Polmic - FB


Muzyka w TVP

Muzyczne propozycje TVP KULTURA na jesień

TVP KulturaW jesiennej ramówce TVP Kultura znalazł się nowy program muzyczny „Szlakiem Kolberga”, który emitowany będzie w niedziele o godz. 11:30. To cykl dokumentalny, w którym szlakiem etnografa i kompozytora Oskara Kolberga wyruszą m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki. Ich spotkania z wybitnymi muzykami ludowymi to zetknięcie różnych światów muzycznych, a jednocześnie wyjątkowa okazja do poznania polskiego folkloru. Współcześni muzycy uczą się od artystów ludowych tradycyjnych instrumentach, poznają ich zwyczaje i kunszt artystyczny.

Jesienią TVP Kultura zabierze w muzyczną podróż zarówno miłośników muzyki poważnej, jazzu, bluesa, jak i fanów rocka czy popu. Nowością będzie cykl prezentujący najwybitniejsze przedstawinia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku z ostatnich lat (ostatnie wtorki miesiąca o 20:20), w tym spektakle z udziałem polskich śpiewaków operowych - Mariusza Kwietnia i Piotra Beczały. 30 września będzie to Łucja z Lamermooru Gaetana Donizettiego w reżyserii Mary Zimmerman, a w kolejnych miesiącach m.in. Carmen Georgesa Bizeta, Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego i Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dla fanów muzyki rozrywkowej TVP Kultura przygotowała cykl „Teledyski zmieniły muzykę” (sobota o 19:15 i niedziela o 8:30). O tym, jak powstawały, opowiadają gwiazdy muzyki, reżyserzy i producenci muzyczni. A w piątkowe wieczory TVP Kultura proponuje koncerty jazzowe i bluesowe, a po północy cykl „Jazz Noc”, w którym zostaną zaprezentowani czołowi twórcy tych gatunków: m.in. Bobby McFerrin, Nils Landgren i Pat Metheny.

Premiera musicalu z okazji stulecia urodzin Jerzego Wasowskiego

100-lecie urodzin Jerzego WasowskiegoPierwszą część musicalu Pamiętnik pani Hanki z muzyką Jerzego Wasowskiego, przygotowywanego z okazji stulecia urodzin kompozytora, będzie można obejrzeć 9 września 2013 roku w Teatrze Telewizji. W rolach głównych wystąpią Joanna Kulig, Danuta Stenka i Borys Szyc.

Muzyka do musicalu powstała w 1979 roku, a jej autorem jest Jerzy Wasowski. To właśnie przypadająca w 2013 roku setna rocznica urodzin kompozytora była pretekstem do powstania spektaklu. Reżyserem sztuki jest Borys Lankosz, laureat Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film Rewers.

Pamiętnik pani Hanki – spektakl autorstwa Antoniego Marianowicza, powstał na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Była to ostatnia książka zmarłego we wrześniu 1939 roku autora. Powieść ta doczekała się ekranizacji w 1963 roku. W reżyserowanym przez Stanisława Lenartowicza filmie wystąpiły gwiazdy kina, m.in.: Lucyna Winnicka i Andrzej Łapicki. W realizowanym przez Teatr Telewizji musicalu także nie brakuje gwiazd kina i teatru. Oprócz Joanny Kulig, Danuty Stenki i Borysa Szyca wystąpią m.in. Magdalena Cielecka, Ewa Konstancja Bułhak, Kamilla Baar, Wojciech Pokora, Grzegorz Małecki, Wiktor Zborowski i Antoni Pawlicki.

Z programu teatralnego – słowo Edwarda Dziewońskiego: „Pamiętnik Pani Hanki wystawiamy nie dlatego, że jest moda na Mostowicza, ale dlatego, że z rozmów Marianowicz, Wasowski i ja wyszło, że sztuka na podstawie tej książki może pokazać sentymentalno-śmieszno-prawdziwy obrazek polskich wyższych sfer roku 1938, który, jeśli uda się go tak pokazać, jak to sobie wyobrażam, będzie dobrą pozycją naszego teatru...”

