Polmic - FB


muzyka dla dzieci

O krasnoludkach i sierotce Marysi - premiera w Szczecinie

Premiera musicalu O krasnoludkach i sierotce Marysi Premiera musicalu O krasnoludkach i sierotce Marysi dla dzieci w wieku 5-10 lat wg baśni Marii Konopnickiej odbędzie się 17 stycznia 2015 roku w Operze na Zamku w Szczecinie.

Roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym baśniowy świat przeniesie się daleko poza granice sceny. Opowieść o tym, że dobre uczynki wracają do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Do Kryształowej Groty, lisiej nory i na spotkanie z Królową Tatrą zabiorą młodych widzów roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które pomagają ludziom dobrym i szlachetnym. Pokażą też, że pracowitość i zgodne działanie w grupie pozwala przenosić góry. Czy uda im się pokonać sprytnego złego Lisa i pomóc sierotce Marysi? Jaki sposób znajdą na leniwego Skrobka?

Muzyka - Janusz Stalmierski, reżyseria - Wiesław Łągiewka, choreografia - Grzegorz Kotek, scenografia i kostiumy - Agata Tyszko, kierownictwo muzyczne - Małgorzata Bornowska.

Kolejne spektakle odbędą się 18, 22 stycznia i 10 lutego 2015 roku.

Morningside Music Bridge 2015

Morningside Music Bridge 2015W lipcu 2015 roku w Calgary w Kanadzie odbędzie się dziewiętnasta edycja Festiwalu Muzyki Klasycznej „Morningside Music Bridge”.

Wzorem lat ubiegłym program skierowany jest do skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, pianistów oraz klarnecistów. W kursie mogą wziąć udział muzycy w wieku od 12 do 18 lat. MMB rokrocznie gromadzi imponującą grupę około 30 znakomitych wykładowców, artystów z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Polski. W ciągu 18 lat MMB stało się pozycją, którą w swoim życiorysie z dumą wymieniają uczestnicy poprzednich edycji, w tym również młode gwiazdy światowych scen muzycznych, m. in. Yuja Wang czy Agata Szymczewska.

Tegoroczne warsztaty odbędą się w dniach 2-31 lipca 2015 roku w Calgary (Kanada). Uczestnicy mają gwarantowane stypendium całkowicie pokrywające koszt udziału w kursie. Wystarczy pomyślnie przejść przesłuchania, które odbędą się w dniach 28-30 stycznia 2015 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 przy ulicy Miodowej w Warszawie.

Więcej informacji – na stronie: www.mtroyal.ca/musicbridge oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 22 42 10 588

Dziadek do orzechów - w Szczecinie

W ostatni piątek przed świętami, 19 grudnia 2014 roku o godz. 19 na scenie szczecińskiej Filharmonii spektakl, bez którego trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia. Muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie poprowadzi ich pierwszy dyrygent – Ewa Strusińska. W spektaklu udział wezmą także uczennice szczecińskiego Ogniska Baletowego.

Dziadek do orzechów to jeden z najsłynniejszych baletów przedstawiający baśniowy świat dziecięcej wyobraźni. W Wigilię Bożego Narodzenia mała Klara dostaje od swojego ojca chrzestnego dziadka do orzechów, który w nocy urasta do ludzkich rozmiarów i zamienia się w Księcia. Książę staje na czele armii żołnierzyków i z pomocą Klary pokonuje armię myszy, które opanowały pokój.

W drugim akcie Książę zabiera Klarę do krainy słodyczy, gdzie spotykają Wieszczkę Cukrową, hiszpańską czekoladę, arabską kawę, chińską herbatę, błazenki, rycerza, kwiaty i inne postaci ożywione przez wyobraźnię głównej bohaterki.

Balet jest wystawiany co roku w okresie Bożego Narodzenia w większości teatrów na świecie i zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem. Muzyka Czajkowskiego ukazuje dziecięcy świat, w którym króluje przygoda i niczym nieograniczona fantazja. Marsz, Taniec Wieszczki Cukrowej, Tarantella, Trepak i Taniec chiński to najpiękniejsze fragmenty, które doczekały się również znakomitej transkrypcji Michaila Pletneva i weszły w skład wirtuozowskiej suity na fortepian.

