Polmic - FB


portale tematyczne

Portal Chórtownia

Chórtownia
Portal Chórtownia (www.choral.art.pl) służy integracji środowiska chórzystów, dyrygentów i osób interesujących się muzyką chóralną, wymianie informacji, opinii i doświadczeń związanych z wydarzeniami związanymi z chóralistyką. Chórtownia została wymyślona już ponad 10 lat temu jako prosty katalog chórów. W miarę rozwoju technologii przekształciła się w portal współtworzony przez chórzystów, którzy szukają kontaktów do wymiany kulturalnej, umieszczają aktualne informacje o swoich chórach, prowadzą nabory do chórów, chwalą się osiągnięciami na festiwalach i konkursach, poszukują nut oraz publikują informacje o nadchodzących koncertach i festiwalach. Jest również dział, w którym młodzi kompozytorzy publikują swoje utwory na chór. Ostatnio przeprowadzona akcja pozyskiwania informacji o płytach wydanych przez chóry zaowocowała zbiorem kilkudziesięciu ciekawych płyt, dostepnych w dziale "Dyskografia". Dzięki Chórtowni ludzie po przeprowadzce w inne regiony kraju znaleźli nowe chóry, absolwenci akademii muzycznych pracę. Poza chórami polskimi w serwisie rejestruje się coraz więcej użytkowników i chórów spoza granic naszego kraju: z Mołdawii, Bułgarii, Gruzji, Ukrainy, Białorusi i innych krajów. W tej chwili (dane z lipca 2013) w portalu zarejestrowanych jest prawie 800 chórów, 4700 użytkowników i 273 festiwali.

(strona w języku polskim, rosyjskim i angielskim)

www.choral.art.pl

MuzykaRoztocza.pl - Encyklopedia muzyki tradycyjnej Roztocza

Muzykaroztocza.plInternetowy przewodnik po muzyce tradycyjnej Roztocza i okolic prezentuje sylwetki, nagrania, dostępne źródła i inne materiały na temat najwybitniejszych wiejskich muzyków i śpiewaków, kształtujących niezwykły muzyczny krajobraz regionu. Szeroko traktowane Roztocze to jeden regionów unikalnych w skali Europy pod względem bogactwa muzycznej tradycji przenoszonej w międzypokoleniowym przekazie. Finezja i taneczna żywiołowość muzyki instrumentalnej, archaika i emocjonalna siła śpiewów obrzędowych - ten tajemniczy świat wiejskiej muzyki tworzyło w ostatnich dekadach kilkadziesiąt wybitnych artystycznych osobowości. Wbrew utartym stereotypom, bez stylizacji i uszlachetnienia, ich nagrania ukazują nieznane szerzej oblicze wiejskiej kultury. Na stronie znaleźć można nagrania do odsłuchania, informacje o dostępnych materiałach archiwalnych i wydawnictwach, fotografie. Strona jest systematycznie rozwijana i wzbogacana o kolejne, niepublikowane dotąd materiały.

(strona w języku polskim)

www.muzykaroztocza.pl

Operalnia.pl

Operalnia.plW ramach projektu "Młoda publiczność w operze - przystąpienie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do organizacji OPERA EUROPA" uruchomiona została strona internetowa www.operalnia.pl 

Witryna, adresowana do początkujących/młodych miłośników opery, w przystępny sposób prezentuje historię opery, a także wyjaśnia najważniejsze pojęcia z nią związane. W zakładce „biblioteka” zgromadzone zostały ciekawe przykłady najsłynniejszych fragmentów dzieł operowych, a w dziale „rozrywka” – kilka gier: memo, ubieranka „Operowa garderoba” i gra zręcznościowa „Nakarm tenora”. W przygotowaniu jest także dział "dla profesjonalistów". Wszystkie polecenia i teksty publikowane na stronie dostępne są także w wersji audio.

(strona w języku polskim)

www.operalnia.pl

Opera.info.pl

opera.info.plOd czerwca 2012 roku działa pierwszy polski społecznościowy serwis operowy - www.opera.info.pl. Przedsięwzięcie jest próbą stworzenia tematycznego portalu poświęconego w całości popularyzowaniu sztuki operowej. Jako całkowicie niekomercyjne przedsięwzięcie dwóch osób prywatnych, serwis nie jest tworzony, ani prowadzony w celach zarobkowych, zawodowych, ani dla realizacji jakichkolwiek celów statutowych. Jest on również całkowicie wolny od reklam komercyjnych.

Użytkownicy opera.info.pl mają między innymi dostęp do kalendarium wydarzeń operowych, działu recenzji, forum, systemu blogów, serwisu informacyjnego, newslettera i w pełni funkcjonalnego profilu społecznościowego. Opera.info.pl jest pomyślana jako potencjalne miejsce spotkań entuzjastów opery z jej twórcami oraz osobami działającymi w teatrach operowych.

(strona w języku polskim)

www.opera.info.pl

PolskaMuza.eu

PolskaMuza.euDnia 9 listopada 2009 roku wraz z inauguracją 5. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie ruszył portal www.PolskaMuza.eu, poświęcony muzyce klasycznej. Przez pierwszy tydzień portal relacjonował przede wszystkim wydarzenia festiwalowe, lecz później zajął się opisywaniem tego, co dzieje w muzyce w Polsce. Codziennie na stronie pojawiają się nowe informacje, recenzje, zapowiedzi, wywiady, relacje i reportaże. Portal, będący projektem Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz, dziennikarki „Dziennika Polskiego” w Krakowie, został zorganizowany przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, które do współpracy zaprosiło Instytut Muzykologii UJ oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Jego dziennikarzami są studenci obydwu uczelni, a także młodzież studiująca kierunki muzyczne w innych miastach m.in. w Katowicach i Poznaniu.

(strona w języku polskim)

www.polskamuza.eu