Polmic - FB


patronaty

17. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

POLMIC

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Osiem koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej od 10 września do 2 października 2022 roku. Tegoroczna edycja Festiwalu pod tytułem „Innowacje” ma na celu pokazanie największych innowacji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Innowacje obu epok mają decydujące znaczenie dla dalszego biegu historii muzyki.

Jednym z głównych zadań Festiwalu jest aspekt kulturotwórczy, a więc inspirowanie twórców do tworzenia. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nastąpi prawykonanie sześciu utworów polskich kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Leszka Kołodziejskiego, Ignacego Zalewskiego, Adama Wesołowskiego oraz Michała Malca.

Wystąpią w tym roku takie zespoły, jak: Capella Cracoviensis, Filharmonia Śląska – Śląska Orkiestra Kameralna, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz soliści i dyrygenci: Marek Toporowski, Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Jan Tomasz Adamus, Anna Szostak, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Ewa Uryga, Bartłomiej Duś.

Czytaj więcej: 17. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

Tarnowskie Góry | I Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicW dniach 23-25 września 2022 w Pałacu w Rybnej odbędzie się I Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej dedykowany wybitnej polskiej klawesynistce uznanej za światowego ambasadora muzyki współczesnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Udział w festiwalu jest zaproszeniem do wejścia w wielobarwny i wielostylistyczny świat dźwiękowy nowoczesnego klawesynu z towarzyszeniem takich instrumentów, jak saksofon sopranowy, akordeon, wiolonczela i perkusja. Wydarzenia festiwalowe obejmą trzy koncerty, podczas których zabrzmią utwory Z. Krauze, T. Sikorskiego, A. Krzanowskiego, T. Kamieniaka, T. Bairda, M. Sawy, W. Glądysa, S. Chojnowskiej, P. Grzelaka, P. Stypułkowskiego, D. Strządały, Ł. Kurpasa oraz I. Božičevića.

Odbędą się prawykonania utworów Leszka Kołodziejskiego i Romana Hyli.

Wszystkie koncerty zostaną wykonane na unikatowym klawesynie zbudowanym w 1982 roku dla Elżbiety Chojnackiej, instrumencie oddziedziczonym przez A. Gajecką-Antosiewicz - pomysłodawczynię i dyrektor artystyczną Festiwalu.

Czytaj więcej: Tarnowskie Góry | I Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej

NOSPR rusza w świat! Tournée po Japonii

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to żywa legenda: jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce i marka rozpoznawalna na świecie. Koncertując w najodleglejszych zakątkach globu, NOSPR od lat realizuje misję ambasadora polskiej kultury. We wrześniu 2022 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wyrusza z tournée po Japonii. Będzie to powrót po 20-letniej przerwie, a zarazem szósta wizyta „kraju kwitnącej wiśni" w długiej historii orkiestry.

Podczas tournée orkiestrze towarzyszyć będą dwie wyjątkowe osobistości: pochodząca z USA ikona dyrygentury Marin Alsop i wschodząca gwiazda pianistyki z Japonii, Hayato Sumino.

Zaplanowana w okresie od 7 do 19 września trasa koncertowa obejmuje 11 koncertów w najważniejszych ośrodkach kulturalnych Japonii, w tym w Tokio, w słynnej Suntory Hall.

Czytaj więcej: NOSPR rusza w świat! Tournée po Japonii

Lusławice | IV Bacewicz International Summer Music Academy w Lusławicach!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICBISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, których czwarta edycja odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Chęć udziału w wydarzeniu zgłosiło się 63 utalentowanych pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą znani pedagodzy z prestiżowych uczelni muzycznych: Dmitri Alexeev, Naum Grubert, Giuseppe Guarrera oraz Julia Kociuban. W dniach 13-15 września 2022 o godz. 19.30 odbędą są koncerty uczestników, a przedsięwzięcie zainaugurują zwycięzcy poprzedniej edycji 9 września o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Nad warsztatem i szerokim repertuarem pianistycznym pracować będzie wybranych 36 pianistów z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Litwy, Chin, Japonii i Korei. Swoim doświadczeniem podzielą się profesorowie z Royal College of Music w Londynie, z Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, z Barenboim-Said Akademie w Berlinie oraz z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Podczas inauguracji wystąpią Kasparas Mikuzis oraz Claudio Berra. Zwieńczeniem kursów będzie gala finałowa, podczas której zaprezentuje się czwórka najlepszych młodych pianistów biorących udział w projekcie, a jednemu z nich zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz 2022.