Szczecińskich filharmoników poprowadzi ich pierwsza dyrygent i kierownik muzyczny – Ewa Strusińska. Na potrzeby tego niecodziennego spektaklu na widowni złotej sali symfonicznej zostaną zdemontowane trzy rzędy siedzeń. W ten sposób powstanie przestrzeń na występ uczennic Ogniska Baletowego ze Szczecina. Ponad dwudziestoosobowa grupa dziewcząt w wieku powyżej 10 lat zilustruje tańcem magiczną historię Klary i Księcia.

NOSPR zaprasza na koncert dla namłodszych z niespodziankami

NOSPR zaprasza na koncert dla namłodszych z niespodziankami Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na koncert dla najmłodszych z niespodziankami! 21 grudnia 2014 roku o godz. 16.00 w sali kameralnej odbędzie się pierwszy z cyklu koncert skierowanych do dzieci w każdym wieku wraz z rodzicami.

W programie znajdą się ruchowe interpretacje miniatur muzycznych, m.in. J. Haydna, W. Lutosławskiego, B. Bartóka, J.S. Bacha oraz ilustracyjne utwory w opracowaniu na kwartet fletowy, m.in. W.A. Mozarta, A. Dvořáka, C. Debussy'ego. Wystąpią studentki rytmiki Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (przygotowanie: Barbara Dutkiewicz) oraz kwartet fletowy uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (przygotowanie: Małgorzata Komorowska).

Poranki dla dzieci z muzyką jazzową na żywo w Kinie Muranów

Koziołek MatołekFundacja Jazz Jamboree i Fundacja Muranów zapraszają dzieci z rodzinami na niezwykłe spotkania z muzyką i filmem. Poranki z muzyką jazzową na żywo w warszawskim Kinie Muranów odbędą się 29 listopada oraz 6, 13 i 20 grudnia 2014 roku o godz. 11.00.

Repertuar każdego poranka stanowią znane i lubiane filmy animowane dla najmłodszych. Natomiast znani i popularni muzycy jazzowi są autorami tła muzycznego wykonywanego równolegle z wyświetlanym filmem. Muzyczna interpretacja "obrazu" to improwizacja artystów, którzy za każdym razem tę samą historię mogą opowiedzieć innym "muzycznym językiem". Językiem ambitnym, magicznym, ale nie trudnym, nawet dla najmłodszego widza. Poranki te udowodnią, że jazz, nie jest muzyką niezrozumiałą, trudną, lecz tą która pobudza wyobraźnię najmłodszych odbiorców. Ukarzę nieznany być może dotąd świat dźwięków.

Na żywo zagrają zespoły Blues Fellows Swingin’ Band & Ewa Konarzewska oraz Warsaw Dixielanders. Po projekcji organizatorzy zapraszają dzieci i rodziców na warsztaty artystyczne.

29 listopada (sobota) o godz. 11.00 Kino Muranów zaprasza na zestaw filmowy pt. Zaczarowane dźwięków.

Czytaj więcej: Poranki dla dzieci z muzyką jazzową na żywo w Kinie Muranów

Mikołajkowe koncerty w Gdańsku

Opowieść o Tomku i Jego Magicznej Trąbce Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na mikołajkowe koncerty.

1 i 2 grudnia 2014 roku mali melomani będą mogli uczestniczyć w kolejnej odsłonie koncertów edukacyjnych pt. Mikołajkowa Symfonia. Prowadzona przez Koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej PFB Natalię Walewską Królewska Orkiestra Salonowa z pomocą wokalisty i gitarzysty Romualda Sławińskiego, organisty Macieja Zakrzewskiego, akordeonisty Radosława Kruszyna oraz prowadzącej koncert Barbary Żurowskiej-Sutt przybliży dzieciom możliwości drzemiące w skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie, by później zaproponować im wspólne muzykowanie. Nie zabraknie także kolęd oraz najsłynniejszych utworów skomponowanych przez Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Straussa czy Wojciecha Kilara.

Nieco starsi melomani będą mogli przenieść się w świat bajek za sprawą Koncertu Mikołajkowego 6 grudnia 2014 roku, z udziałem Orkiestry Symfonicznej PFB, którą poprowadzi Jakub Chrenowicz. Dzieci oraz wszyscy ci, którzy tęsknią za światem dzieciństwa, będą mogli wysłuchać m.in. suity z baletu Dziadek do orzechów op. 71a Piotra Czajkowskiego, fragmentu I suity symfonicznej z baletu Kopciuszek op. 107 Sergiusza Prokofiewa czy wyboru ze suity z pantomimy Bałwanek napisanej przez kompozytora wytwórni Metro Goldwin Mayer i Paramount, dwukrotnego zdobywcy Oscara - Ericha Wolfganga Korngolda.

