Polmic - FB


M jak młodzi

5. Mała Warszawska Jesień

5. Mała Warszawska Jesień 2015Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień” kończy już 5 lat! Ma coraz więcej energii, wyobraźni i ciekawości. Ma też własne zdanie na temat muzyki współczesnej, która ją zajmuje niezmiernie. Muzyka współczesna jest różnorodna, można jej słuchać w skupieniu i ciszy w sali koncertowej, ale też swawoląc na placu zabaw. Czasem może zaskoczyć nas w parku, podczas spaceru, innym razem w galerii. Często zaprasza nas do zabawy, wspólnego działania, uczy i odkrywa przed nami bogactwo i różnorodność świata dźwięków, którymi jesteśmy otoczeni. Może też pomóc nam poznać i zrozumieć sztukę współczesną.

5. edycja festiwalu, towarzysząca  58. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (18-26 września 2015) – potwierdzi wszystko, co „Mała Warszawska Jesień” wie na temat muzyki współczesnej. Wybierając się w tym roku do Muzeum Rzeźby w Królikarni nasłuchujmy pilnie co mówią zgromadzone w Magazynie Studyjnym rzeźby. Czy cieszą się z naszej wizyty? Czy jest im smutno, czy wesoło? Jeśli postanowimy odpocząć w parku przed pałacem Królikarnia, usiąść na trawie i przymknąć oczy, możemy nieoczekiwanie przenieść się do czasów, w których pałac powstał. Idylliczna muzyka i śpiew będą przewodnikami naszej podróży w czasie. A gdybyśmy postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o różnorodności muzyki współczesnej musimy odwiedzić Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Tam wysłuchamy między innymi kwartetu smyczkowego wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. W Zachęcie spotkamy zaklinacza dźwięków, który ma swoje sposoby na to, aby muzyka brzmiała niezwykle i zaskakująco. Przekonamy się też, że obrazy można nie tylko oglądać, ale też zagrać.

Paulina Celińska – Koordynator „Małej Warszawskiej Jesieni”

Mikrofonik

Festiwal KwadrofonikWarsztaty dla najmłodszych pt. Mikrofonik, organizowane przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich” w ramach Festiwalu Kwadrofonik, odbędą się w Studiu S7 Polskiego Radia w Warszawie w dniach 5-6 września 2015 roku w godz. 11.00-15.00.

W studiu, które przeznaczone jest do nagrywania słuchowisk radiowych, znajdują się rozmaite przedmioty, służące do ilustrowania dźwiękiem różnych sytuacji i zdarzeń. Można tu chodzić po chodniku, podłodze, drewnianych i kamiennych schodach, a nawet suchych liściach. Można otwierać i zamykać drzwi, szuflady, szafy, skrytki, grać na pianinie, pisać na maszynie, wydobywać dźwięki na niezwykłych instrumentach. Naszym przewodnikiem będzie ucho, które zaprowadzi nas tam, gdzie słychać szelesty, odgłosy ulicy, pomruki zwierząt, warczące, buczące lub piszczące urządzenia. Odwiedzimy też pokój reżysera dźwięku, w którym zmiksujemy znalezione dźwięki we własną, szaloną muzykę.

Warsztaty będą miały formę happeningu. Prowadzić je będą kompozytor Sławomir Wojciechowski i gitarzysta Krystian Rogoziński. Wstęp o dowolnej porze od godz. 11 do godz. 15. Artyści zapraszają i dzieci, i rodziców. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Mała Akademia Chopinowska. LATO | 4 lipca - 23 sierpnia 2015

Mała Akademia Chopinowska. LATOW czasie wakacji Frycek nigdy nie zapominał o rozwijaniu swoich talentów – grał na fortepianie, komponował, rysował, a nawet tańczył i śpiewał. Okazją, by spędzić letnie miesiące równie kreatywnie, jak młody kompozytor będą zajęcia muzyczno-plastyczne „Mała Akademia Chopinowska. LATO” Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Przez całe wakacje poznamy dźwięki różnych zakątków Europy. Jakiej muzyki słuchano wtedy w Czechach czy Norwegii? Jak wyglądało życie w ówczesnej Rosji czy Hiszpanii? Odpowiedzi szukać będzie można w każdą sobotę od 4 lipca 2015 roku na Skwerze im. Bohdana Wodziczki w Warszawie! O kulturze ludowej Mazowsze czasów młodego Chopina dowiedzieć się będzie można natomiast w każdą niedzielę od 5 lipca w Parku w Żelazowej Woli.

