polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

archiwum

Wiek Miłosza

Wiek MiłoszaW 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w dniach 18-25 marca 2011 roku zaprezentuje cykl literacko-muzyczny „Wiek Miłosza”. Będzie to tygodniowy dialog wybitnych twórców, poetów, pisarzy, autorytetów w dziedzinie literatury, krytyków, aktorów, muzyków, którego tematem będzie sylwetka noblisty, człowieka i twórcy. Spotkania będą się odbywały nie tylko w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, ale również w kościele św. Katarzyny i kościele św. Jana w Gdańsku oraz w Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu i na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.

Cykl otworzy wykład redaktor naczelnej „Zeszytów Literackich” Barbary Toruńczyk Wiek Miłosza i spotkanie przy grobie matki Miłosza w Sopocie. W kolejnych wieczorach wybrzmią tak znaczące teksty, jak Ewangelia wg św. Marka, Apokalipsa w tłumaczeniu Czesława Miłosza czy kompletne Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada i Listy Thomasa Mertona i Czesława Miłosza. W literacko-muzycznym dialogu wezmą udział Julia Hartwig, Paweł Huelle, Thomas Venclova, poeta litewski, prof. dr hab. Małgorzata Czermińska z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, Renata Gorczyńska, Agnieszka Kosińska, Krzysztof Czyżewski.
Podczas czterech wieczorów „Moje ulubione wiersze Miłosza” znani artyści scen polskich - Irena Jun, Anna Seniuk, Halina Winiarska, Piotr Głowacki, Jerzy Kiszkis, Olgierd Łukaszewicz, Tadeusz Malak, Marian Opania, Krzysztof Wakuliński, Jerzy Zelnik - przedstawią obszerny wybór wierszy i tekstów Czesława Miłosza. Towarzyszyć im będą rozmowy o Wilnie, o Krasnogrudzie i o emigracji.

Słowu przeciwstawiona będzie muzyka – od Vivaldiego, Bacha, Pergolesiego, Mozarta, Beethovena, Schuberta, po Poulenca i Messiaena. Cykl zainauguruje wykonanie Pasji według św. Marka BWV 247 Johanna Sebastiana Bacha w interpretacji solistów: Marty Boberskiej (sopran), Doroty Lachowicz (alt), Sylwestra Smulczyńskiego (tenor), Jerzego Kiszkisa (aktor), Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Orkiestry Symfoniczny PFB pod batutą Kaia Bumanna, a zakończy koncert symfoniczny „Dla Czesława Miłosza”, podczas którego usłyszymy kompozycje Vivaldiego, Pergolesiego i Schuberta. Muzyka towarzyszyć będzie również licznym spotkaniom literackim. W niedzielę, 20 marca 2011 roku o godz. 12.00 w Kościele św. Jana w Gdańsku odbędzie się msza św. w intencji Czesława Miłosza, podczas której wykonana zostanie Msza koronacyjna KV 317 Mozarta.

"Wiek Miłosza" to również pięć spotkań z licealistami i wspólne czytanie literatury, które ma pobudzić rozwój czytelnictwa wśród młodych ludzi, w szczególności o uzdolnieniach literackich i szerokich zainteresowaniach, pokazać im możliwości innego spojrzenia na literaturę, rozbudzić w nich potrzebę kontaktu z literaturą polską i światową. Cztery „Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym” poprowadzą: Zbyszek Dymarski, Jarosław Ławski, Bartosz Dąbrowski i Wojciech Bonowicz. „Lekcję literatury z Zeszytami Literackimi” poprowadzi Marek Zagańczyk.