Polmic - FB


M jak młodzi

„Królewna Śnieżka” w Łodzi

Królewna Śnieżka29 i 31 maja oraz 1 czerca 2016 roku na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi wystawiony zostanie balet Królewna Śnieżka Bogdana Pawłowskiego według libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego. Baletowa baśń na podstawie baśni braci Grimm urzeknie widzów w każdym wieku!

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków z muzyką Bogdana Pawłowskiego miała swoją prapremierę w Teatrze Wielkim w Łodzi 14 marca 1970 roku i jest najczęściej w historii wystawianym baletem polskiego kompozytora. Do tej pory miała już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów, których kilka pokoleń przeżywało taneczne przygody bohaterów. Choreografię do łódzkiej wersji stworzył słynny polski tancerz i choreograf Witold Borkowski.

Bajka, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy.

Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza najmłodszych pasjonatów sztuk scenicznych do spędzenia Dnia Dziecka w artystycznym gronie oraz muzycznej atmosferze. 1 czerwca 2016 roku dzieci będą miały okazję zwiedzić wnętrza Opery, 2, 3 i 5 czerwca odbędą się spektakle musicalu Zaczarowany Bal, czyli krasnoludki, krasnoludki, natomiast 7 czerwca zaprezentowany zostanie balet Kot w butach.

Na tych, którzy odwiedzą Operę Śląską 1 czerwca czekają liczne atrakcje. W trakcie tego wyjątkowego dnia będzie można zwiedzić wszystkie zakątki Opery dostępne jedynie dla wtajemniczonych, zadebiutować na deskach sceny operowej, doświadczyć metamorfozy scenicznej, przyjrzeć się z bliska strojom operowym oraz doświadczyć blasków pracy w Operze. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału we wspólnym odkrywaniu operowego świata zarówno najmłodszych, jak i trochę starszych.

Kolejne dni czerwca upłyną w musicalowej atmosferze Zaczarowanego balu w inscenizacji i reżyserii Marii Wałcerz oraz opracowaniu muzycznym Mieczysława Ungera. Rzecz rozgrywa się w Teatrze, gdzie w atmosferze grozy i humoru toczy się akcja o sensacyjnej intrydze z udziałem gości z kosmosu: Krasnoludków – Ufoludków. Osoby realne i fantastyczne współtworzą barwne, pełne ruchu i zmian sytuacji widowisko. 7 czerwca można będzie natomiast obejrzeć bajkę baletową w 2 aktach Kot w butach do muzyki współczesnego polskiego kompozytora, aranżera i dyrygenta Bogdana Pawłowskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.opera-slaska.pl

 

Read more: Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

„Muzyka i magia” – majowy spektakl w Krakowie

Muzyka i Magia18 maja 2016 roku na deskach Opery Krakowskiej wystawiony zostanie spektakl rodzinny Muzyka i magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna jest Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść uczy, jednocześnie bawiąc.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpią: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

Premiera spektaklul miała miejsce 15 października 2015 roku. Było to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Read more: „Muzyka i magia” – majowy spektakl w Krakowie

„Elementarz” w Nowym Teatrze

ElementarzW dniach 8-10 czerwca 2016 roku w Świelicy Nowego Teatru w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16) odbędą się spektakle dla dzieci na podstawie Elementarza Mariana Falskiego. Muzykę do przedstawienia w reżyserii Michała Zadary skomponował Jan Duszyński.

Od 1910 roku Elementarz Falskiego jest pierwszą lekturą milionów dzieci uczących się pisać po polsku. Należy więc do ścisłego kanonu polskiej literatury, będąc jednym z niewielu dzieł, które znają prawie wszyscy ludzie mówiący po polsku, żyjący w rozproszeniu na całym świecie. Równocześnie, książka ta, pozostaje – jako podręcznik – niewidocznym, a kluczowym składnikiem kultury.

Spektakl wprowadza najmłodszych widzów w fascynujący świat mowy i pisma, oswaja z literami i słowami, które służą jako drogowskazy. Towarzyszą bohaterom w podróży prowadzącej z pokoju Ali i jej psa Asa przez las, ciemną noc do olbrzymiego miasta, a w końcu nawet w kosmos. Bo każde dziecko, jeśli tylko mu pozwolimy marzyć, może stać się kosmonautą i latać aż do gwiazd

Artyści poszukają nowych sposobów, by porozumieć się z najmłodszymi. Tak jak dzieci, które uczą się pierwszych elementów pisma, wybierają się w podróż w nieznane, gdzie każde słowo może stać się początkiem nowego kosmosu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 1 do 5 lat, ale mile widziane są też dzieci młodsze i najmłodsze. Występują: Arkadiusz Brykalski / Sean Palmer, Joanna Drozda, Mateusz Łasowski, Barbara Wysocka oraz czasami, jak mają na to ochotę, ich dzieci.
 

Premiera „Piotrusia Pana” w Nowym Teatrze

Piotruś PanPremiera spektaklu dla dzieci Piotruś Pan odbędzie się 1 czerwca 2016 roku w Nowym Teatrze w Warszawie. Muzykę do przedstawienia Łukasza Kosa skomponował Adam Świtała.

Ta opowieść może rozpocząć się w każdym dziecięcym pokoju. Jeżeli pomyślicie, że rozpoczęła się właśnie w waszym domu, nie pomylicie się. To historia mam, które wśród pocałunków przechowywanych w szkatułkach, mają takie, których nie podarują nigdy nikomu, nawet wam. I zaciekłych piratów, których myśli uciekają i spacerują po murawie dawno minionych boisk. Ale przede wszystkim to wasza historia. Podróży do Nigdylandii. Mieszkają tam zgubione dzieci. Takie, które wypadły z wózków albo o których istnieniu dorośli zapomnieli w natłoku codziennych obowiązków.

Dzieci nie potrzebują mapy, by tu trafić. Co innego rodzice. Oni zawsze muszą mieć wszystko uporządkowane. Zaznaczają więc zdumiewające barwy i pirackie okręty, odludne legowiska zwierząt, czarownice, statki kosmiczne, potwory i dinozaury…Nie byłaby to trudna mapa, gdyby to było już wszystko. Ale jest jeszcze: pierwszy dzień w szkole, religia, ojcowie, nieregularne czasowniki, tort czekoladowy, wiązanie sznurowadeł, powiedz: „Chrząszcz brzmi w trzcinie.”, dziesięć złotych za to, że sam wyrwiesz sobie ząb…

Wystąpią: Joanna Niemirska / Magdalena Popławska, Michał Bieliński, Łukasz Kos, Aleksandra Osowicz, Piotr Polak, Piotr Trojan, Radomir Rospondek. Kolejne przedstawienia odbędą się w dniach 2-5 czerwca 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.nowyteatr.org/pl/event/Piotrus