Czytaj więcej: Lusławice | IV Bacewicz International Summer Music Academy w Lusławicach!

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: premiera „Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową” Tomasza Kamieniaka

ZMIANA PROGRAMU

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC

10 września 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka prawykona Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową Tomasza Kamieniaka. Usłyszymy również dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Gioachina Rossiniego i Wolfganga Amadeusa Mozarta. W roli solistów – znakomici Krzysztof Jakowicz i Anna Krzysztofik-Buczyńska.

Tomasz Kamieniak jest kompozytorem ponad dwustu utworów fortepianowych, klawesynowych, kameralnych, chóralnych oraz muzyki do siedmiu filmów. Jego nowy trzyczęściowy, wchodzący w ciekawy i kreatywny dyskurs z tradycją Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową (2021) został zainspirowany sztuką Anny Krzysztofik-Buczyńskiej (jest jej dedykowany). Absolwentka filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie klawesynu Lilianny Stawarz pracuje na tej uczelni na stanowisku adiunkta. Jest cenioną, koncertującą solistką i kameralistką, jako muzyk Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku realizuje partie fortepianu, klawesynu, czelesty i organów. Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: premiera „Koncertu na klawesyn i orkiestrę...

Bisztynek | II Festiwal Muzyki Pięknej w Bisztynku

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

II edycja Festiwalu Muzyki Pięknej wypełni pięknem muzyki trzy wrześniowe terminy: 9, 10, 17 września 2022. Fundacja Wspierająca Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia pragnie, aby spotkania te rzuciły nową perspektywę na rolę muzyki w dzisiejszym świecie. Spojrzymy zatem na „Horyzont”, który będzie z nami obecny jako hasło przewodnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Będzie to opowieść o młodych artystach chcących przekraczać swoje, a także nakreślone przez świat horyzonty. To również szansa na zobaczenie, a nawet usłyszenie zjawisk, które na horyzoncie się pojawiają … „w zenicie”, „w pełni”.

Czytaj więcej: Bisztynek | II Festiwal Muzyki Pięknej w Bisztynku

Słupsk | 56. Festiwal Pianistyki Polskiej

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 3–8 września 2022 roku odbędzie się w Słupsku 56. Festiwal Pianistyki Polskiej. To największe i jedno z najstarszych forów polskich pianistów i klawesynistów oraz miejsce prezentacji wszechstronnego repertuaru, w tym utworów kompozytorów polskich.

Ideą przewodnią FPP jest prezentacja muzyki polskiej w kontekście muzycznej literatury światowej i polskich wykonawców. Udział w tegorocznej edycji wezmą m.in. Mateusz Krzyżowski, Joanna Marcinkowska, Piotr Sałajczyk i Bogdan Czapiewski. Festiwal jest także miejscem pianistycznych debiutów oraz prawykonań utworów specjalnie zamawianych. W tym roku odbędzie się prawykonanie nowego utworu Andrzeja Karałowa Vocalise – a tribute to Witkacy’s landscapes, inspirowanego obrazami Witkacego.

W Muzeum, w Galerii Witkacego, zaprezentowane zostaną utwory zamówione, inspirowane obrazami patrona, odbędą się koncerty w ramach Salonu laureatów, Salonu muzyki polskiej oraz Estrada Młodych, mająca formę konkursu (nagrody to zaproszenia na koncerty).

Czytaj więcej: Słupsk | 56. Festiwal Pianistyki Polskiej

Kraków | Koncert inaugurujący sezon artystyczny Sinfonietty Cracovii 2022 / 2023

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzyczne POLMIC.

POLMIC9 września 2022 roku Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oficjalnie rozpocznie nowy sezon artystyczny. Czworo solistów, pięć kompozycji w programie koncertu i jedna główna bohaterka w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego o godz. 20.30. Gwiazdami wieczoru będą z pewnością maestra Katarzyna Tomala-Jedynak, skrzypek Daniel Stabrawa oraz altowiolista Ignacy Miecznikowski.

Nowa dyrektor Artystyczna Sinfonietty Cracovii, a zarazem jej Pierwsza Dyrygentka proponuje krakowianom niezwykle zróżnicowany program, w którym obok niekwestionowanej klasyki (Mozart), zabrzmi repertuar, za którego interpretacje Sinfonietta od swoich początków była ceniona (Penderecki), oraz dźwięki dwudziestowiecznego neoklasycyzmu (Martinů, Spisak) z akcentem w postaci dzieła kompozytora muzyki filmowej, Malcolma Arnolda.

