Polmic - FB


M jak młodzi

Warszawa | Tydzień Dziecka w Sinfonii Varsovii

SVMuzyczne opowieści, warsztaty, koncerty i spektakle to propozycja Orkiestry Sinfonia Varsovia na rodzinne spędzenie czasu w siedzibie instytucji przy ulicy Grochowskiej 272. Trzy dni czerwca (1–2 i 9.06) wypełnione będą artystycznym programem dostosowanym do możliwości percepcyjnych tak najmłodszych dzieci (0–3), jak i nieco starszych (5+). Dźwiękowe podróże po świecie, podwieczorek z Moniuszką i historia o Królu Midasie to wydarzenia, przy których nie sposób się nudzić!

W Dzień Dziecka na Grochowskiej (1.06 od g. 10:00) przestrzenie Orkiestry przeobrażą się w odległe krainy. Sala Prób stanie się Afryką i Australią, w której rozbrzmiewać będą minikoncerty dla najmłodszych słuchaczy (0–6). Trio Wielbłądy zagra na egzotycznych instrumentach takich, jak: balafon, kora, didgeridoo i djembe. W Budynku Głównym – Azji – przygotowano warsztaty z gestów, pokaz tańca indyjskiego, a także spektakle Małego Teatru Ilustracji (3+). Polana przy Budynku Głównym przemieni się w Amerykę Północną z wieloma atrakcjami: malowaniem twarzy, fotobudką i stoiskiem księgarskim. Na głodnych i spragnionych przy Pawilonie Koncertowym będzie czekała kawiarenka z chłodnymi napojami i lodami, czyli Europa i Antarktyda. Na wycieczkę po terenie Orkiestry Sinfonia Varsovia zabierze małych i dużych obieżyświatów kolejka elektryczna. Tego dnia ostatnim przystankiem podróży będzie Letni Koncert na Grochowskiej w Pawilonie Koncertowym. Dźwiękowa opowieść Kwiat wiśni (1.06 g. 16:00) przeniesie słuchaczy do Japonii. W muzycznym spektaklu oprócz Księżniczki Muzalindy wezmą udział muzycy, którzy zaprezentują brzmienie fortepianu, perkusji i fletu shakuhachi.

Niedzielny Podwieczorek u Pana Moniuszki (2.06 g. 16:00) to wydarzanie dedykowane całym rodzinom. W koncercie z narracją wezmą wystąpią śpiewacy i chór dziecięcy Animato. Program nie tylko będzie zawierał utwory Moniuszki, ale także stanie się wciągającą fabułą o życiu polskiego kompozytora.

Obchody Tygodnia Dziecka w Sinfonii Varsovii zakończy niedzielny Poranek na Grochowskiej, czyli Król Midas w rękach bogów (9.06 g. 11:00). Śpiewana opowieść skierowana do dzieci w wieku 5–9 lat i całych rodzin przeniesie do świata bogów greckich. Podczas spektaklu wystąpią śpiewacy i instrumentaliści. Oprócz solistów i fortepianu zabrzmi równie złoty jak szaty króla – puzon. Trzydniowe atrakcje w Sinfonii Varsovii są częścią warszawskiego Tygodnia Dziecka. W stolicy zaplanowano ponad 150 wydarzeń adresowanych do najmłodszych mieszkańców miasta. W 12 dzielnicach, od 27 maja do 9 czerwca odbędą się warsztaty, spektakle, koncerty, gry i zabawy.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org, a także na stronie www.tydziendziecka.waw.pl.

Szczecin | Dzień Dziecka w Operze na Zamku: Historia najmniej prawdopodobna

Historia

Podczas zbliżającego się Dnia Dziecka, 1 czerwca 2019 o godz. 17:00, w Operze na Zamku w Szczecinie wystawiona zostanie multimedialna opera dziecięca Historia najmniej prawdopodobna Jerzego Kornowicza.

Opera w formie wyprawy muzycznej na motywach baśni Historia najmniej prawdopodobna Hansa Christiana Andersena przeznaczona jest dla dzieci od 7 lat. Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym”, Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą sie do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane sa za pomoca rozmaitych, czesto nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.

POBERZ: Program Opery

Informacja o biletach na stroniehttp://www.opera.szczecin.pl/

Katowice | „Dyrygent – rezydent”: koncerty Joanny Natalii Ślusarczyk w Filharmonii Śląskiej

Slusarczyk17 i 18 stycznia 2019 roku Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent-rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2018/2019, poprowadzi cztery koncerty edukacyjne z cyklu „Młoda Filharmonia”.

