Polmic - FB


muzyka dla dzieci

Ostatnie warsztaty NOSPR z cyklu „Wszystkimi zmysłami”

Wszystkimi zmysłami

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na warsztaty podsumowujące roczne spotkania w ramach cyklu „Wszystkimi zmysłami”. Tematem spotkania, które odbędzie się 20 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Galerii Katowickiej, będzie Pocztówka z NOSPR.

Dźwięk i obraz, a w tle zbliżające się lato. Uczestnicy będą słuchać, malować i przesyłać pozdrowienia. Zajęcia poprowadzi Iza Lechowicz z towarzyszeniem skrzypaczki Marty Grochowskiej. W spotkaniu mogą brać udział dzieci w wieku 7-11 lat.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) oraz numeru telefonu do rodzica należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tytule maila należy wpisać: Warsztaty Galeria Katowicka. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Liczba uczestników w grupie: 10 osób

Warsztaty odbywają się w Galerii Katowickiej, w przestrzeni projektu „Wyższy Poziom” (na poziomie +2). Udział w warsztatach jest bezpłatny.

„Elementarz” w Nowym Teatrze

ElementarzW dniach 8-10 czerwca 2016 roku w Świelicy Nowego Teatru w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16) odbędą się spektakle dla dzieci na podstawie Elementarza Mariana Falskiego. Muzykę do przedstawienia w reżyserii Michała Zadary skomponował Jan Duszyński.

Od 1910 roku Elementarz Falskiego jest pierwszą lekturą milionów dzieci uczących się pisać po polsku. Należy więc do ścisłego kanonu polskiej literatury, będąc jednym z niewielu dzieł, które znają prawie wszyscy ludzie mówiący po polsku, żyjący w rozproszeniu na całym świecie. Równocześnie, książka ta, pozostaje – jako podręcznik – niewidocznym, a kluczowym składnikiem kultury.

Spektakl wprowadza najmłodszych widzów w fascynujący świat mowy i pisma, oswaja z literami i słowami, które służą jako drogowskazy. Towarzyszą bohaterom w podróży prowadzącej z pokoju Ali i jej psa Asa przez las, ciemną noc do olbrzymiego miasta, a w końcu nawet w kosmos. Bo każde dziecko, jeśli tylko mu pozwolimy marzyć, może stać się kosmonautą i latać aż do gwiazd

Artyści poszukają nowych sposobów, by porozumieć się z najmłodszymi. Tak jak dzieci, które uczą się pierwszych elementów pisma, wybierają się w podróż w nieznane, gdzie każde słowo może stać się początkiem nowego kosmosu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 1 do 5 lat, ale mile widziane są też dzieci młodsze i najmłodsze. Występują: Arkadiusz Brykalski / Sean Palmer, Joanna Drozda, Mateusz Łasowski, Barbara Wysocka oraz czasami, jak mają na to ochotę, ich dzieci.
 

Dzień Dziecka w Operze Krakowskiej

Muzyka i MagiaNajmłodsi widzowie Opery Krakowskiej będą mogli świętować Dzień Dziecka znacznie dłużej niż tylko jeden dzień. 31 maja i 1 czerwca 2016 roku odbędzie się widowisko zatytułowane Balet to my! w wykonaniu uczniów Studia Baletowego, 1 czerwca można będzie obejrzeć spektakl Muzyka i Magia!, natomiast 5 czerwca odbędzie się spotkanie edukacyjne Poranki dla dzieci.

31 maja i 1 czerwca na krakowskiej scenie wystąpią uczniowie Studia Baletowego, prezentując pokaz swojej całorocznej pracy w spektaklu Balet to my! Będzie można zobaczyć dokonania wszystkich zarówno przedszkolnych, jak i starszych klas Studia. Pierwsza część poświęcona będzie tańcowi klasycznemu, druga zaprezentuje układy tańca współczesnego i historycznego, w trzeciej natomiast zatytułowanej Zatańczyć Kilara można będzie zobaczymy impresje taneczne inspirowane muzyką wybitnego kompozytora muzyki klasycznej i filmowej.

