Polmic - FB


muzyka dla dzieci

Koncert familijny „Witaj wiosno!” online

eKoncert familijny „Witaj wiosno!” w Filharmonii Gorzowskiej będzie transmitowany online 21 marca 2021 o godz. 12.00 za pośrednictwem kanału YouTube oraz na profilu Filharmonii w ramach serwisu Facebook. Nagranie koncertu będzie dostępne przez kolejne 24 godziny.

Z okazji pierwszego dnia wiosny młodsi i starsi melomani będą mogli obejrzeć niezwykłe muzyczne opowieści o świecie przyrody – owadach, ptakach i wodnych przestworzach, które wciągną w niecodzienną grę wyobraźni i wrażeń.

Ornitologia skomponowana przez Jarosława Siwińskiego do słów Małgorzaty Kołcz to utwór, który rozbudza fantazję, stając się pasjonującą zabawą – dźwiękiem, tekstem, formą, fakturą, instrumentami, kolorami, świergotami i przeróżnymi melodyjkami. Owadologia jest baśnią o Pani Komarzycy, która na swojej drodze spotyka Żuka Mruka, Panieneczkę Biedroneczkę i inne sympatyczne stwory. Proste dziecięce piosenki ilustrowane muzyką są dziełem Anny Marii Huszczy. Natomiast Hydrologia Adriana Robaka do tekstu Mai Baczyńskiej to niezwykła opowieść o wodnym żywiole. Jednym z ważniejszych elementów tego utworu jest zestawienie głosu ludzkiego z partią harfy oraz instrumentów perkusyjnych.

Usłyszymy te cudowne utwory w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Bartosza Olejnika. W roli solistki wystąpi znakomita sopranistka Joanna Freszel.

Urszula Śliwińska

Szczegóły – na stronie https://www.filharmoniagorzowska.pl/ 

Warszawa | „Awantura w mollDurze” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

MTMMazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury zaprasza na Awanturę w mollDurze – wyjątkowy spektakl dla całej rodziny, a przede wszystkim dla młodych i małych widzów od szóstego roku życia. Libretto napisała specjalnie dla Teatru Maciejka Mazan, przedstawienie wyreżyserowała Agnieszka Płoszajska, a muzykę skomponował Marcin Kuczewski. Dwa spektakle odbędą się 28 lutego 2021, o godz. 16.00 i 19.00.

W gąszczu propozycji dla młodych widzów, teatr zajmuje miejsce wyjątkowe. To znacznie więcej niż rozrywka. Teatr uczy dzieci kreatywnego myślenia, rozwija wyobraźnię i umiejętności twórcze oraz uwrażliwia na uczucia innych.

Tytułowy mollDur spektaklu Awantura w mollDurze to wyimaginowany świat głównej bohaterki Wioli, która przemierzając go, spotyka na swojej drodze różne postacie, między innymi: knującą Baba Jagę, krasnoludki, szalonego Białego Królika, króla Harmoniusza. Każde takie spotkanie to intrygująca przygoda, która niesie ze sobą pouczającą lekcję dorastania. Awantura w mollDurze jest także podróżą edukacyjną, podczas której młody widz poznaje style, gatunki muzyczne i instrumenty. A obok takiego wymiaru bajki, najważniejsza jest w niej zabawa, szalona gra konwencji i radość, jaką daje właśnie teatr i muzyka!

W bajkowe postacie wcielą się niezwykli młodzi aktorzy: Zuzanna Makowska, Kamil Zięba, Sylwia Przetak, Paulina Grochowska, Karol Osentowski i Jeremiasz Gzyl.

Agnieszka Antoniewska

Bilety w promocyjnej cenie można je zakupić w kasie Teatru lub online: https://butik.mteatr.pl/rezerwacja/termin.html?idw=4&idg=2&fbclid=IwAR1ZhPy7ZjId2YlypFX9Q6veK9nqlCKACyA3xCNVVVexI-9auXCAOZOL97A 

Interaktywny eksperyment muzyczny, czyli Generacja dźwięku – X

KordaszczukNajbliższy koncert szkolny organizowany przez Filharmonię Szczecińską będzie zupełnie nowym muzycznym eksperymentem. Na scenie zobaczymy orkiestrę symfoniczną i… orkiestrę sensoryczną. Bezpłatną premierę koncertu będzie można zobaczyć na Facebooku Filharmonii oraz na nowym kanale YouTube EduFilharmonii 22 lutego 2021 o godz. 11.00.

