający poddany zostanie serii działań indywidualnych i grupowych, przybliżających go do istoty żałoby i melancholii. Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie i szwedzką grupą producencką MAP miał swoją prapremierę w październiku na warszawskim festiwalu teatralnym "Warszawa Centralna". Przedsięwzięcie realizowane w stolicach obydwu krajów ma szanse stać się jedną z ciekawszych pozycji w bogatym programie obchodów Roku Chopinowskiego.
Maratony chopinowskie, koncerty, seminaria i audycje radiowe nie zawsze inicjowane były we współpracy z Instytutem w Sztokholmie. Rok chopinowski zaczął żyć własnym życiem. Najlepszym na to przykładem był zorganizowany przez Szwedzkie Radio dwunastogodzinny Maraton Chopinowski w Filharmonii Sztokholmskiej - Konserthuset, gdzie za darmo można było posłuchać niemal wszystkich utworów Chopina granych przez znanych szwedzkich pianistów.
- Rok Chopinowski w Szwecji uznajemy za sukces, ponieważ udało nam się zarazić Chopinem i zmobilizować do organizacji wydarzeń chopinowskich licznych szwedzkich partnerów - mówi Katarzyna Tubylewicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, głównego organizatora oraz koordynatora wydarzeń rocznicowych w Szwecji. - Niebagatelne znaczenie miał dla nas fakt, że naszą działalność wspierał składający się z tuzów szwedzkiego świata kultury i muzyki poważnej komitet honorowy obchodów. Popularyzacji wiedzy o obchodach Roku Chopinowskiego pomogła świetnie funkcjonująca strona roku: www.chopin2010.se (którą mieliśmy przyjemność koordynować). Cieszymy się, że Chopin w Szwecji nie tylko ponownie zachwycił miłośników muzyki poważnej, ale też przemówił swą uniwersalnością i niezwykle współczesnym losem prawdziwego Europejczyka do młodszych pokoleń. Za odkrywanie jego dzieł wzięli się szwedzcy twórcy muzyki elektronicznej i ludzie teatru. Mam wrażenie, że czas odkrywania Chopina na nowo dopiero się w Szwecji zaczął i że powtórnie rozbudzona fascynacja polskim kompozytorem potrwa dużo dłużej niż do końca roku 2010.

Ostatnim, zamykającym Rok Chopinowski w Szwecji koncertem, będzie organizowany przez Instytut Polski w Sztokholmie oraz Filharmonię w Uppsali - Uppsala Konsert & Kongress, listopadowy koncert światowej sławy pianisty jazzowego Leszka Możdżera. Artysta zagra utwory z jednej ze swoich najbardziej uznanych płyt - Chopin impressions.