Na program koncertów pt. „Młoda Filharmonia z baletem” (17.01.2019 / godz. 11.00 i 17.00; 18.01.2019 godz. 9.30 i 12.00) złożą się suita z baletu Dziadek do orzechów op.71a Piotra Czajkowskiego, Uwertura koncertowa „Karnawał” op. 92 Antonina Dvořáka, Alborada del gracioso Mauricego Ravela i Polonez uroczysty Ludomira Różyckiego.

Joanna Natalia Ślusarczyk poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W koncertach będą również uczestniczyć tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. Koncerty poprowadzi Regina Gowarzewska.

Koncerty są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent". Zainicjowany przez IMiT program ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym.

Więcej informacji o koncertach na stronie organizatora rezydencjihttps://www.filharmonia-slaska.eu/koncert-15295778674017!2798.html 

Wrocław | Zaczarowane skrzydła

NFM27 stycznia 2019 roku o godz. 12:30 i 16.00 w Narodowym Forum Muzyki będzie wystawiony spektakl z muzyką na żywo dla dzieci od 5. roku życia i ich rodziców Zaczarowane skrzydła.

Młoda księżniczka jest bardzo chora. Nikt nie jest w stanie jej pomóc, a całe królestwo cierpi, bojąc się, że nigdy nie wyzdrowieje. Pewnego dnia pojawia się tajemniczy uzdrowiciel, który potrafi ją wyleczyć. Jednak radość i szczęście króla i królowej nie trwają długo, ponieważ zaczyna się dziać coś zupełnie nieprzewidywalnego…

Pomysł stworzenia interaktywnego przedstawienia dla dzieci zrodził się dzięki spotkaniu czworga pochodzących z różnych krajów, utalentowanych artystów, którzy są również rodzicami. Spektakl Zaczarowane skrzydła jest inspirowany opowiadaniem fińskiej pisarki Kaariny Helakisy Skrzydła księżniczki, które poetycko ilustruje i podkreśla znaczenie środowiska wspierającego dzieci w odkrywaniu ich wyjątkowych uzdolnień. Reżyserem przedstawienia jest Anu Almagro, artystka doświadczona w pracy z Teatrem Pieśń Kozła.

Podczas wydarzenia zabrzmi skomponowana przez Aleksandrę Bugaj i Samuela Alty’ego, grana na żywo muzyka. Wykonywana z wykorzystaniem skrzypiec, gitary, perkusji głosowej i looperów, będzie tryskać energią i prawdziwą feerią brzmieniowych barw. Spektakl będzie celebracją wyobraźni – pełną tańca, teatru fizycznego, muzyki instrumentalnej i śpiewanych po polsku i po fińsku piosenek. Przedstawienie zaczaruje i rozwinie dziecięce skrzydła uśpione w nas wszystkich!

Agnieszka Frei

Więcej – na stronie http://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/7078 

Kraków | Sinfonietka – Muzyka współczesna nie sweter – nie gryzie…

KociaMuzyka współczesna? Kocia muzyka! Na samą myśl jeży się włos! A może warto spróbować ją oswoić? 18 grudnia 2018 Sinfonietta Cracovia zaprasza najmłodszych słuchaczy i najmłodsze słuchaczki na pełen atrakcji koncert z cyklu "Sinfonietka i wspólne śpiewanie kolęd", który odbędzie się o godz. 18.00 w Auli Nowodworskiego w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym roku jubileusz 85. urodzin obchodzi Krzysztof Penderecki – jeden z najbardziej zasłużonych twórców światowej muzyki współczesnej. Z tej okazji Miasto Kraków zainicjowało wyjątkowy cykl wydarzeń artystycznych: PENDERECKI 85. Sinfonietka pragnie zaprzyjaźnić młodych melomanów i melomanki z twórczością Mistrza. Dlatego też w programie usłyszymy m.in. fragmenty Emanacji i Sinfonietty per archi oraz Sinfoniettę nr 3 autorstwa Krzysztofa Pendereckiego. Ale to nie wszystko! Wspólnie z Panią Sinfonietką (Danuta Augustyn) uczestnicy koncertu zaśpiewają najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy. W programie nie zabraknie również pozamuzycznych atrakcji. Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała serdecznie zaprasza do spędzenia wspólnie tego wyjątkowego, świątecznego czasu! 

Bilety w cenie 15 zł należy rezerwować drogą mailową: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

ZOBACZ: Wydarzenie na FB