W dniu 1 czerwca na scenie przy Lubicz 48 odbędzie się spektakl Muzyka i magia w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, z muzyką Andrzeja Zaryckiego. Przedstawienie za sprawą niezwykłego Czarodzieja – Muzomagiusa, dosłownie oczaruje wszystkich niezwykłością zdarzeń. Bo jak mówi jedna z piosenek spektaklu: „Jest wiele teatrów na świecie bardziej i mniej poważnych, lecz najwspanialszym dla dzieci jest teatr wyobraźni!”. Muzyka i Magia to spektakl rodzinny, z którego każde pokolenie wyniesie coś dla siebie.

Z okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza także na galę Poranki dla dzieci w dniu 5 czerwca. Będzie to ostatnie w tym sezonie artystycznym spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego „Spotkania w operze. PORANKI”. Najmłodsi melomani będą mogli zagrać na specjalnych instrumentach, zaśpiewać razem z artystami Chóru Opery Krakowskiej i spotkać się z tancerzami Baletu. Ten operowy poranek zapowiada się jako prawdziwe kompendium wiedzy o teatrze muzycznym. W programie znajdą się także m.in. warsztaty plastyczno-ekologiczne oraz animacje muzyczno-ruchowe. Podczas spotkania wręczone zostaną dyplomy dla uczestników „Poranków”. Gala rozpocznie się o godz. 10.00 w Sali Kameralnej, jednak już od godz. 9.00 będzie można wziąć udział w zabawach i animacjach.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.opera.krakow.pl

Wielka fantazja zoologiczna w Dzień Dziecka

Wielka Fantazja ZoologicznaOrkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” zaprasza wszystkie dzieci razem z rodzicami i dziadkami w Dzień Dziecka na koncert zatytułowany Wielka fantazja zoologiczna. Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Bohaterami tego koncertu będą pianiści Andrzej Tatarski i Maciej Pabich oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej–Lipczyńskiej w Poznaniu. Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.

Uczestnicy spotkania przeżyją muzyczną przygodę z dwoma przeplatającymi się wzajemnie utworami – Karnawałem Zwierząt Camille’a Saint-Saënsa oraz Obrazkami z wystawy Modesta Musorgskiego. Pierwszy z nich to niezwykle efektowny utwór, którego kolejne części przyporządkowane są różnym zwierzętom. W królewskim marszu lew wprowadza kury i koguty, antylopy, żółwie, słonia, kangury, rybki, osły, kukułkę, łabędzia, a nawet zwierzęta z dawnych epok… Natomiast fragmenty Obrazków z wystawy przeniosą uczestników do chatki na kurzej stopce, gdzie mieszka Baba Jaga oraz urzekną tańcem kurcząt w skorupkach.

Koncerty dla Dzieci organizowane od 2007 roku przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją dwóch znakomitych dyrygentek, stały się okazją do rodzinnych spotkań z muzyką w najpiękniejszej sali koncertowej Poznania – Auli UAM. Wspaniała atmosfera koncertu, w której odnajdą się zarówno starsi jak i najmłodsi słuchacze – gwarantowana. Dla każdego dziecka przewidziana jest słodka niespodzianka.

Taneczny świat Chopina

Taneczny Świat ChopinaZ okazji Dnia Dziecka Filharmonia Krakowska zaprasza na III Spotkanie z Baletem Dworskim Cracovia Danza, które odbędzie się pod hasłem Taneczny świat Chopina. Spotkania dla całych rodzin odbędą się w niedzielę 5 czerwca o godz. 10.00 i 12.00, natomiast w poniedziałek 6 czerwca o godz. 9.00, 11.00 i 13.00 organizatorzy zapraszają grupy dzieci i ich nauczycieli.

