Polmic - FB


relacje i recenzje wydarzeń

XV Era Schaeffera przeszła do historii

Era schaeffera akpa

Jesień w tym roku bardzo nas rozpieszcza dobrą pogodą i interesującymi dla szerokiego grona odbiorców widowiskami. Do takich należy organizowana przez Fundację Aurea Porta Era Schaeffera, której jubileuszowa XV edycja miała miejsce w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta 6 listopada. Dzięki doświadczonym menedżerom, w happeningu pt. „Multimedialne coś”, popularyzującym twórczość Bogusława Schaeffera, udział wzięli zawodowi aktorzy oraz awangardowi muzycy wirtuozi z różnych stron świata, reprezentujący przeciwstawne tradycje i odważnie łączący przeciwległe style.

W jednym miejscu spotkali się multiinstrumentalista Nathan Davis, beatboxer i hiphopowy raper z Gujany Andy Ninvalle, pianista jazzowy i kompozytor Artur Dutkiewicz, basista i aranżer Piotr Zaufal ze swoim zespołem, indyjski perkusista Ghatam Giridhar Udupa, grający na instrumencie o nazwie Ghatam, na misach zagrała Judyta Grabowska, a gwiazda musicali Janusz Radek pokazał niezwykłą skalę swojego głosu.

Jego udział w Erze Schaeffera był jednym z największych zaskoczeń tej edycji: występując w roli mima parodiował samego siebie. Występ perkusisty Krzysztofa Nowakowskiego, wykorzystującego również szklane misy, też miał cechy parodii: dyrygent Sebastian Perłowski zachęcał go do dolewania wody, a następnie do rozchlapywania jej naokoło.

Reżyserka widowiska Magdalena Piekorz przeniosła publiczność w awangardowy świat Schaeffera, cytując różne jego dzieła, wykorzystała konwencje kina noir i teatru pantomimy oraz prezentacje multimedialne, ukazując przekraczającą granice sztuk twórczość zmarłego przed czterema laty Mistrza w nowym kontekście.

Pięciokrotne powtórzenie przez Waldemara Obłozę w finale wieczoru wierszyka "Kiedy byłem bardzo mały, obie ręce mi śmierdziały" wprawiło niejedną osobę w zakłopotanie, ale w pewnym stopniu odzwierciedlało obecny w dorobku Schaeffera element absurdu.

Wiktoria Antonczyk

Zdjęcia: Mieszko Piętka. Więcej: https://akpa.pl/foto/wydarzenia/15-edycja-festiwalu-era-schaeffera_70135&width=2026 

Amerykańskie prawykonanie I Sonaty Mariusza Dubaja

Drewnowski 21 10 23

Recital fortepianowy Michała Drewnowskiego 21 października 2023 roku zainaugurował serię koncertów kameralnych w nowo powstałej Sali Koncertowej im. dr Jadwigi Roguskiej-Kyts w Akademii Muzycznej Orkiestry Symfonicznej Paderewskiego w Chicago (USA). Podczas koncertu amerykańskie prawykonanie miała I Sonata (II wersja) na fortepian Mariusza Dubaja, prezesa Oddziału Lubelskiego Związku Kompozytorów Polskich.

Michał Drewnowski wykonał także kompozycje F. Chopina, I.J. Paderewskiego i S. Rachmaninowa. Kolejna prezentacja utworu odbyła się 3 listopada w Ganz Hall at Roosevelt University w Chicago na koncercie wraz z dwoma Sonatami S. Rachmaninowa. Publiczność nagrodziła go owacjami na stojąco!

Dr hab. Michał Drewnowski, profesor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w roku akademickim 2023/2024 pełni funkcję Visiting Professor Chicago College of Performing Arts dzięki stypendium The Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku.

Znamy laureata nagrody Przewodniczącego Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka"

Gembalski JulianPo raz 23. została przyznana nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka". Statuetkę w tym roku z rąk arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odebrał profesor Julian Gembalski „za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce". Wręczenie nagrody odbyło się podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry" w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Wirtuoz organów, nauczyciel akademicki – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Julian Gembalski znany jest z wielu dokonań. Między innymi założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów: Muzeum Organów Śląskich. Jest autorem koncepcji organów zbudowanych dla NOSPR w 2022. Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.

Organista we współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii „Sound of Silesian Organs", na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Czytaj więcej: Znamy laureata nagrody Przewodniczącego Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka"

„Prawdziwe Święto Marimby!": relacja z X International Katarzyna Myćka Marimba Academy

X International Katarzyna Myćka Marimba AcademyW dniach 14-23 lipca 2023 w Gdańsku, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, odbyła się Akademia Marimby Katarzyny Myćki (International Katarzyna Myćka Marimba Academy - IKMMA). Była to jubileuszowa, 10. edycja. Akademia Marimby jest organizowana co 2 lata w różnych krajach (Polska, Niemcy, Luksemburg, USA). Podczas 9. edycji wspomnianego wydarzenia (2019) miałam przyjemność być na dwóch koncertach IKMMA w Gdańsku. Już wtedy zaciekawił mnie ten projekt, a w szczególności jego międzynarodowy charakter scalający uczestników z całego świata. W bieżącym roku (2023) brałam udział w całym wydarzeniu, jako uczestniczka. 10. IKMMA zrobiła na mnie wielkie wrażenie, także pod względem organizacyjnym.

Każdy uczestnik mógł się czuć zaopiekowany już od przyjazdu do Gdańska. Otrzymaliśmy informacje, jak dotrzeć do uczelni jadąc pociągiem lub podróżując samolotem (dot. większości uczestników). Po rozpoczęciu wydarzenia otrzymywaliśmy dokładne informacje na każdy dzień: plany prób zespołów kameralnych, indywidualnych lekcji i koncertów. Dzięki kodowi QR, umieszczonemu na identyfikatorach uczestników, można było w każdej chwili sprawdzić ewentualne aktualizacje.

Czytaj więcej: „Prawdziwe Święto Marimby!": relacja z X International Katarzyna Myćka Marimba Academy

Nagroda Grand Prix SAWP dla Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej

Burnicka 29.6.23 p29 czerwca 2023 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach odbył się koncert w hołdzie profesorowi Janowi Szyrockiemu, wieńczący tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. W trakcie tego muzycznego spotkania przewodniczący jury ks. dr Mariusz Cywka - duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - uhonorował prof. Sylwię Burnicką-Kalischewską nagrodą Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP (z siedzibą w Warszawie) za najlepsze wykonanie utworów kompozytorów polskich podczas tego Festiwalu i przekazał laureatce symboliczny czek SAWP, opiewający na kwotę 1000 euro. Artystka zadeklarowała przekazanie nagrody w całości na rzecz osób poszkodowanych w tragicznym wypadku w pracowni wklęsłodruku w Akademii Sztuki w Szczecinie w dniu 25 czerwca.

Laudacja, którą odczytała dr Anna Koprowicz, uwzględniała także zasługi laureatki w propagowaniu polskiej kultury poza granicami kraju. Oto fragment laudacji:

Czytaj więcej: Nagroda Grand Prix SAWP dla Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej