Polmic - FB

aktualności

Polscy kompozytorzy w oryginalnych interpretacjach wykonawców. Rozpoczyna się IV edycja programu „Scena Muzyki Polskiej”

POLMICŚwiatowe i polskie prawykonania, repertuar rzadko prezentowany oraz utwory bardzo znane w interpretacjach znakomitych artystów reprezentujących różne pokolenia i style. W IV edycji programu organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca będzie można usłyszeć zarówno specjalistów wykonawstwa historycznego, jazzowo improwizujący kwartet, a nawet po raz pierwszy w tym cyklu występujące: duet gitarowy i orkiestrę smyczkową. Kolejną odsłonę programu zainauguruje koncert Atom String Quartet 30 września 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

„Scena Muzyki Polskiej”, podobnie jak Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, ma na celu prezentację i przywracanie do życia polskiej twórczości kompozytorskiej w całym jej bogactwie. Oprócz twórców cenionych i wykonywanych na całym świecie istnieje bowiem cała rzesza rodzimych kompozytorów, których utwory prezentowane są o wiele rzadziej, sporadycznie lub którzy po prostu nie istnieją we współczesnym życiu koncertowym.

Bardzo cieszy fakt, że idea realizowana przez „Scenę Muzyki Polskiej” jest podzielana przez biorących w niej udział artystów, którzy dostosowują do niej swój repertuar. Jednym z nich jest światowej sławy Atom String Quartet, który już drugi raz bierze udział w programie.

„W tym roku przypadł nam zaszczyt inauguracji sezonu „Sceny Muzyki Polskiej”. To dla nas zawsze wielka radość móc zaprezentować nasze interpretacje polskich utworów nowej publiczności, tym razem w Filharmonii Lubelskiej i Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy program złożony z utworów polskich kompozytorów (Chopin, Wieniawski, Karłowicz, Lutosławski, Penderecki etc.), które przełożyliśmy na nasz własny język: improwizowanego kwartetu smyczkowego. Wybraliśmy kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego. Nie zabraknie oczywiście partii improwizowanych, które zawsze pojawiają się na naszych koncertach” – mówią członkowie zespołu.

Spośród ponad 100 przysłanych do programu zgłoszeń na sezon 2022/23 wybrano 10 programów koncertowych prezentujących zróżnicowany stylistycznie repertuar i przeróżne składy wykonawcze.

„Wybór propozycji koncertowych był dla ekspertów niezwykle trudnym wyzwaniem. Wiele zgłoszonych projektów było bardzo interesujących, do programu zgłosiło się nierzadko czołowi polscy artyści. Ostateczny wybór był trudną wypadkową atrakcyjności programów, jakości artystycznej propozycji, ale też i koniecznością stworzenia różnorodnego programu całości cyklu. Mamy nadzieję, że ostateczny wybór okaże się atrakcyjny przede wszystkim dla melomanów” – mówi Lech Dzierżanowski, zastępca Dyrektora NIMiT.

Informacja prasowa organizatorów

Kalendarium i artyści koncertów w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej” będą prezentowane na stronie https://nimit.pl/ , a także na stronach współorganizatorów programu.