Polmic - FB


M jak młodzi

Muzyka i magia na afiszu Opery Krakowskiej

23 października 2015 roku w Operze Krakowskiej odbyła się premiera spektaklu rodzinnego Muzyka i magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżysalterii Wojciecha Graniczewskiego. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna była Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść uczy, jednocześnie bawiąc.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpili: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

 

Jest to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Kolejne przedstawienia odbędą się 24 i 28 listopada oraz 1 grudnia 2015 roku, a następnie 7 stycznia oraz 2 i 11 lutego 2016 roku.
Read more: Muzyka i magia na afiszu Opery Krakowskiej

Poznań Baroque 2015 - koncerty dla dzieci!

Podczas piątej edycji festiwalu Poznań Baroque, który odbędzie się w dniach 7-15 listopada 2015 roku, w Pawilonie Nowa Gazownia odbędą się cztery koncerty skierowane do najmłodszej publiczności. Festiwal z roku na rok stara się pokazywać różne oblicza muzyki dawnej, koncentrując się na muzycznych talentach XVII i XVIII stulecia.

Program każdej edycji Poznań Baroque konstruowany jest w oparciu o najświeższe doniesienia ze środowiska, uwzględniając także konieczność poszerzania, czy wręcz rozszerzania repertuaru dla różnych odbiorców i odbiorczyń. Tegoroczna edycja Poznań Baroque swoją uwagę kieruje również w stronę najmłodszych. Prócz pilotażowego programu edukacyjnego Cool School Poznań Baroque, w którym wzięło udział ponad 350 dzieci z 4 poznańskich szkół podstawowych, w programie festiwalu znajdą się cztery koncerty dla najmłodszych.

W Poznaniu zagrają La Traditoria oraz I Bassifondi. Pierwszy z zespołów to kobiece trio koncentrujące się na wykonywaniu muzyki renesansowej oraz barokowej. Artystki z Francji, Katalonii i Chile łączą w swoim języku artystycznym elementy tradycji kulturowej własnych regionów. Wystąpią 9 listopada w ramach zróżnicowanych wiekowo koncertów dla dzieci „Wesoło, smutno i poetycko. Kobiety w muzyce renesansowej”. I Bassifondi to grupa pochodząca z Włoch, która powstała z inicjatywy Simone Vallerotondy. Przedmiotem zainteresowania muzyków jest XVII i XVIII-wieczny repertuar na lutnię, arcylutnię, teorbę oraz gitarę z towarzyszeniem continuo. Ważnym elementem estetyki zespołu jest improwizacja oraz wykorzystanie instrumentów perkusyjnych. 14 listopada grupa zaprezentuje dzieciom specjalny program „Alfabeto falso… czyli co kryje się za literami”.
 

Read more: Poznań Baroque 2015 - koncerty dla dzieci!

3. Młoda Filharmonia AUKSO. Zagraj w orkiestrze AUKSO!

MFAMłoda Filharmonia AUKSO to jedyne takie w Polsce, tygodniowe warsztaty orkiestrowe, w których młodzi instrumentaliści wszelkiej narodowości (w wieku od 16 do 30 lat) mogą podnosić swoje umiejętności wśród wybitnych zawodowych muzyków tworzących orkiestrę AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Gościem tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 17-24 listopada 2015 roku, będzie wybitny austriacki skrzypek, koncertmistrzem Filharmonii Wiedeńskiej, Rainer Honeck. Uwieńczeniem warsztatów będzie wspólny koncert (to pierwszy projekt, w którym młodzi muzycy grają w ramach profesjonalnej orkiestry), w programie którego znajdą się następujące utwory: Uwertura Coriolan op. 62 Ludwiga van Beethovena, V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Chaconne Krzysztofa Pendereckiego oraz Trzy tańce na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

Niepowtarzalne jest to, iż organizatorzy pokrywają wszystkie koszty uczestnictwa: noclegi, pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja), przejazdy (na warsztaty i z powrotem; przejazdy kolejowe i autobusowe), warsztaty i wykłady. Uczestnicy mają szansę współpracować z jedną z najlepszych europejskich orkiestr, a na zakończenie otrzymują certyfikat ukończenia prestiżowego projektu. Ponadto organizatorzy zapewniają darmowy udział w koncertach 10. Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego (z udziałem takich gości jak Richard Galliano, Concerto Köln, German Brass, London Baroque, Paul Goodwin, Patrick Gallois, Iwona Sobotka, NOSPR, Capella Cracoviensis czy Sinfonietta Cracovia), w wykładach o życiu i twórczości kompozytorów programu prezentowanego w ramach projektu, a także w warsztatach dziennikarskich z publikacjami w gazetach ogólnopolskich oraz codziennych spotkaniach z wybitnymi osobowościami.

Zgłoszenia na warsztaty należy dokonać do 30 października 2015 roku za pośrednictwem Internetowej Karty Zgłoszenia (IKZ) dostępnej na stronie www.aukso.pl.
Do karty zgłoszeniowej należy dołączyć krótkie nagranie audio od 2 do 4 minut, które nie musi być nagraniem studyjnym (profesjonalnym). Dopuszcza się nagranie z telefonu (audio). Wybór kandydatów zostanie potwierdzony do dnia 2 listopada 2015 roku.

Organizatorem Młodej Filharmonii Aukso jest Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso oraz Stowarzyszenie Gorczycki.pl. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty artystyczne dla dzieci w Galerii Katowickiej

Pierwsze warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat z cyklu „Wszystkimi zmysłami” odbędą się 19 października 2015 roku w godz. 17.00-18.30 w Galerii Katowickiej. Organizatorem wydarzenia odbywającego się w ramach projektu „Wyższy poziom” jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

„Czułe oko, czułe ucho” to temat spotkania, podczas którego dzieci będą zapoznawać się z obrazami i dźwiękami. Organizatorzy pragną zainspirować uczestników do działań twórczych, dać im przestrzeń do bycia sobą, zaproponować pracę poza podziałami zdolny/niezdolny. To w jaki sposób patrzymy, ile jesteśmy w stanie dostrzec, jest naszym skarbem. Budowanie wrażliwości w kontakcie ze sztuką i muzyką jest ogromnym kapitałem, który stanowi o pełniejszym przeżywaniu świata. Liczba uczestników w grupie to 10 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) należy przesyłać na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Dodatkowy kontakt pod numerem telefonu: (32) 732 53 09.

Tell Me a Fairy Tale

Opowiedz mi bajkę


Improvisation Workshops for Children

Wilanów Culture Centre

Saturday, October 10th, 2015

10 a.m. - children 3-5 years of age
midday - children 6-8 years of age

registration: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Organiser: Polish Society for Contemporary Music

More infromation: www.ptmw.art.pl 

Polish Music Information Centre POLMIC is the media patron of ths event

Read more: Tell Me a Fairy Tale