Interdyscyplinarne zajęcia pobudzą kreatywność i rozwiną zainteresowaniamałych chopinologów. Każde ze spotkań ma inspirować do samodzielnych poszukiwań, twórczego pogłębiania wiedzy i doskonalenia różnych umiejętności. Podczas „Małej Akademii Chopinowskiej. LATO” muzyka klasyczna i ludowa będą przeplatać się ze sztukami wizualnymi, zarówno tradycyjnymi, jak i nowszymi, oraz tańcem i słowem. Dzieci poznają instrumenty muzyczne - ich brzmienie, budowę, spróbują też same zagrać na skrzypcach, perkusji, klarnecie czy fortepianie…

Zajęcia z cyklu„Mała Akademia Chopinowska. LATO” rozpoczynają się o godz. 13.00 - w każdą wakacyjną sobotę na Skwerze im. Bohdana Wodiczki przy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a w niedziele w Parku w Żelazowej Woli.

Czytaj więcej: Mała Akademia Chopinowska. LATO | 4 lipca - 23 sierpnia 2015

Wygrać lato czyli wakacyjne warsztaty muzyczne w Gorzowie Wlk.

Wygrać lato Filharmonia Gorzowska zaprasza w dniach 11-13 sierpnia 2015 roku na Wakacyjne warsztaty muzyczne pt. Wygrać lato.

Uczestnicy trzydniowych warsztatów będą mieli okazję dać upust pozytywnej, wakacyjnej energii w różnoraki sposób: grając, tańcząc, a przy okazji tworząc wiersze i obrazy inspirowane muzyką. Spróbujemy nazwać i w twórczy sposób pokazać pozytywne uczucia, które budzi w nas letnia, wakacyjna pora. Kreatywną, niekonwencjonalną drogą dotrzemy do tego, co nam w duszy gra i damy temu upust.

Terminy zajęć: 11-13 sierpnia 2015, godz. 10.00 – 13.00
Miejsce zajęć: sala kameralna Filharmonii Gorzowskiej / sale prób / patio
Prowadzący: Agnieszka Doberschuetz (Projekt Multikulti), Paulina Szaja (Filharmonia Gorzowska) i goście.
Warunki uczestnictwa: wiek 9-16 lat, dobry humor, telefoniczna rezerwacja miejsca (27 lipca – 7 sierpnia – tel: 95 7392 749). Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Nowe obrazki z wystawy - w Filharmonii Narodowej

Nowe obrazki z wystawy11 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert finałowy projektu „Nowe obrazki z wystawy”, którego celem jest przybliżenie młodym słuchaczom procesu powstawania dzieła sztuki.

Podczas wieczoru publiczność odwiedzi dwie główne sale Filharmonii: Koncertową i Kameralną, foyer przyległe do Sali Koncertowej, foyer położone przy I balkonie oraz szatnię. Koncert rozpocznie się w Sali Koncertowej, gdzie Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie, powiększona o muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej, wykona wybrane Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Następnie publiczność zostanie podzielona na grupy, a każda z grup podąży za przewodnikiem do innego miejsca w gmachu Filharmonii. W ten sposób rozpocznie się „zwiedzanie wystawy” polegające na obejrzeniu i wysłuchaniu nowych kompozycji, które będą prezentowane w różnych salach oraz poznaniu multimedialnej dokumentacji projektu.

Wspomniane nowe kompozycje - etiuda teatralna, etiuda choreograficzna i improwizacja do obrazu - to sposób, aby podzielić się z odbiorcą wrażeniami wyniesionymi z wystawy plastycznej „Geometria relacyjna”. Wystawa ta była prezentowana na przełomie grudnia i stycznia w warszawskiej Galerii Działań. Etiuda teatralna została przygotowana przez młodzież z XXVII LO im. T. Czackiego, etiuda choreograficzna zrealizowana przez uczniów klas rytmiki warszawskich szkół muzycznych, a improwizować do obrazów będą Miłosz Pękala i Mateusz Pęciak (UMFC). Na zakończenie wieczoru wszyscy słuchacze ponownie spotkają się w Sali Koncertowej, aby pożegnać Filharmonię przy dźwiękach Wielkiej Bramy Kijowskiej.