 Z kolei w niedzielę, 14 grudnia 2014 roku o godz. 12:00 Filharmonia na Ołowiance zaprasza dorosłych i ich pociechy na multimedialny Koncert Familijny Opowieść o Tomku i Jego Magicznej Trąbce. Kompozytorem i autorem tekstu jest Amerykanin Douglas Victor Brown, a warstwa muzyczna wzbogacona jest o pokaz slajdów, które szczególnie przyciągają uwagę najmłodszych. Opowieść o Tomku i jego magicznej trąbce jest skomponowana w przystępnym, prostym stylu, zawierającym wiele elementów muzyki ilustracyjnej. Całość doskonale bawi i uczy. Audycja skierowana jest do dzieci w wieku ok. 5-10 lat oraz ich rodzin. Oprócz spektaklu o Tomku audycja zawiera prezentację i zapoznanie się publiczności z instrumentami dętymi blaszanymi występującymi w wielkiej orkiestrze symfonicznej.
Realizatorzy stawiają sobie za cel ukazanie alternatywnej rozrywki dla dzieci oraz przygotowanie młodej widowni do odbioru sztuki pisanej przez „S”. Innymi słowy: będzie bajkowo, rozrywkowo i naprawdę świątecznie.

Sinfonia Iuventus zaprasza na koncerty mikołajkowe

Sinfonia Iuventus zaprasza na koncerty mikołajkoweZ okazji mikołajek Sinfonia Iuventus przygotowała dla publiczności – od 7 do 107 lat – specjalny prezent muzyczny. Orkiestra pod batutą Zygmunta Rycherta wraz z jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych, obdarzonym niezwykłym talentem narratorskim polskich aktorów - Wiktorem Zborowskim „opowie” pełną uroku i ciepłego uśmiechu baśń muzyczną Ptak Ugui Piotra Mossa. Wykonawcy zapraszają na koncerty 6 grudnia 2014 roku do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie dwukrotnie – o godz. 16.00 i 18.00.

Ptak Ugui to historia dyrygenta, Maestro Bariniego, który porzuca swoją orkiestrę, by udać się na poszukiwanie cudownego, olśniewającego głosu czterogłowego ptaka Ugui. Opowiadając dźwiękami muzyki tę pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji historię, Sinfonia Iuventus zaoferuje publiczności nie tylko niezapomniany koncert świąteczny, ale także szczególny rodzaj przewodnika po orkiestrze symfonicznej. Każda z głów Ugui odzywać się bowiem będzie brzmieniem innej grupy instrumentów orkiestry, a głosu ptakowi udzielą kolejno drzewo, blacha, perkusja i smyczki.

Koncerty odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta st. Warszawy.

Bilety w cenie 25 zł dostępne na www.eBilet.pl oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Bajki spod choinki czyli Mikołaj w Filharmonii Krakowskiej

Bajki spod choinkiNadszedł grudzień, ulubiony miesiąc dzieci i dorosłych, miesiąc pełen pięknych, świątecznych dni, niespodzianek i prezentów. Krakowska Filharmonia włącza się w ten radosny nurt i zaprasza małych melomanów w towarzystwie rodziców i nauczycieli na koncerty zatytułowane „Bajki spod choinki”.

Podczas Mikołajowych spotkań, 6 grudnia 2014 roku o godz. godz. 10.00 i 12.00 usłyszymy orkiestrę Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza czyli Krakowską Młoda Filharmonię pod dyrekcją Tomasza Chmiela oraz Bartka Mazur, zaprzyjaźnionego z orkiestrą aktora, który opowie historię ołówka o całkiem niezwykłych właściwościach. W ten sposób siedząc sobie pod czekającą na święta choinką przywołane zostaną różne postaci ze świata animowanych bajek i dobrze znanych dzieciom dobranocek. Ten sympatyczny korowód, do którego włączą się dzieci z zespołu baletowego Relevé oraz obrazy Wielkiego-Gadającego-Ekranu Mateusza Bienia, wprowadzi wszystkich w bajkowo-świąteczny nastrój.