Koncerty szkolne to wydarzenia przeznaczone dla klas IV–VIII szkół podstawowych. Zawsze odbywają się w złotej sali Filharmonii, gdzie nastoletni melomani mogą wsłuchać się w kilkudziesięcioosobowy skład Orkiestry Symfonicznej. To doskonały czas na rozpoczęcie przygody z niepowtarzalnym orkiestrowym brzmieniem, które w samo w sobie jest kopalnią wiedzy o instrumentach i dziełach muzycznych.

Najbliższy koncert szkolny będzie wyjątkowym połączeniem dwóch orkiestr: orkiestry symfonicznej oraz orkiestry sensorycznej. Czym jest orkiestra sensoryczna? Będą to uczennice klas IV–VIII szkoły podstawowej obsługujące specjalnie skonstruowane instrumenty – sensory, które wydają dźwięki dzięki ruchom ludzkich dłoni. Każda z orkiestr będzie miała swojego dyrygenta: orkiestrą symfoniczną zadyryguje autor kompozycji – Jarek Kordaczuk, a orkiestrą sensoryczną Izabela Kościesza.

Nowy cykl koncertów szkolnych „Generacja dźwięku” przygotuje młodych melomanów do rozumienia muzyki, tworzenia jej i czerpania z niej niekończącej się przyjemności.

Katarzyna Plater-Zyberk

Szczegółowe informacje – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl 

AUKSO4kids: „Gama i Pasażerowie”: C – Agnieszka Duczmal

AuksoPolskie Wydawnictwo Muzyczne i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO zapraszają na comiesięczny cykl wydarzeń online AUKSO4kids: „Gama i Pasażerowie”, czyli na muzyczne warsztaty dla najmłodszych na podstawie serii książek dla dzieci. Pierwszy z nich odbędzie się 23 stycznia 2021 o godz. 11.00.

Cykl „Gama i Pasażerowie” powstał na podstawie muzycznych książek dla dzieci Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, których bohaterowie ukrywają się w dźwiękach klawiszy fortepianu: białych i czarnych. To cykl z udziałem muzyków orkiestry AUKSO, którzy udźwiękowią spotkania oraz aktorów, którzy ożywią teksty. Tak powstaną żywe słuchowiska.

Pierwsze z nich, zatytułowane Partytura na leśne skrzypce – Wszystkie instrumenty Agnieszki Duczmal, opowiadać będzie o muzycznej ścieżce dyrygentki i jej najcudowniejszym instrumencie, czyli orkiestrze. Joanna Bronisławska (Asi Mina), która poprowadzi warsztaty razem z aktorami i muzykami, zaprasza do niezwykłego świata pełnego dźwięków oraz do zaprzyjaźnienia się z najważniejszymi postaciami polskiej muzyki XX wieku.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Mikołajki z Walerianem Pawłowskim - prezent dla dużych i małych

FSzPrzepiękną opowieść zobaczymy w mikołajkowe popołudnie 6 grudnia 2020 o godz. 17.00. Koncert „Walerianowe kropelki” starszym przypomni, a młodszym przedstawi niezwykłą postać Waleriana Pawłowskiego, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Bezpłatna transmisja koncertu odbędzie się na kanałach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w serwisach Facebook i YouTube.

Filharmonia przygotowała muzyczną opowieść o znanym szczecińskim dyrygencie, kompozytorze i pedagogu, którą można będzie obejrzeć w domowym zaciszu z kubkiem ulubionej herbaty.

„Walerianowe kropelki” to tytuł niegdyś znany każdemu melomanowi w Szczecinie. Tak nazywała się cykliczna rubryka o muzyce, publikowana w „Kurierze Szczecińskim". Jej autor, Walerian Pawłowski, był jedną z najpopularniejszych postaci życia muzycznego powojennego Szczecina. W setną rocznicę urodzin tego wyjątkowego pasjonata muzyki i motocykli muzycy przypomną jego pouczające, pełne humoru opowieści muzyczne, a także jego własne kompozycje, w tym Polkę w aranżacji Mateusza Czarnowskiego. W repertuarze koncertu znajdą się również V Symfonia Ludwiga van Beethovena i Moja Matka Gęś Maurice’a Ravela.

O mistrzu opowiadać będą jego ukochany pies Hipolit, w którego wcielił się aktor szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga Rafał Hajdukiewicz, autorka scenariusza i narratorka koncertu Agata Kolasińska, a także tak bliska mu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Usłyszymy wspomnienia Maestro, któremu głosu użyczył Przemysław Żychowski, także aktor „Pleciugi”, a towarzyszyć artystom będą wizualizacje Kingi Dalskiej. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi dyrygent Maciej Kotarba.

Katarzyna Plater-Zyberk

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1407-Walerianowe_kropelki_TRANSMISJA 

Koncert finałowy „Nie bój się improwizować!” online

NBIPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i Agencja Muzyczna Art Deco Group zapraszają 24 października 2020 o godz. 11.30 i 13.30 na transmisję ONLINE ostatniego – ósmego koncertu podsumowującego internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”.

Internetowe warsztaty „Nie bój się improwizować!" są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Zajęcia prowadzą artyści różnych specjalizacji, którzy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku. Tym razem zaprezentowane zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadziły wokalistka i autorka tekstów Iza Kowalewska oraz multiinstrumentalistka i kompozytorka Helena Matuszewska. Podczas warsztatów młodzi muzycy poznawali różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania, w tym również elementy improwizacji wokalnej.

Podczas najbliższego koncertu wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo i będą wspólnie muzykować. Koncert będzie transmitowany z warszawskiego Quality Studio – recording and sound production, przy współpracy z Rec Audio.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu na stronach www.artdecogroup.eu oraz www.facebook.com/adgagencja 

Muzyczny trener. Dziecięca kameralistyka online i w domu

SPMKW ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie zrealizowało nowatorski projekt „Dziecięca kameralistyka online i w domu” obejmujący ok 1100 minut nagrań polskiej muzyki kameralnej. Od 14 października 2020 materiały będą dostępne w nowej aplikacji mobilnej con.sol.la oraz na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – partnera projektu.

„Dziecięca kameralistyka online i w domu" obejmuje nagrania poszczególnych partii w dziecięcych duetach instrumentalnych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, co ma umożliwić grę zespołową w warunkach domowych, nauczania zdalnego oraz społecznej izolacji. Projekt składa się łącznie z ponad 375 nagrań audio oraz audio-video utworów duetowych.

Wśród nich znajdują się kompozycje wybitnych, współczesnych kompozytorów np. Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz, Janiny Garści czy Romualda Twardowskiego. Dla każdego utworu-duetu powstały nagrania poszczególnych partii przygotowane w dwóch wersjach tempa, aby umożliwić grę zespołową uczniom na różnym poziomie zaawansowania, a także zachęcić do gry muzyków-amatorów. Powstały również wersje wzorcowych utworów.

W realizacji nagrań w Studio BBrecords udział wzięli znakomici wykonawcy: Ravel Piano Duo, Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Joanna Konarzewska (skrzypce), Julia Samojło (fortepian), Piotr Gach (wiolonczela), Michał Panasiuk (wiolonczela), Maria Sławek (skrzypce) oraz Anna Kuk (skrzypce).

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona internetowa: http://spmk.com.pl/ 

Bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

PTMWW dniach 15–17 października 2020 w Krajeńskim Ośrodku Kultury, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach oraz w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej odbędą się bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Tym razem zajęcia poprowadzą: wokalistka Iza Kowalewska, kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Przygodę przez improwizacje poprowadzi aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka. Podczas zajęć dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie swoich opiekunów, świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/ptmw1923 

„Nie bój się improwizować” – koncert online z Siwińskim i Ociepką

Art Deco10 października 2020 o godz. 11.30 i 13.30 odbędzie się transmisja online piątego koncertu podsumowującego internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”, organizowanych przez Agencję Muzyczną Art Deco Group. Tym razem przedstawione zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadzili kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka.

Internetowe warsztaty „Nie bój się improwizować!" są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Warsztaty łączą wiele elementów. Prowadzący rozmawiają z dziećmi m.in. o muzyce współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji, ilustrując te tematy muzycznymi przykładami. Prowadzą ćwiczenia i zabawy, które pomagają dzieciom łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Młodzi muzycy poznają różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania, w tym również elementy improwizacji aktorskiej.

Podczas najbliższego koncertu, transmitowanego z warszawskiego Quality Studio przy współpracy z Rec Audio, wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo ze swoimi mentorami i będą wspólnie muzykować.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu na stronach www.artdecogroup.eu oraz www.facebook.com/adgagencja 

Online Konferencja Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0

NCK7 października 2020 odbędzie się „Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0” – konferencja poświęcona zagadnieniom związanym ze zdalnym nauczaniem gry na instrumentach. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji kultury w Polsce oraz eksperci doświadczeni w nauczaniu online. Konferencja jednocześnie otwiera funkcjonowanie Young Arts Kids – nowej platformy edukacyjnej, która łączy uczniów i nauczycieli muzyki w całej Polsce.

Całe wydarzenie odbędzie się na żywo w formie tematycznych webinariów. Konferencja jest skierowana do dyrektorów szkół muzycznych I i II stopnia oraz do nauczycieli gry na instrumentach smyczkowych. Konferencję otworzy panel dyskusyjny pod tytułem „Zmiany obyczajowe w świecie muzyki. Wyzwania i szanse nauczania online w kulturze”, w którym zabiorą głos przedstawiciele najważniejszych instytucji kultury w Polsce. W programie konferencji znajdują się wykłady poświęcone technice nauczania online gry na instrumencie, sposobom kształtowania prawidłowej postawy, wyzwaniom psychologicznym, jakie stawia przed nauczycielem zdalny kontakt z uczniem, praktycznym umiejętnościom występowania przed kamerą oraz zastosowaniu odpowiednich narzędzi technologicznych. Wykłady poprowadzą m.in. skrzypaczka Agata Szymczewska, trener przygotowania fizycznego i mentalnego do praktyki muzycznej Jadwiga Śmieszchalska, psycholog Jarosław Mirkiewicz, dziennikarz Jarosław Kuźniar.

Podczas konferencji zostanie też zaprezentowana nowa platforma edukacyjna – Young Arts Kids. Jest to miejsce wirtualnych spotkań uczniów i nauczycieli gry na instrumentach. Misją projektu jest ułatwianie dostępu do edukacji muzycznej wszystkim, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod opieką wybitnych nauczycieli oraz możliwość kontynuowania edukacji w okresie ewentualnych ograniczeń pandemicznych.

Projekt Young Arts Kids dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapisy dla uczestników są prowadzone na stronie www.yakids.pl 

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objeło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SMYKcheck – platforma edukacyjna

SMYKcheckSMYKcheck to nowa bezpłatna platforma edukacyjna skierowana do najmłodszych skrzypków oraz ich pedagogów.

Na stronie internetowej www.smykcheck.pl znajdują się do pobrania zarówno darmowe nuty utworów na skrzypce solo, wykorzystujące niestandardowe techniki wykonawcze, jak i filmy prezentujące zagadnienia wykonawcze i kompozycje.

Cykl utworów poprzez nowatorskie rozwiązania wykorzystane w kompozycjach w oryginalny sposób wprowadza młodych wykonawców w świat interesujących brzmień i nowatorskich możliwości wykonawczych skrzypiec, rozwijając jednocześnie umiejętności zdobyte przez skrzypków wcześniej.

Kompozycje stworzone przez skrzypaczkę Sarę Rajewską-Syskę stanowią ciekawe uzupełnienie bogatego repertuaru skrzypcowego, wspomagając rozwój u najmłodszych wykonawców zainteresowanych muzyką współczesną. Inspiracją dla powstałego cyklu były utwory wybitnych polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”

„Nie bój się improwizować” – koncerty online Trillingen Duo i młodych muzyków

Art Deco Group26 września 2020 o godz. 10.30 i 13.00 odbędzie się transmisja online koncertów podsumowujących internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!” z Trillingen Duo.

Internetowe bezpłatne warsztaty „Nie bój się improwizować!" przeznaczone są dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Warsztaty prowadzą artyści różnych specjalizacji, którzy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku. Bardzo ważnym w niniejszym projekcie jest wspólne muzykowanie i współdziałanie w grupie, dlatego dzieci uczestniczą w zajęciach ze swoimi instrumentami i czynnie improwizują pod kierownictwem prowadzących.

Tym razem zaprezentowane zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadziły multiinstrumentalistka Iwona Jędruch i kontrabasistka Małgorzata Kołcz, tworzące zespół Trillingen Duo wykonujący muzykę eksperymentalną. Podczas warsztatów młodzi muzycy poznawali różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania.

Podczas najbliższych koncertów wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo i będą mieć okazję do wspólnego muzykowania. Koncert będzie transmitowany z warszawskiego Quality Studio przy współpracy z Rec Audio.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji na stronach http://www.artdecogroup.eu/ oraz https://www.facebook.com/adgagencja 

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzyczne POLMIC.