Czytaj więcej: Kraków | Koncert inaugurujący sezon artystyczny Sinfonietty Cracovii 2022 / 2023

Niwiska, Dzikowiec, Cmolas | Ballady i romanse w podkarpackich dworach

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów z okazji jubileuszu 200-lecia wydania Ballad i romansów zaprasza na unikatowy projekt „Letnie wieczory w podkarpackich dworach”. Podczas weekendu, od 9 do 11 września 2022, w trzech miejscowościach wybrzmi poezja Adama Mickiewicza recytowana przez znanych aktorów w towarzystwie muzyki W. Żeleńskiego, F. Chopina, J. Brahmsa i K. Szymanowskiego. Wydarzenia poprzedzą prelekcje. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Najpiękniejszy obraz dworu polskiego pokazał właśnie Adam Mickiewicz. Dobór miejsca spotkań literacko-muzycznych z tej perspektywy staje się oczywisty. Dwór Hupki w Niwiskach, Dwór Błotnickich w Dzikowcu i dawny Pałac w Trząsawce (Cmolasie) będą stanowić idylliczne tło do słów utworów Mickiewicza zawartych w Balladach i romansach recytowanych przez znakomitych rzeźbiarzy żywego słowa: Dorotę Segdę oraz Andrzeja Mastalerza.

Czytaj więcej: Niwiska, Dzikowiec, Cmolas | Ballady i romanse w podkarpackich dworach

Toruń | II Festiwal Młodej Muzyki

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, które w 2021 roku z okazji 100-lecia istnienia zorganizowało pierwszy Festiwal Młodej Muzyki, kontynuuje to ważne w życiu miasta wydarzenie. Druga edycja Festiwalu będzie ponownie promocją polskiej twórczości współczesnej, skupiającą się na prezentacji młodych twórców i artystów związanych z regionem. Podczas koncertów w dniach 11–18 września 2022 zabrzmi przede wszystkim muzyka nowa, klasyczna, elektroakustyczna i jazzowa. Nie zabraknie prawykonań i współpracy z wykonawcami oraz kompozytorami z innych ośrodków muzycznych w Polsce.

Przypomniana będzie twórczość wielu znaczących przedwojennych toruńskich kompozytorów, w tym wybitnego twórcy polskiej awangardy, Kazimierza Serockiego, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku. Wspominać będziemy również zmarłą we wrześniu 2021 znakomitą kompozytorkę, Bernadettę Matuszczak, absolwentkę toruńskiego konserwatorium muzycznego. Pielęgnowanie pamięci o takich twórcach jest priorytetem działalności Towarzystwa. Poza tym będziemy mieli okazję podziwiać wywodzących się z Torunia kompozytorów działających obecnie w różnych ośrodkach muzycznych w Polsce i zagranicą, którzy specjalnie na Festiwal napisali swoje utwory.

Czytaj więcej: Toruń | II Festiwal Młodej Muzyki

Tłokowo | II Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach zaprasza na czterodniowy festiwal „Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne", który odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia 2022 roku. Artyści zagrają w przepięknej scenerii kościoła św. Rocha w Tłokowie / Kramarzewie. W programie m. in. premiery utworów Jacka Lachowicza, Michała Pepola i muzyka Kory.

W pierwszym dniu festiwalu wysłuchamy koncertu pt. „L.A.S.” w wykonaniu Jacka Lachowicza – kompozytora, multiinstrumentalisty, wokalisty i producenta. Muzyk zaprezentuje premierowo utwory instrumentalne na delikatnie preparowany fortepian solo.

W drugim dniu festiwalu swój mini-recital fortepianowy zagra utalentowany młody człowiek – Miłosz Grzywiński, a następnie Bartek Wąsik – znany pianista, kompozytor i aranżer. Koncert „Orfeusz” jest hołdem dla pochodzącego z Islandii kompozytora Jóhanna Jóhannssona.

Czytaj więcej: Tłokowo | II Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

Toruń | SEROCKI #100: projekt poświęcony twórczości Kazimierza Serockiego

POLMICPatronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

We wrześniu 2022 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna pragnie uczcić setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych Kazimierza Serockiego, urodzonego w Toruniu. Przed nami szereg koncertów i wykładów w dniach 3 –23 września, które mają zwrócić uwagę na wciąż mało znanego szerszej publiczności kompozytora.

