Polmic - FB


M jak młodzi

Koncert dla najmłodszych słuchaczy / Przebojowa perkusja

p19 marca 2017 roku o godz. 13.00 w sali kameralnej NOSPR odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Koncerty dla najmłodszych słuchaczy”. Wystąpią Bacewicz Percussion Group i Sambinha Wratislavia.

W skład zespołów Bacewicz Percussion Group i Sambinha Wratislavia wchodzą uczniowie Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz ich rodzice. W programie koncertu znajdą się utwory muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej w opracowaniu Andrzeja Waloszczyka, między innymi muzyka z The Pink Panther Henry’ego Manciniego, Fragile Stinga, Bohemian Rhapsody Freddy Mercury, The king of pop Michaela Jacksona, Oye como va Tito Puentego, a także dzieła polskich kompozytorów: Oberek Grażyny Bacewicz oraz Jungle Fever i Kaskada Andrzeja Waloszczyka.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.nospr.org.pl

Alicja w Krainie Czarów

aW dniach 26 – 29 stycznia 2017 roku w Operze na Zamku odbędą się spektakle baletowe dla dzieci Alicja w Krainie Czarów z muzyką Przemysława Zycha w choreografii Jacka Tyskiego.

Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia. O zbudowanie krainy ze świata dziecięcej wyobraźni zadbali najzdolniejsi polscy artyści młodego pokolenia. To jedyny w ostatnich latach balet pisany na zamówienie z udziałem pełnej orkiestry symfonicznej. Historia oparta na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra oraz inspirowana filmem Tima Burtona Alice in Wonderland.

Utwór powstał w 2015 roku na zamówienie Opery na Zamku w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Jacek Tyski otrzymał za balet Nagrodę Najlepszego Choreografa roku 2015.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.opera.szczecin.pl

Mikołajki w Operze Krakowskiej

pZ okazji Mikołajek Opera Krakowska zaprasza na spektakle edukacyjno-muzyczne Profesor Wiolinek i smok Bemolus (Muzyczne podróże w czasie), które odbędą się na w dniach 5 grudnia (godz. 17.30) oraz 6 grudnia (godz. 11.00) 2016 roku.

Profesor Wiolinek pochodzący z Krainy Muzyki wraz z operowym duchem będą wspominać swoje poprzednie przygody. Na scenie zjawi się Zła Królowa Nocy, magiczna stara szafa i zdziczały zegar, którym bohaterzy polecą na wyspę do wesołej rodziny piratów. Dzieci wraz z bohaterami spektaklu podróżować będą w „muzycznym międzyczasie”. Na swojej drodze spotkają również nowe postaci – dobrego, mądrego smoka Bemolusa i dziwnego, pilnującego skarbu, skrzata. Co z tego wyniknie i czy we wspomnieniach odnajdą zaginiona partyturę? Czy przyjaźń pokona zło?

Na szczęście Profesor Wiolinek potrafi czarować, leczyć muzyką, rozwiązywać najtrudniejsze z problemów, a za przyjaciela ma psotnego ducha, więc zabawy będzie co niemiara. Nowe i te już dobrze znane piosenki, wiele zagadek i moc zabawy czeka nas w muzycznym, edukacyjnym widowisku, w którym bohaterom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny Opery Krakowskiej. Autorem i reżyserem spektaklu jest skrzypek i kompozytor Paweł Wójtowicz. Pod jego dyrekcją wystąpi podczas przedstawienia Zespół instrumentalny Opery Krakowskiej.

Podczas spektaklu edukacyjnego dzieci poznają m.in. dźwięki różnych instrumentów, nauczą się piosenek i wspólnie rozwiążą muzyczne zagadki. Dobrą zabawę gwarantuje lubiany przez wszystkie dzieci Profesor Wiolinek.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.opera.krakow.pl

Muzyka i magia w Operze Krakowskiej

m17 stycznia 2017 roku w Operze Krakowskiej odbędzie się spektakl dla dzieci Muzyka i magia do libretta Wojciecha Graniczewskiego z muzyką Andrzeja Zaryckiego.

Fantastyczna podróż w magiczną krainę muzyki i baśni oczaruje dzieci niezwykłością zdarzeń. Bo jak mówi jedna z piosenek spektaklu – „Jest wiele teatrów na świecie bardziej i mniej poważnych, lecz najwspanialszym dla dzieci jest teatr wyobraźni"!

Muzyka i Magia to spektakl rodzinny, z którego każde pokolenie wyniesie coś dla siebie. Dzieci młodsze odnajdą tu motywy z trzech znanych baśni: Kopciuszka, Czerwonego Kapturka i Królewny Śnieżki, podane w zabawnej rozrywkowej formie. Dzieci starsze będą śledzić sensacyjne motywy tajemniczej wyprawy Profesora Badacza do nieznanej krainy, podane w stylu „fantasy” i podziwiać magiczne sztuki Czarodzieja Muzomagiusa. Młodzież dostrzeże różnorodność warstwy muzycznej i elementy humoru zawarte w zabawnej, komiksowej akcji. Natomiast widzowie dorośli towarzyszący młodym widzom, odnajdą w przedstawieniu aluzje do Burzy Williama Szekspira oraz liczne preteksty do rozmowy z młodzieżą na temat potęgi muzyki, która uruchamia nieskończone przestrzenie wyobraźni, a także na temat powracającego zawsze w baśniach motywu walki sprzecznych żywiołów: muzyki i hałasu, piękna i brzydoty, dobra i zła.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji - na stronie: www.opera.krakow.pl

Finał warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

omb10 grudnia 2016 roku odbędzie się finał tegorocznych warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które organizuje Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej we współpracy z Centrum Kultury Wilanów.

Połączenie muzyki, książek, improwizacji i zabawy to idea zajęć, przeznaczonych dla dwóch grup dzieci w wieku 3-5 lat oraz 6-8 lat. Uczestnicy słuchają muzyki nowej, poznają podstawy improwizacji oraz układają własne bajki na podstawie ilustracji z książek graficznych. Opowiadania te są następnie „przekładane” na język muzyczny przez zaproszonych gości. Wspólnie bawiąc się, dzieci odkrywają świat muzyki współczesnej, różne instrumenty i ich niezwykłe brzmienia, a także wspaniałe książki.

Podczas ostatnich w tym roku zajęć (10.12) prócz zabaw z improwizacjami i książką pojawią się bałkańskie instrumenty ludowe: tapan, gajda i kaval. Gościem będzie pochodzący z Macedonii multiinstrumentalista Risto Gjorevski oraz Trillingen Duo, czyli Iwona Jędruch [gongi, misy dźwiękowe, skrzypce i śpiew biały] oraz Małgorzata Kołcz [kontrabas]. Warsztaty poprowadzi kompozytor Jarosław Siwiński i Izabela Kobylańska.

Podczas zajęć dzieciom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą i są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Read more: Finał warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie