Polmic - FB


M jak młodzi

Dzień Dziecka w Operze Krakowskiej

Muzyka i MagiaNajmłodsi widzowie Opery Krakowskiej będą mogli świętować Dzień Dziecka znacznie dłużej niż tylko jeden dzień. 31 maja i 1 czerwca 2016 roku odbędzie się widowisko zatytułowane Balet to my! w wykonaniu uczniów Studia Baletowego, 1 czerwca można będzie obejrzeć spektakl Muzyka i Magia!, natomiast 5 czerwca odbędzie się spotkanie edukacyjne Poranki dla dzieci.

31 maja i 1 czerwca na krakowskiej scenie wystąpią uczniowie Studia Baletowego, prezentując pokaz swojej całorocznej pracy w spektaklu Balet to my! Będzie można zobaczyć dokonania wszystkich zarówno przedszkolnych, jak i starszych klas Studia. Pierwsza część poświęcona będzie tańcowi klasycznemu, druga zaprezentuje układy tańca współczesnego i historycznego, w trzeciej natomiast zatytułowanej Zatańczyć Kilara można będzie zobaczymy impresje taneczne inspirowane muzyką wybitnego kompozytora muzyki klasycznej i filmowej.

W dniu 1 czerwca na scenie przy Lubicz 48 odbędzie się spektakl Muzyka i magia w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, z muzyką Andrzeja Zaryckiego. Przedstawienie za sprawą niezwykłego Czarodzieja – Muzomagiusa, dosłownie oczaruje wszystkich niezwykłością zdarzeń. Bo jak mówi jedna z piosenek spektaklu: „Jest wiele teatrów na świecie bardziej i mniej poważnych, lecz najwspanialszym dla dzieci jest teatr wyobraźni!”. Muzyka i Magia to spektakl rodzinny, z którego każde pokolenie wyniesie coś dla siebie.

Z okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza także na galę Poranki dla dzieci w dniu 5 czerwca. Będzie to ostatnie w tym sezonie artystycznym spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego „Spotkania w operze. PORANKI”. Najmłodsi melomani będą mogli zagrać na specjalnych instrumentach, zaśpiewać razem z artystami Chóru Opery Krakowskiej i spotkać się z tancerzami Baletu. Ten operowy poranek zapowiada się jako prawdziwe kompendium wiedzy o teatrze muzycznym. W programie znajdą się także m.in. warsztaty plastyczno-ekologiczne oraz animacje muzyczno-ruchowe. Podczas spotkania wręczone zostaną dyplomy dla uczestników „Poranków”. Gala rozpocznie się o godz. 10.00 w Sali Kameralnej, jednak już od godz. 9.00 będzie można wziąć udział w zabawach i animacjach.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.opera.krakow.pl

Tydzień Dziecka w Warszawie

Tydzień DzieckaTydzień Dziecka rozpocznie się 28 maja 2016 roku. Jest to wspólna inicjatywa13 warszawskich publicznych instytucji kultury powołana z okazji Dnia Dziecka. Tegoroczna edycja obejmie 29 wydarzeń, w tym koncerty, konkursy, piknik, spektakle teatralne, warsztaty oraz wycieczki.

Tydzień Dziecka rozpocznie się 28 maja w PROM-ie Kultury na Saskiej Kępie, gdzie odbędą się koncerty Smyków na Kępie i Orkiestry Warsaw Camerata, a następnego dnia Dzień Dzieciaka z Fasolkami. W kolejnych dniach Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera zaprezentują swoje spektakle dla dzieci i młodzieży: Jak zostałam wiedźmą w reżyserii Agnieszki Glińskiej oraz Iwona, księżniczka z Burbona w reżyserii Leny Frankiewicz

1 czerwca w Nowym Teatrze odbędzie się premiera spektaklu Piotruś Pan w reżyserii Łukasza Kosa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosi na warsztaty Zostań kolekcjonerem sztuki!, Teatr Syrena na spektakl Kot w butach w reżyserii Jacka Bończyka, a Zachęta –Narodowa Galeria Sztuki na warsztaty towarzyszące wystawie Podróżnicy.

W kolejnych dniach Orkiestra Sinfonia Varsovia zorganizuje dla młodych widzów koncert Aidy oraz warsztaty muzyczne, plastyczne i konkurs wokalny dla przedszkolaków. 4 czerwca Nowy Teatr poprowadzi warsztaty dla dzieci ze Spotlight Kids, Muzeum Warszawy otworzy Małą Akademię Praską, zaś Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przygotuje wielki piknik rodzinny, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosi na rodzinną wycieczkę do Szumina.