Projekt został już zainaugurowany w marcu tego roku, prezentując specjalnie na tę okazję skomponowany utwór Hommage à Serocki Adama Falenty. Główne obchody odbędą się właśnie we wrześniu. Zostanie wówczas zaproponowanych 18 wydarzeń z udziałem takich znakomitości, jak Zygmunt Krauze, Ingolf Wunder i Adam Kośmieja.

Podczas koncertu 3 września odbędzie się światowa premiera utworu Serockiego Pianophonie, którego swoją autorską interpretację zaprezentuje producent muzyki elektronicznej Szymon Weiss. Ingolf Wunder, laureat II nagrody na XVI Konkursie Chopinowskim, po raz pierwszy w swojej karierze wykona Koncert romantyczny Serockiego, a 23 września usłyszymy premierowo muzykę do filmu Potop autorstwa kompozytora.

Czytaj więcej: Toruń | SEROCKI #100: projekt poświęcony twórczości Kazimierza Serockiego

Lusławice | European Union Youth Orchestra, Gianadrea Noseda i Francesco Piemontesi

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicW ramach 10. Festiwalu „Emanacje” 21 sierpnia 2022 o godz. 19.00 w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się niezwykłe wydarzenie – niewątpliwie jeden z punktów kulminacyjnych tegorocznej edycji. Po raz pierwszy w Lusławicach wystąpi European Union Youth Orchestra pod batutą Maestro Gianandrei Nosedy, towarzysząc międzynarodowej sławy pianiście, Francesco Piemontesiemu.

W kontekście trwającej w Ukrainie wojny, niejako korespondując z lipcowym koncertem Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa, EUYO gości na Festiwalu „Emanacje” w ramach szczególnego cyklu "Peace in Europe Concerts”, wyrażając w ten sposób solidarność z Narodem Ukraińskim jednocześnie podkreślając konieczność ciągłego zaangażowania na rzecz odbudowy pokoju w Europie.

Czytaj więcej: Lusławice | European Union Youth Orchestra, Gianadrea Noseda i Francesco Piemontesi

Bielsko-Biała, Szczyrk | III Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 8–10 września 2022 odbędzie się w Bielsku-Białej i Szczyrku już trzecia edycja niezwykłego Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics” organizowanego przez fundację Temida Arts & Business. W programie koncerty „Pamiętając Białoruś - 150-lecie śmierci Stanisława Moniuszki”, „U klasyków na kawie” oraz „Gala Symfoniczna”.

W tym roku na festiwalu zaprezentują się dwa młode, ale osiągające już międzynarodowe sukcesy zespoły kameralne (Trio Legend i Atma Quartet), a także fenomenalny, okrzyknięty „Mozartem XXI wieku”, młodziutki pianista Ryan Martin Bradshaw, laureat 18 konkursów pianistycznych, który wystąpi z Narodową Orkiestrą Kameralną „Slovak Sinfonietta” pod dyrekcja Pawła Kotli, dyrektora artystycznego Festiwalu. Usłyszymy m.in. dzieła Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Eugena Suchoňa, Myrosława Skoryka oraz polską premierę kompozycji Home Ihara Komara.

Czytaj więcej: Bielsko-Biała, Szczyrk | III Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

Warszawa | Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Sinfonii Iuventus i Inauguracja sezonu artystycznego 2022/2023

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC3 września 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie będzie miał miejsce Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Sinfonii Iuventus i Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry 2022/2023. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. dr. hab. Piotr Gliński. Zespół pod batutą Marka Pijarowskiego zaprezentuje dzieła Beethovena, Schumanna i Lutosławskiego. W roli solisty wystąpi Tomasz Strahl.

Sezon, który Sinfonia Iuventus otwiera tym koncertem, jest szczególnie ważny, gdyż Orkiestra wchodzi nim w piętnasty rok aktywności! Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus powstała z inicjatywy Jerzego Semkowa, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, i została powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozporządzeniem z 1 października 2007 roku. Te lata potwierdzają, jak ważny i potrzebny był to projekt i jak wysoką pozycję zdobył zespół w tym czasie, dając możliwość rozwoju bardzo wielu młodym muzykom, satysfakcję z prezentowania ciekawego i oryginalnego repertuaru oraz radość publiczności koncertów i słuchaczom naszych nagrań.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Sinfonii Iuventus i Inauguracja sezonu...