Polmic - FB


muzyka dla dzieci

Muzyczne opowieści, czyli koncerty dla dzieci w Filharmonii Krakowskiej

Muzyczne opowieści Filharmonia Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotykanie z Babcią Melodią i Dziadkiem Rytmusem (aktorzy: Anna Sokołowska i Sławek Rokita), a także z licznymi przyjaciółmi tej sympatycznej pary, wśród których niewątpliwie najważniejsze miejsca zajmują Kuzynka Klawiaturka (pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska) i tajemniczy Właściciel-Gadającego-Ekranu (muzyk i informatyk, Mateusz Bień).

Pierwsza „muzyczna opowieść” nie będzie wcale taka zwyczajna, bowiem Dziadkowie przeżyli ostatnio niezwykłą przygodę. Wybrali się mianowicie do wielkiego, wspaniałego lasu... na grzyby. I jakież było ich zdumienie, gdy jedna ze ścieżek wyprowadziła ich z gęstwiny na polanę, wprost przed wielką bramę wspaniałego zamku. Ciekawi ogromnie jego wnętrza, usiłowali bramę otworzyć, ale okazało się, że jak to zazwyczaj w zaczarowanych miejscach bywa, trzeba użyć całej swej pomysłowości, sprytu, wiedzy bajkowej, by się do takiego miejsca dostać. A jak się już wejdzie – a no właśnie... To wszystko co spotkało naszych przyjaciół w zamku, którego właścicielem okazał się Czarnoksiężnik Muzyczny, jakie ciekawe postaci tam spotkali, jak się bawili na muzycznej uczcie – o tym już sami opowiedzą wszystkim tym, którzy przyjdą do Filharmonii na pierwsze powakacyjne spotkanie.

Na zamku Czarnoksiężnika bawiło różnorodne, międzynarodowe towarzystwo: grająca na bandurze Zoriana Grzybowska z Ukrainy i grający na bałałajce Rosjanin, Teodor Szulc, dziecięcy zespół taneczny z Węgier (występujący także w Studiu Baletowym Opery Krakowskiej pod opieką Magdaleny Malskiej i Violetty Maciejewskiej), a także kilku wspaniałych, grających na instrumentach dętych muzyków, z racji swej maestrii często zapraszanych na słynące z takiej muzyki festyny Niemiec i Austrii (Wacław Mulak – trąbka, Adam Kozłowski – waltornia, Andrzej Tkaczyk – puzon i Jarosław Jastrzębski – tuba). A uczeń krakowskiej szkoły muzycznej OSM I st. im. I.J. Paderewskiego, Maciek Wilczyński, grał na fortepianie tak pięknie, że porównywano go z małym Mozartem... Pięknie i ciekawie musiało być w tym zaczarowanym muzycznym zamku...

Wszystkich, którzy chcą o tym posłuchać, artyści zapraszają do Filharmonii w Krakowie, tradycyjnie w poniedziałek i piątek 20 i 24 października 2014 roku o godz, 9.00, 11.00 lub 13.00, a w sobotę, 25 października 2014 roku – o godz.10.00 i 12.00.

Probówka - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście się zapytać

Probówka Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają na „Probówkę” - pierwsze przedsięwzięcie edukacyjne z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Uczestnicy spotkań będą wnikliwie przyglądać się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów będzie dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W programie drugiego cyklu wydarzeń „Probówki”: Interdyscyplinarność odbędzie się rozmowa, warsztat i koncert/performens pt. O dwóch takich, co uratowali Warszawską Jesień z udziałem Krzysztofa Knittla, Tadeusza Wieleckiego i uczestników warsztatów (20 listopada 2014, w godz. 17.00-20.30), spotkanie, warsztat i prezentacja pt. O nowoczesnych technikach wykonawczych z udziałem Andrzeja Strumiłło, Mikołaja Pałosza i Aliny Mleczko (28 listopada 2014, w godz. 10.00-13.00) oraz spotkanie, warsztat i otwarta próba pt. Historia pewnego utworu, z udziałem Stasysa Eidrigevičiusa, Aliny Mleczko, Klaudiusza Barana, Andrzeja Bauera i uczestników warsztatów (28 listopada 2014, w godz. 17.00-20.30). W programie wydarzeń znajdą się kompozycje Krzysztofa Knittla, Tadeusza Wieleckiego, Pawła Mykietyna i Sofii Gubaiduliny. Wystąpią: Tadeusz Wielecki – kontrabas, Krzysztof Knittel – instrumenty elektroniczne, multimedia, Alina Mleczko – saksofon, Klaudiusz Baran – akordeon, Andrzej Bauer – wiolonczela, Andrzej Strumiłło - artysta plastyk, Stasys Eidrigevičius – artysta plastyk, Lech Dzierżanowski – prowadzenie.