Kolejna odsłona „Bajek spod choinki” odbędzie się w poniedziałek, 15 grudnia oraz w piątek, 19 grudnia - o godz. 9, 11 i 13.

Nowy obywatel Wrocławia czyli „Tajemnica Krasnala Szomola”

Krasnal SzomalW przeddzień mikołajek, 5 grudnia 2014 roku na koncert do Filharmonii Wrocławskiej zaprasza Krasnal Szomol i gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej. Kapitalna bajka muzyczna z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autorem Tajemnicy Krasnala Szomola jest Włodzimierz Szomański, założyciel zespołu Spirituals Singers Band. Postać i twórczość tego wybitnego artysty, który w maju 2014 roku zginął w wypadku samochodowym, na zawsze pozostanie w pamięci melomanów dzięki licznym kompozycjom, takim jak Missa gospel's, Litania do polskich Świętych – Santo Subito czy właśnie Tajemnica Krasnala Szomola.

Podczas koncertu najbardziej znane i lubiane wiersze poety Juliana Tuwima z muzyką Włodzimierza Szomańskiego. Pan Tralaliński, Okulary, Zosia Samosia, Lokomotywa czy Spóźniony słowik to tylko niektóre z utworów, jakie znajdą się w programie tego wieczoru. Podczas koncertu wystąpią lubiani przez wrocławian Spiritualsi, córka kompozytora, Olga Szomańska, popularna wokalistka młodego pokolenia, a także znany miłośnikom musicali i polskich seriali Marcin Kołaczkowski. Zagra Kameleon Trio, który popularność zyskał dzięki rock operze Krzyżacy oraz Kwartet smyczkowy Orkiestry Symfonicznej NFM.

Przed koncertem organizatorzy zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – o godz. 18:00 przed budynkiem Filharmonii nastąpi odsłonięcie figurki Krasnala Szomola. Nowy obywatel miasta Wrocławia ma charakterystyczną brodę i uśmiech (którym Szomol, jak nazywali Włodzimierza Szomańskiego przyjaciele, obdarzał zawsze wszystkich ludzi), okulary na czubku nosa, partyturę i batutę, którą drapie się po głowie.

Muzyka i zabawa w Warszawie - koncerty muzyki współczesnej dla dzieci

Wariacje i odmieńce Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza wszystkie osoby zainteresowane edukacją muzyczną na kolejne koncerty muzyki współczesnej dla dzieci z cyklu "Muzyka i zabawa w Warszawie".

Tym razem będzie to autorski koncert utworów audiowizualnych Jarosława Siwińskiego pt. Wariacje i odmieńce. Wystąpią: Bogdan Kraski (klarnet), Leszek Lorent (perkusja), Dagny Baczyńska-Kissas (fortepian), Małgorzata Kołcz (kontrabas) oraz Grzegorz Ociepka (aktor).

Koncerty odbędą się w środę, 3 grudnia 2014 roku trzykrotnie - o godz. 9:00, 10:30 i 12:00 w Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie (ul. Podskarbińska 2).

Wstęp wolny (miejsca dla dzieci są już niestety zarezerwowane).

Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W Filharmonii w Gdańsku obejrzysz… kosmos

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza najmłodszych do Fan Clubu Muzyki Wielkiej.

Fan Club Muzyki Wielkiej, to nazwa cyklicznych koncertów dla dzieci i młodzieży organizowanych we wnętrzu Filharmonii Bałtyckiej w ramach wydarzeń edukacyjnych. Pierwsza okazja do zapoznania się z nowym cyklem pojawi się 27 i 28 października 2014 roku w ramach koncertów pt. Muzyczny Kosmos. Wtedy to, elektronika połączy grające na żywo instrumenty z pejzażami kosmosu, a na scenie pojawi się prawdziwa luneta.

Koncerty edukacyjne organizowane przez Filharmonię Bałtycką od kilku sezonów cieszą się powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców, bo w prosty, przystępny dla młodych słuchaczy, a co najważniejsze interaktywny sposób, opowiadają o instrumentach i muzyce.

