polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: 20th death anniversary
19 marca 2018, Warszawa
Prepremiere of Marian Borkowski's "Symphony"
21 March 2018, Warsaw
4th Malopolska Academy of Talents
1–8 July 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

Articles

Aleksandra Kurzak podpisała kontrakt fonograficzny z Decca Classics

Aleksandra Kurzak
 Aleksandra Kurzak podpisała ekskluzywny kontrakt nagraniowy z Decca Classics. Utalentowana, młoda polska sopranistka jest jedną z najznakomitszych śpiewaczek operowych swojego pokolenia. Występami na scenach Europy i Stanów Zjednoczonych zachwyciła krytyków oraz melomanów całego świata.

Debiutancki album, nagrany w grudniu 2010 roku, ukaże się w połowie 2011 roku. Repertuar stanowić będą zróżnicowane pod względem wyrazowym, koloraturowe oraz liryczne arie, które Kurzak wykonywała już na scenach operowych oraz na estradach koncertowych świata. Sopranistce towarzyszy Orquestra de la Comunitat Valenciana pod dyrekcją Omera Wellbera – pełniącego funkcję dyrektora artystycznego orkiestry. Program albumu został ułożony w taki sposób, by w pełni oddać pełną, ciepłą barwę sopranu solistki oraz jej niezwykłe umiejętności wokalne. Obok popisowych arii bel canto z oper Belliniego (Purytanie) oraz Donizettiego (Łucja z Lammermooru) na płycie znajdzie się również aria z pierwszego aktu Traviaty Verdiego oraz swoisty ukłon w stronę polskiej tradycji operowej – aria ze Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki, najwspanialszej polskiej opery XIX wieku.

Aleksandra Kurzak wystąpi także gościnnie na najnowszym albumie Josepha Calleji. Płyta pochodzącego z Malty tenora zostanie wydana w drugiej połowie 2011 roku i będzie zawierać między innymi duety z oper Cyganeria Pucciniego oraz Poławiacze pereł Bizeta.

O Aleksandrze Kurzak zaczęło być bardzo głośno w sezonie 2004-2005, gdy zadebiutowała rolą Olimpii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, w Metropolitan Opera w Nowym Yorku oraz rolą Aspazji w Mitridate, Re di Ponto Mozarta w Royal Opera House - Covent Garden w Londynie. Po nich przyszły kolejne, wybitne – stworzone na scenie Royal Opera House – kreacje: Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego, Noriny w Don Pasquale Donizettiego, Zuzanny w Weselu Figara Mozarta oraz Donny Fiorilli w Turku w Italii Rossiniego. Rola tytułowa w operze Rossiniego Matilde di Shabran (wystawionej w 2008 roku także w Royal Opera House) okazała się wielkim triumfem i zapewniła artystce wysoką pozycję na międzynarodowej scenie. Aleksandrze Kurzak partnerował tenor Juan Diego Flórez, także związany obecnie kontraktem fonograficznym z Decca Classics.

Paul Moseley z Decca Records: „Gdy w Decca Classics witamy nową sopranistkę, jest to dla nas zawsze wielka chwila. Decca to przecież wytwórnia znana ze współpracy z znakomitymi śpiewakami. Jestem przekonany, że Pani Aleksandra będzie nową, wielką gwiazdą, na którą tak czekamy. To wspaniały muzyk, a przede wszystkim fenomenalna aktorka oraz wielka śpiewaczka.”

Aleksandra Kurzak: „Podpisanie kontraktu z Decca Classics to spełnienie moich marzeń. Wydawanie albumów w tej samej wytwórni, co Pavarotti, Freni, Sutherland, Tebaldi oraz Fleming to wielki zaszczyt. Jestem niezwykle dumna, że będę pierwszą polską artystką związaną kontraktem z tą legendarną wytwórnią.”

Artystka odniosła niedawno kolejny sukces rolą Łucji w nowym wystawieniu Łucji z Lammermooru Donizettiego w operze w Seattle. W roku 2011 sopranistka wystąpi z własnym recitalem w Teatro alla Scala w Mediolanie, zaśpiewa Violettę w Traviacie Verdiego (w Hamburgu, Warszawie oraz w Turynie), Adinę w Napoju miłosnym Donizettiego (w Walencji oraz w wiedeńskiej Staatsoper), Rosinę w Cyruliku Sewilskim Rossiniego (w Royal Opera House - Covent Garden), Zuzannę w Weselu Figara Mozarta w Madrycie, Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta w Los Angeles, Łucję w Łucji z Lammermooru Donizettiego w Warszawie oraz Małgosię w Jasiu i Małgosi Humperdincka w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.