Pierwsza część spektaklu wyemitowana zostanie na antenie TVP 1 w poniedziałek, 9 września 2013 roku o godz. 20.20 w Teatrze Telewizji. Drugą część widzowie zobaczą tydzień później, 16 września. Przedpremierowy pokaz z udziałem twórców odbył się natomiast 2 września w warszawskim kinie Atlantic. Od 27 sierpnia w sklepach muzycznych dostępna jest także płyta z piosenkami ze spektaklu.

Premiera Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i Grzegorza Jarzyny

Krzysztof Penderecki Pasja wg św. Łukasza, reżyseria Grzegorz JarzynaW Wielki Piątek, 29 marca 2013 roku na antenie telewizyjnej Dwójki po raz pierwszy będzie można zobaczyć rejestrację wyjątkowego widowiska muzycznego prezentującego jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego - Pasję wg św. Łukasza w reżyserii Grzegorza Jarzyny, zrealizowaną 31 marca oraz 1 kwietnia 2012 roku podczas dwóch spektakli z udziałem publiczności w najnowocześniejszym studio filmowym w Polsce, Alvernia Studios pod Krakowem. Projekt powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i towarzyszył festiwalowi "Misteria Paschalia".

Grzegorz Jarzyna, jeden z najciekawszych polskich reżyserów, znany z realizacji m.in. Bzika tropikalnego czy Magnetyzmu serca, sięgnął po jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego - Pasję wg św. Łukasza skomponowaną w latach 60. XX wieku na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji siedemsetlecia katedry w Münster. Prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża odbyło się w 1966 roku. Spektakle w Alvernia Studios prezentujące utwór w ascetycznej inscenizacji Jarzyny odbyły się 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku. Premiera rejestracji Pasji wg św. Łukasza, audiowizualnej produkcji wieńczącej to artystyczne przedsięwzięcie, odbędzie się 29 marca 2013 roku, w Wielki Piątek o godz. 22.50 na antenie TVP 2. Rejestracja Pasji według św. Łukasza to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia, w którym uczestniczyć mogła określona liczba osób, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne pozwalające w pełni dostrzec zamysł reżyserski Grzegorza Jarzyny oraz przestrzeń, w której odbył się koncert.

Read more: Premiera Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i Grzegorza Jarzyny

Warszawska Jesień w Dwójce

W niedzielę, 30 września 2012 roku telewizyjna Dwójka pokaże multimedialny koncert European Workshop For Contemporary Music, zarejestrowany podczas tegorocznej edycji "Warszawskiej Jesieni". To wyjątkowe przedsięwzięcie jest wynikiem polsko-niemieckiej współpracy.

Polsko-niemieckie warsztaty nowej muzyki z udziałem European Workshop for Contemporary Music są wspólnym projektem festiwalu "Warszawska Jesień" i Niemieckiej Rady Muzycznej zorganizowanym przy wsparciu finansowym Goethe-Institut, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Rokrocznie, od 2003 roku, European Workshop for Contemporary Music podczas "Warszawskiej Jesieni" prezentuje wyniki swojej pracy warsztatowej. Tym razem osiemnastu młodych muzyków z Polski i Niemiec, pod opieką dyrygenta Rüdigera Bohna, przygotowało prawykonanie trzech utworów: Canto Artura Zagajewskiego, Happy deaf people Jagody Szmytki oraz Vivarium – Reisen, Kochen, Zoo... Manosa Tsangarisa. Pierwsze dwa utwory zostały napisane specjalnie na festiwal "Warszawska Jesień". Kompozycja Tsangarisa zostanie po raz pierwszy wykonana w nowej wersji. Warto przy tym przypomnieć, że Manos Tsangaris to uczeń Mauricio Kagela, uznawanego za twórcę gatunku teatru instrumentalnego. Podczas koncertu wystąpią: Ji Eun Park (sopran), Conrad Schmit (baryton) oraz Marcin Majchrowski (speaker). Towarzyszyć im będą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 50 Stowarzyszenia Kultury i Edukacji. Program koncertu zwyczajowo wpisuje się w myśl przewodnią festiwalu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Warszawska Jesień… z głosem” i skupia się na muzyce, która posiłkuje się tekstem i działaniem scenicznym.

Emisja: niedziela, 30 września 2012, godz. 00.30, TVP2.