Magdalena Malara – Świtońska – Rzecznik PFB: „Zgodnie z założeniami nowego cyklu, w ciągu roku szkolnego prezentować będziemy pięć różnych tematycznie koncertów, atrakcyjnych pod względem formy, doboru artystów i muzyki. Na estradzie pojawią się wszystkie grupy instrumentów orkiestry symfonicznej: instrumenty smyczkowe, dęte drewniane, dęte blaszane, perkusyjne. Zaprezentujemy także króla instrumentów - organy przybliżymy różne formy śpiewu czy tańca.”

Październikowe koncerty pod hasłem Muzyczny Kosmos przygotuje Gdańska Grupa Perkusyjna pod kierownictwem Piotra Sutta. Przy instrumentach elektronicznych zasiądzie Benedykt Odya. Tym razem dzieci wraz z dźwiękami muzyki perkusyjnej podążać będą szlakiem gwiazd, planet, mgławic i galaktyk. Do zobrazowania muzycznego kosmosu wybrane zostały „kosmiczne” dźwięki najnowszej generacji muzycznych syntezatorów, dźwięki melodycznych instrumentów perkusyjnych – marimby, wibrafonu, a także potężnych kotłów, werbli, brazylijskich surdo i tam-tamu. Całość uzupełnią wyświetlane na ekranie pejzaże kosmosu.

Cztery Koncerty cyklu odbędą się: w poniedziałek 27 października 2014 roku o godz. 9:00 i 11:15 oraz we wtorek 28 października 2014 roku o godz. 9:00 i 11:15.

Muzyczne opowieści, czyli koncerty dla dzieci w Filharmonii Krakowskiej

Muzyczne opowieści Filharmonia Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotykanie z Babcią Melodią i Dziadkiem Rytmusem (aktorzy: Anna Sokołowska i Sławek Rokita), a także z licznymi przyjaciółmi tej sympatycznej pary, wśród których niewątpliwie najważniejsze miejsca zajmują Kuzynka Klawiaturka (pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska) i tajemniczy Właściciel-Gadającego-Ekranu (muzyk i informatyk, Mateusz Bień).

Pierwsza „muzyczna opowieść” nie będzie wcale taka zwyczajna, bowiem Dziadkowie przeżyli ostatnio niezwykłą przygodę. Wybrali się mianowicie do wielkiego, wspaniałego lasu... na grzyby. I jakież było ich zdumienie, gdy jedna ze ścieżek wyprowadziła ich z gęstwiny na polanę, wprost przed wielką bramę wspaniałego zamku. Ciekawi ogromnie jego wnętrza, usiłowali bramę otworzyć, ale okazało się, że jak to zazwyczaj w zaczarowanych miejscach bywa, trzeba użyć całej swej pomysłowości, sprytu, wiedzy bajkowej, by się do takiego miejsca dostać. A jak się już wejdzie – a no właśnie... To wszystko co spotkało naszych przyjaciół w zamku, którego właścicielem okazał się Czarnoksiężnik Muzyczny, jakie ciekawe postaci tam spotkali, jak się bawili na muzycznej uczcie – o tym już sami opowiedzą wszystkim tym, którzy przyjdą do Filharmonii na pierwsze powakacyjne spotkanie.

Na zamku Czarnoksiężnika bawiło różnorodne, międzynarodowe towarzystwo: grająca na bandurze Zoriana Grzybowska z Ukrainy i grający na bałałajce Rosjanin, Teodor Szulc, dziecięcy zespół taneczny z Węgier (występujący także w Studiu Baletowym Opery Krakowskiej pod opieką Magdaleny Malskiej i Violetty Maciejewskiej), a także kilku wspaniałych, grających na instrumentach dętych muzyków, z racji swej maestrii często zapraszanych na słynące z takiej muzyki festyny Niemiec i Austrii (Wacław Mulak – trąbka, Adam Kozłowski – waltornia, Andrzej Tkaczyk – puzon i Jarosław Jastrzębski – tuba). A uczeń krakowskiej szkoły muzycznej OSM I st. im. I.J. Paderewskiego, Maciek Wilczyński, grał na fortepianie tak pięknie, że porównywano go z małym Mozartem... Pięknie i ciekawie musiało być w tym zaczarowanym muzycznym zamku...

Wszystkich, którzy chcą o tym posłuchać, artyści zapraszają do Filharmonii w Krakowie, tradycyjnie w poniedziałek i piątek 20 i 24 października 2014 roku o godz, 9.00, 11.00 lub 13.00, a w sobotę, 25 października 2014 roku – o godz.10.00 i 12.00.