Tym razem publiczność zostanie zaproszona do dworu w Szafarni, gdzie lubił spędzać wakacje u przyjaciół Frycek, czyli Fryderyk Chopin. Częściej niż zazwyczaj organizatorzy wspominali w minionym roku znakomitego kompozytora i pianistę, jako że w jesieni odbywał się w Warszawie kolejny konkurs pianistyczny jego imienia. Balet Cracovia Danza przygotował z tej okazji piękne widowisko do muzyki Chopina, łącząc dwa nurty, jakie zauważa się w kompozycjach o charakterze tanecznym naszego Wielkiego Fryderyka. Będziemy więc mogli uczestniczyć w tzw. wieczorku tańcującym, jakie często odbywały się w domu państwa Chopinów, a zapewne również we dworze w Szafarni. Do eleganckich walców i innych tańców, jakie nastoletni Frycek tańczył wraz z przyjaciółmi, a potem komponował, włączą się melodie tańców wiejskich, skoczne oberki, melancholijne kujawiaki, które kompozytor upamiętnił w swych niezwykłych mazurkach. Tradycyjnie, już po obejrzeniu widowiska, tancerze zaproszą dzieci (i dorosłych także...) do wspólnej zabawy na estradzie i w filharmonicznym holu.

Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka na GrochowskiejKoncerty, warsztaty, muzyczne zabawy i wiele innych atrakcji jak co roku Orkiestra Sinfonia Varsovia przygotowała dla swoich najmłodszych słuchaczy. Dzień Dziecka na Grochowskiej odbędzie się 4 czerwca 2016 roku w siedzibie orkiestry przy Grochowskiej 272, a wspólne świętowanie uświetni koncert Aidy, znanej dzieciom z piosenki Mucha w mucholocie.

Dzień dziecka na Grochowskiej rozpocznie się już o godzinie 10.00 licznymi warsztatami, które zaspokoją gusta zarówno przedszkolaków, jak i młodzieży szkolnej. Uczestnicy między innymi poczują na własnej skórze, jak pracuje się w zespole muzycznym, grając na specjalnie przygotowanych mini instrumentach, stworzą utwory muzyczne złożone z dźwięków ulicy i odkryją tajniki pantomimy. Na odważniejszych czekają warsztaty z beatboxu.

Równolegle odbędzie się kolejna edycja konkursu muzycznego dla najmłodszych – Wesoły mikrofon dla przedszkolaka. Podczas całego dnia wcześniej zgłoszone grupy przedszkolne zaprezentują swoje zdolności muzyczne profesjonalnemu jury składającemu się m.in. z muzyków Sinfonii Varsovii. Na koniec, poza nagrodami dla zwycięzców, na wszystkich uczestników i ich rodziców będzie czekała niezwykła pamiątka – wszystkie wykonania zostaną zarejestrowane i wydane na płycie CD.

Na zakończenie punkt kulminacyjny – koncert Aidy, autorki znanej zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, piosenki Mucha w mucholocie. Aida Kosojan-Przybysz, artystka ormiańskiego pochodzenia, jest kompozytorką i autorką tekstów piosenek oraz wierszo-bajek, które sama również wykonuje. Poza kompozycjami dla dzieci, nagrała kilka solowych płyt z muzyką opartą na motywach gruzińskich i ormiańskich.

Przez cały dzień mali melomani zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, skorzystają z malowania twarzy oraz obejrzą pokazy gigantycznych baniek mydlanych. Na fanów łakoci będzie czekać wata cukrowa oraz warsztaty z tworzenia figurek z masy cukrowej. Dzień Dziecka na Grochowskiej rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do godziny 16.00.

Dzień Dziecka na Grochowskiej odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy 13 warszawskich instytucji kultury: Tydzień Dziecka.

Więcej informacji na stronie: www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-06-04-dzien-dziecka-na-grochowskiej.html?t=1464609509

Czytaj więcej: Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka w Filharmonii Opolskiej

Paweł PietruszewskiW piątek 3 czerwca 2016 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert z okazji Dnia Dziecka.

Wystąpią Mali Mozarci: Anna Urzędowska (lat 10) – fortepian, Roksana Goplańska (lat 13) – skrzypce, Daria Kaczmarek (lat 13) – flet, Duży Mozart: Jakub Czerski – fortepian, Leopold Mozart: Jerzy Machowski – prowadzenie koncertu, Pan Dyrygent: Paweł Pietruszewski (na zdjęciu) – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej. W programie znajdą się m.in. kompozycje: Mozarta, Bizeta, Chopina, Korngolda, Mendelssohna i Wieniawskiego.

Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza najmłodszych pasjonatów sztuk scenicznych do spędzenia Dnia Dziecka w artystycznym gronie oraz muzycznej atmosferze. 1 czerwca 2016 roku dzieci będą miały okazję zwiedzić wnętrza Opery, 2, 3 i 5 czerwca odbędą się spektakle musicalu Zaczarowany Bal, czyli krasnoludki, krasnoludki, natomiast 7 czerwca zaprezentowany zostanie balet Kot w butach.

Na tych, którzy odwiedzą Operę Śląską 1 czerwca czekają liczne atrakcje. W trakcie tego wyjątkowego dnia będzie można zwiedzić wszystkie zakątki Opery dostępne jedynie dla wtajemniczonych, zadebiutować na deskach sceny operowej, doświadczyć metamorfozy scenicznej, przyjrzeć się z bliska strojom operowym oraz doświadczyć blasków pracy w Operze. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału we wspólnym odkrywaniu operowego świata zarówno najmłodszych, jak i trochę starszych.

Kolejne dni czerwca upłyną w musicalowej atmosferze Zaczarowanego balu w inscenizacji i reżyserii Marii Wałcerz oraz opracowaniu muzycznym Mieczysława Ungera. Rzecz rozgrywa się w Teatrze, gdzie w atmosferze grozy i humoru toczy się akcja o sensacyjnej intrydze z udziałem gości z kosmosu: Krasnoludków – Ufoludków. Osoby realne i fantastyczne współtworzą barwne, pełne ruchu i zmian sytuacji widowisko. 7 czerwca można będzie natomiast obejrzeć bajkę baletową w 2 aktach Kot w butach do muzyki współczesnego polskiego kompozytora, aranżera i dyrygenta Bogdana Pawłowskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.opera-slaska.pl

 

Czytaj więcej: Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Tydzień Dziecka w Warszawie

Tydzień DzieckaTydzień Dziecka rozpocznie się 28 maja 2016 roku. Jest to wspólna inicjatywa13 warszawskich publicznych instytucji kultury powołana z okazji Dnia Dziecka. Tegoroczna edycja obejmie 29 wydarzeń, w tym koncerty, konkursy, piknik, spektakle teatralne, warsztaty oraz wycieczki.

Tydzień Dziecka rozpocznie się 28 maja w PROM-ie Kultury na Saskiej Kępie, gdzie odbędą się koncerty Smyków na Kępie i Orkiestry Warsaw Camerata, a następnego dnia Dzień Dzieciaka z Fasolkami. W kolejnych dniach Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera zaprezentują swoje spektakle dla dzieci i młodzieży: Jak zostałam wiedźmą w reżyserii Agnieszki Glińskiej oraz Iwona, księżniczka z Burbona w reżyserii Leny Frankiewicz

1 czerwca w Nowym Teatrze odbędzie się premiera spektaklu Piotruś Pan w reżyserii Łukasza Kosa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosi na warsztaty Zostań kolekcjonerem sztuki!, Teatr Syrena na spektakl Kot w butach w reżyserii Jacka Bończyka, a Zachęta –Narodowa Galeria Sztuki na warsztaty towarzyszące wystawie Podróżnicy.

W kolejnych dniach Orkiestra Sinfonia Varsovia zorganizuje dla młodych widzów koncert Aidy oraz warsztaty muzyczne, plastyczne i konkurs wokalny dla przedszkolaków. 4 czerwca Nowy Teatr poprowadzi warsztaty dla dzieci ze Spotlight Kids, Muzeum Warszawy otworzy Małą Akademię Praską, zaś Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przygotuje wielki piknik rodzinny, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosi na rodzinną wycieczkę do Szumina.

W ostatni dzień Tygodnia Dziecka, 5 czerwca – w Muzeum POLIN odbędą się warsztaty Król Maciuś w Krainie Czarów oraz koncert, w TR Warszawa rodzinne zajęcia teatralne Mama, Tata i ja na warsztaty inspirowane najnowszym spektaklem TR Robert Robur, a w CSW Zamek Ujazdowski cały dzień wokół wystawy Rzeczy robią rzeczy, czyli tematu animacji i ożywiania świata wokół za sprawą wyobraźni.