UWAGA: NABÓR OTWARTY! ilość miejsc ograniczona zgłoszenia mailowe (nazwisko + nr telefonu) pod adresem: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Read more: Probówka - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście się zapytać

PROBÓWKA 2014 czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają 28 października 2014 roku na „Probówkę” czyli pierwsze przedsięwzięcie edukacyjne z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Prowadzący zajęcia będą wnikliwie przyglądać się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów będzie dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W programie pierwszego dnia „Probówki” (28 października, w godz. 10.00 – 13.00 i 17.00 – 18.30) organizatorzy zapraszają na wykład kontrabasisty i muzykologa Macieja Kazińskiego o improwizacji w muzyce średniowiecza, spotkanie z perkusistą jazzowym Jackiem Kochanem oraz warsztat improwizacji pod kierunkiem kompozytora i teoretyka Rafała Augustyna. O godz. 19.00 odbędzie się koncert Rafała Augustyna i Macieja Kazińskiego (z udziałem uczestników warsztatów). W programie: Rafał Augustyn - SPHAE.RA. Utwór cykliczny nr 3 v. 2.

UWAGA: NABÓR OTWARTY! ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia mailowe (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) do 24 października 2014 roku.

Read more: PROBÓWKA 2014 czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej

Program edukacyjny Teatru Wielkiego w Łodzi

Teatr Wielki w ŁodziW jubileuszowym roku 60-lecia istnienia sceny operowej w Łodzi Teatr Wielki przygotował bogaty program edukacyjny, obejmujący szeroką gamę form aktywności, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych i seniorów: Po kulisach Teatru Wielkiego w Łodzi (zwiedzanie), warsztaty artystyczne, chór dziecięcy, lekcje chóru, Opera bez granic i Bliżej Teatru Wielkiego w Łodzi.

Teatr Wielki w Łodzi stawia sobie za cel umożliwienie mieszkańcom miasta i województwa bliższe poznanie opery i baletu jako dziedzin sztuki tworzących teatr operowy, rozwijanie kreatywności za pomocą ćwiczeń w śpiewie i tańcu, kształtowanie potencjalnego widza sztuki operowej, który świadomie korzysta z szerokiej oferty kulturalnej, a także ułatwianie poznania specyfiki teatru operowego. W minionym sezonie w programie uczestniczyło ponad 1 350 osób.

Read more: Program edukacyjny Teatru Wielkiego w Łodzi

Urodziny u rodziny

Urodziny u rodziny Koncert familijny pt. Urodziny u rodziny w wykonaniu Kwartetu Aulos odbędzie się w niedzielę, 12 października 2014 roku o godz. 11:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Podczas koncertu zaprezentuje się rodzina instrumentów dętych drewnianych w utworach od mistrzów baroku, poprzez kompozycje współczesne (autorstwa Jarosława Kordaczuka, napisane specjalnie dla dzieci do projektu Muzyka i zabawa), aż po klasykę dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej. Młoda publiczność zostanie zaproszona do udziału w zabawie muzycznej zaprojektowanej przez Jarosława Siwińskiego w utworze Gra-nie Gra. Koncert poprowadzą pracownice Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu: Hanna Gawrońska oraz Agata Felikszewska-Igiel.

3. edycja programu "filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!"

filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!17 września 2014 roku w Lublinie zainaugurowana została trzecia edycję Programu "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!"

W nowym sezonie artystycznym udział w programie zadeklarowały filharmonie w aż ośmiu miastach: Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Białymstoku i Łomży. Na pierwsze próby do Filharmonii w Lublinie i Kielcach przyszło niemal 1100 maturzystów. Nowością tegorocznej edycji programu jest utwór o charakterze edukacyjnym - Wariacje na temat Krzesimira Dębskiego autorstwa Krzesimira Dębskiego. Kompozycja zamówiona została przez Filharmonię Lubelską z inicjatywy Instytutu Muzyki i Tańca i została włączona w program "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!". Prezentuje ona walory brzmieniowe orkiestry symfonicznej, style i techniki kompozytorskie oraz różne systemy tonalne. Każda z filharmonii powtórzy Wariacje podczas prób z udziałem młodzieży oraz na koncercie abonamentowym.

W trakcie prób zaprezentowany zostanie także nowy wspólny projekt Instytutu Muzyki i Tańca i Narodowego Instytutu Audiowizualnego - 16 filmów edukacyjnych o instrumentach orkiestry symfonicznej.

"filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!" to ogólnopolska akcja edukacyjna mająca na celu przyciągnięcie do sal filharmonicznych maturzystów szkół ogólnokształcących.