Polmic - FB

aktualności

Białystok | 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2022” w Białymstoku

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Po raz 41. chóry z całego świata zaprezentują się na największym i najbardziej prestiżowym w Polsce festiwalu muzyki cerkiewnej. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku odbędzie się w dniach 21–25 września 2022. Patronat nad Festiwalem sprawuje Związek Kompozytorów Polskich.

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.

Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie – a więc chóry świeckie, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Odbywa się on nieprzerwanie od 1982 r. Koncert inauguracyjny „Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej” wykona Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyr. Janusza Siadlaka.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Strona Festiwalu: www.festiwal-hajnowka.pl