ZOBACZ: Program wydarzeń

„Kot w butach” na Dzień Dziecka we Wrocławiu

Kot w butachKtóż nie zna uroczej bajki Charlesa Perraulta Kot w butach o przebiegłym Kocie-samochwale, dzielnym i poczciwym Szewczyku, pięknej Królewnie, porwanej i szczęśliwie wybawionej dzięki sprytowi i odwadze głównych bohaterów? Bajkę tę – w nowej scenicznej wersji baletowej, z muzyką Bogdana Pawłowskiego ofiarowuje swej najmłodszej widowni Opera Wrocławska. Dwa spektakle – o godz. 11.00 i 18.00 – wystawione zostaną w Dniu Dziecka, 1 czerwca 2016 roku.

Oprócz tradycyjnych bohaterów, widzowie spotkają inne znane bajkowe postacie: Myszkę Miki, Koziołka Matołka, Kapitana Hucka, Harry'ego Pottera, Gruellę, Pipi, a także Sherlocka Holmesa i Doktora Watsona. Autorką scenariusza, inscenizacji i choreografii wrocławskiego Kota w butach jest Anna Majer (znana już we Wrocławiu z porywającej choreografii Ravelowskiego Bolera), zaś scenografii, w której znajdujemy wiele odniesień do współczesnych dziecięcych wyobrażeń bajkowych ze „świata lego”, jest Małgorzata Słoniowska.

„Królewna Śnieżka” w Łodzi

Królewna Śnieżka29 i 31 maja oraz 1 czerca 2016 roku na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi wystawiony zostanie balet Królewna Śnieżka Bogdana Pawłowskiego według libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego. Baletowa baśń na podstawie baśni braci Grimm urzeknie widzów w każdym wieku!

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków z muzyką Bogdana Pawłowskiego miała swoją prapremierę w Teatrze Wielkim w Łodzi 14 marca 1970 roku i jest najczęściej w historii wystawianym baletem polskiego kompozytora. Do tej pory miała już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów, których kilka pokoleń przeżywało taneczne przygody bohaterów. Choreografię do łódzkiej wersji stworzył słynny polski tancerz i choreograf Witold Borkowski.

Bajka, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy.

Premiera „Piotrusia Pana” w Nowym Teatrze

Piotruś PanPremiera spektaklu dla dzieci Piotruś Pan odbędzie się 1 czerwca 2016 roku w Nowym Teatrze w Warszawie. Muzykę do przedstawienia Łukasza Kosa skomponował Adam Świtała.

Ta opowieść może rozpocząć się w każdym dziecięcym pokoju. Jeżeli pomyślicie, że rozpoczęła się właśnie w waszym domu, nie pomylicie się. To historia mam, które wśród pocałunków przechowywanych w szkatułkach, mają takie, których nie podarują nigdy nikomu, nawet wam. I zaciekłych piratów, których myśli uciekają i spacerują po murawie dawno minionych boisk. Ale przede wszystkim to wasza historia. Podróży do Nigdylandii. Mieszkają tam zgubione dzieci. Takie, które wypadły z wózków albo o których istnieniu dorośli zapomnieli w natłoku codziennych obowiązków.

Dzieci nie potrzebują mapy, by tu trafić. Co innego rodzice. Oni zawsze muszą mieć wszystko uporządkowane. Zaznaczają więc zdumiewające barwy i pirackie okręty, odludne legowiska zwierząt, czarownice, statki kosmiczne, potwory i dinozaury…Nie byłaby to trudna mapa, gdyby to było już wszystko. Ale jest jeszcze: pierwszy dzień w szkole, religia, ojcowie, nieregularne czasowniki, tort czekoladowy, wiązanie sznurowadeł, powiedz: „Chrząszcz brzmi w trzcinie.”, dziesięć złotych za to, że sam wyrwiesz sobie ząb…

Wystąpią: Joanna Niemirska / Magdalena Popławska, Michał Bieliński, Łukasz Kos, Aleksandra Osowicz, Piotr Polak, Piotr Trojan, Radomir Rospondek. Kolejne przedstawienia odbędą się w dniach 2-5 czerwca 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.nowyteatr.org/pl/event/Piotrus