Polmic - FB

nasze patronaty

Bydgoszcz | V Festiwal Muzyka w Willi Blumwego w roku 2022 to wydarzenie wyjątkowe!

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKameralne muzyczne spotkania z artystami najlepszej próby w dniach 24 września – 4 października 2022 w lokalizacjach o ciekawej, historycznej przeszłości. Vadim Brodski, Marcin Masecki, Emanuel Salvador, Adam Kośmieja, Cracow Duo – znakomity zestaw wykonawców, gwarantujących pięć muzycznych wieczorów w wyjątkowym towarzystwie podczas V Festiwalu Muzyka w Willi Blumwego.

Nad małym jubileuszem Festiwalu Honorowy Patronat objął Prezydent Bydgoszczy pan Rafał Bruski. Koncerty mają swoją retransmisję w Polskim Radiu PiK, a prowadzą je Magda Jasińska i Bartłomiej Wezner.

Na inaugurację, 24 września w sali Copernicanum wystąpi Vadim Brodski, który podczas Festiwalu postanowił świętować 45. rocznicę wygrania Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Partnerował mu będzie pianista Bartłomiej Wezner.

27 września przeniesiemy się do Studia koncertowego im. J. Przybory Polskiego Radia PiK, gdzie wystąpi Baltic Neopolis Orchestra wraz z pianistą Rolando Rolimem: artyści wykonają utwory Karola Szymanowskiego oraz słynny Kwintet Es-dur Roberta Schumanna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

29 września Festiwal po raz pierwszy zagości na scenie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Podekscytowani, jak zabrzmi muzyka w przestrzeniach teatralnych, zaprosiliśmy jednego z najbardziej wyrazistych pianistów swojego pokolenia, Adama Kośmieję. Artysta zaprezentuje utwory ze swojej znakomicie przyjętej płyty Tribute to Goulda.

1 października, w Międzynarodowy Dzień Muzyki, wracamy do Polskiego Radia PiK. Jan Kalinowski i Marek Szlezer, tworzący Cracow Duo, zagrają światową premierę utworu Przestrzenie ruchu i liryki Janusza Stalmierskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Na zakończenie Festiwalu wystąpią Marcin Masecki i Michał Szałach. Zderzy się ze sobą świat Jana Sebastiana Bacha i Johna Adamsa – nazywanego maksymalistycznym minimalistą. Zatańczymy też Polonezy Maseckiego.

Wstęp na koncerty w Studiu koncertowym Polskiego Radia PiK są wolne, choć obowiązują wejściówki. Bilety na koncerty w Copernicanum i Teatrze Kameralnym dostępne na https://www.bilety24.pl/organizator/fundacja-im-piotra-orawskiego-1335.html  oraz w kasach w miejscu wydarzenia na godzinę przed rozpoczęciem koncertów.

Materiały prasowe organizatorów

Strona Festiwalu: https://www.facebook.com/muzykawwilliblumwego