W ostatni dzień Tygodnia Dziecka, 5 czerwca – w Muzeum POLIN odbędą się warsztaty Król Maciuś w Krainie Czarów oraz koncert, w TR Warszawa rodzinne zajęcia teatralne Mama, Tata i ja na warsztaty inspirowane najnowszym spektaklem TR Robert Robur, a w CSW Zamek Ujazdowski cały dzień wokół wystawy Rzeczy robią rzeczy, czyli tematu animacji i ożywiania świata wokół za sprawą wyobraźni.

ZOBACZ: Program wydarzeń

Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza najmłodszych pasjonatów sztuk scenicznych do spędzenia Dnia Dziecka w artystycznym gronie oraz muzycznej atmosferze. 1 czerwca 2016 roku dzieci będą miały okazję zwiedzić wnętrza Opery, 2, 3 i 5 czerwca odbędą się spektakle musicalu Zaczarowany Bal, czyli krasnoludki, krasnoludki, natomiast 7 czerwca zaprezentowany zostanie balet Kot w butach.

Na tych, którzy odwiedzą Operę Śląską 1 czerwca czekają liczne atrakcje. W trakcie tego wyjątkowego dnia będzie można zwiedzić wszystkie zakątki Opery dostępne jedynie dla wtajemniczonych, zadebiutować na deskach sceny operowej, doświadczyć metamorfozy scenicznej, przyjrzeć się z bliska strojom operowym oraz doświadczyć blasków pracy w Operze. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału we wspólnym odkrywaniu operowego świata zarówno najmłodszych, jak i trochę starszych.

Kolejne dni czerwca upłyną w musicalowej atmosferze Zaczarowanego balu w inscenizacji i reżyserii Marii Wałcerz oraz opracowaniu muzycznym Mieczysława Ungera. Rzecz rozgrywa się w Teatrze, gdzie w atmosferze grozy i humoru toczy się akcja o sensacyjnej intrydze z udziałem gości z kosmosu: Krasnoludków – Ufoludków. Osoby realne i fantastyczne współtworzą barwne, pełne ruchu i zmian sytuacji widowisko. 7 czerwca można będzie natomiast obejrzeć bajkę baletową w 2 aktach Kot w butach do muzyki współczesnego polskiego kompozytora, aranżera i dyrygenta Bogdana Pawłowskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.opera-slaska.pl

 

Czytaj więcej: Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

„Królewna Śnieżka” w Łodzi

Królewna Śnieżka29 i 31 maja oraz 1 czerca 2016 roku na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi wystawiony zostanie balet Królewna Śnieżka Bogdana Pawłowskiego według libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego. Baletowa baśń na podstawie baśni braci Grimm urzeknie widzów w każdym wieku!

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków z muzyką Bogdana Pawłowskiego miała swoją prapremierę w Teatrze Wielkim w Łodzi 14 marca 1970 roku i jest najczęściej w historii wystawianym baletem polskiego kompozytora. Do tej pory miała już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów, których kilka pokoleń przeżywało taneczne przygody bohaterów. Choreografię do łódzkiej wersji stworzył słynny polski tancerz i choreograf Witold Borkowski.

Bajka, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy.

„Elementarz” w Nowym Teatrze

ElementarzW dniach 8-10 czerwca 2016 roku w Świelicy Nowego Teatru w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16) odbędą się spektakle dla dzieci na podstawie Elementarza Mariana Falskiego. Muzykę do przedstawienia w reżyserii Michała Zadary skomponował Jan Duszyński.

Od 1910 roku Elementarz Falskiego jest pierwszą lekturą milionów dzieci uczących się pisać po polsku. Należy więc do ścisłego kanonu polskiej literatury, będąc jednym z niewielu dzieł, które znają prawie wszyscy ludzie mówiący po polsku, żyjący w rozproszeniu na całym świecie. Równocześnie, książka ta, pozostaje – jako podręcznik – niewidocznym, a kluczowym składnikiem kultury.

Spektakl wprowadza najmłodszych widzów w fascynujący świat mowy i pisma, oswaja z literami i słowami, które służą jako drogowskazy. Towarzyszą bohaterom w podróży prowadzącej z pokoju Ali i jej psa Asa przez las, ciemną noc do olbrzymiego miasta, a w końcu nawet w kosmos. Bo każde dziecko, jeśli tylko mu pozwolimy marzyć, może stać się kosmonautą i latać aż do gwiazd

Artyści poszukają nowych sposobów, by porozumieć się z najmłodszymi. Tak jak dzieci, które uczą się pierwszych elementów pisma, wybierają się w podróż w nieznane, gdzie każde słowo może stać się początkiem nowego kosmosu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 1 do 5 lat, ale mile widziane są też dzieci młodsze i najmłodsze. Występują: Arkadiusz Brykalski / Sean Palmer, Joanna Drozda, Mateusz Łasowski, Barbara Wysocka oraz czasami, jak mają na to ochotę, ich dzieci.