Polmic - FB


M jak młodzi

Konkurs plastyczny na portret Fryderyka Chopina dla młodych twórców

Konkurs plastyczny na portret Fryderyka Chopina  Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza młodych twórców do udziału w konkursie plastycznym. Zadanie konkursowe to wykonanie portretu Chopina dowolną techniką malarską lub graficzną. Z najlepszych prac wyłonionych w Konkursie powstanie niezwykła wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina, a praca nagrodzona Grad Prix zostanie włączona do kolekcji Muzeum.

Muzeum dedykowane Fryderykowi Chopinowi, samo w sobie jest próbą portretu kompozytora. Portretu osobowości, jak wskazywał już Ferenc Liszt, pierwszy biograf Chopina, nieuchwytnej, jawiącej się jak kształt wymykający się jednoznacznym definicjom. Osobowości, którą w następnych biografiach poddawano reinterpretacjom albo modelowano na kształt i podobieństwo powszechnie przyjętych stereotypów. Kolekcja muzealna jako rodzaj portretu Chopina – autografy muzyczne kompozytora, jego listy, ikonografia i świadectwa recepcji – staje się punktem wyjścia kolejnych ujęć o zacięciu analitycznego szkicu albo syntetycznego obrazu. Poddając kolekcję ustawicznym rekonfiguracjom, Muzeum portretuje Chopina przez ekspozycję stałą i wystawy czasowe. Nie tylko dokumentuje zmieniające się wizerunki kompozytora, ale stawia pytania o ich aktualność i próbuje wyczytać w ich genezie postawy i systemy wartości, którymi posługują się twórcy i odbiorcy.

Prace należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15 września 2015 roku.

Więcej informacji oraz regulamin: http://pl.chopin.nifc.pl/institute/competition/portrait

Premiera opery komicznej o Mikołajku - w Poznaniu

Premiera opery komicznej o Mikołajku - w PoznaniuPremiera dedykowanego najmłodszym melomanom spektaklu operowego Mikołajek i inne chłopaki, skomponowanego przez absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej, Radosława Mateję do libretta Magdaleny Lubockiej na podstawie zbiorów opowiadań o Mikołajku René Goscinnego odbędzie się w 6 czerwca 2015 roku na Scenie Kameralnej im. Wojciecha Drabowicza w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Mikołajka nie sposób nie lubić, choć każda jego przygoda kończy się awanturą, płaczem, bójką z kolegami, zdemolowaniem całego pokoju lub wszystkim naraz. A to Mikołajek zgubi kredkę, której nie zgubił, to zaniemówi na urodzinach koleżanki, na której chciał wywrzeć jak najlepsze wrażenie, to znów narobi komuś wstydu, choć przecież nie chciał. O jego perypetiach opowie tym razem muzyka – w ujęciu Radosława Matei i innych chłopaków, czyli poznańskiego zespołu Stand-by Orchestra. To wyjątkowo sympatyczna i przyjacielska orkiestra, podobnie jak Mikołajek, który jest dzieckiem wrażliwym i bardzo kocha swoich rodziców. Tak bardzo, że gdy dostał pracę do domu, to się od razu zmartwił: bo kiedy tata wraca z biura, to jest zmęczony i nie ma ochoty na robienie zadań z arytmetyki.

Kierownictwo muzyczne - Katarzyna Tomala, reżyseria i choreografia - Regina Lissowska, dekoracje - Karolina Kasprzyk, kostiumy - Justyna Kuchta, reżyseria świateł Marek – Rydian. W projekcie udział wezmą studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Stand-By Orchestra – zespół, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci uczelni.

Projekt współorganizowany z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Spektakl zostanie powtórzony 7 czerwca.

Eksperymenty na głos i instrumenty - w Łodzi

Na Eksperymenty na głos i instrumenty zaprasza w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2015 roku Filharmonia Łódzka.

O godz. 10.00 odbędą się warsztaty pt. Morze i marynarze według scenariusza Anniki Mikołajko, która go także poprowadzi. W warsztacie wezmą udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 220 Montessori w Łodzi i podopieczni przedszkola przy Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula.

O godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na interaktywny koncert o charakterze parateatralnym pt. Eksperymenty na głosy i instrumenty. Wykonawcy - zespół Kwartludium i beat-boxer Patryk „Tik Tak” Matela – wystąpią w kostiumach naukowców (białe fartuchy). Dzieci będą aktywnie uczestniczyć w zabawie z instrumentami i obrazkami. Koncert poprowadzi Malina Sarnowska.

Przed koncertem Navicula zaprezentuje warsztaty pod hasłem Inaczej widzę, słyszę i czuję, ale… próbuję. Warsztaty umożliwią wejście na chwilę w rolę dziecka z autyzmem i poczucie „na własnej skórze”, jak bardzo problemy sensoryczne, z którymi boryka się ono na co dzień, zmieniają jego odbiór bodźców ze świata zewnętrznego i jak trudno mu w związku z tym funkcjonować. Pod hasłem „Alternatywne formy komunikacji” uczestnicy będą mieli okazję poznać inne formy komunikacji niż mowa. Obejrzą różnego rodzaju narzędzia pozwalające na tworzenie komunikatów za pomocą symboli.

Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkęDrugie warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 6 czerwca 2015 roku o godz. 10.00 (dzieci w wieku 3-5 lat) i o godz. 12.00 (dzieci w wieku 6-8 lat). Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem warszawskie Centrum Kultury Wilanów (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia poprowadzą: Jarosław Siwiński - kompozytor i pianista, Grzegorz Ociepka - reżyser i aktor sztuk dla dzieci oraz Małgorzata Kołcz. Tym razem uczestnicy zajęć prócz instrumentów, poznają również improwizacje aktorskie. Pojawią się więc elementy teatru instrumentalnego i zabawy oraz improwizacji nie tylko muzyką, ale też mową i gestem aktorskim.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci

VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli - U Chopinów i Skarbków

VI Dzień Dziecka w Żelazowej WoliOrganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dzień Dziecka to doskonała okazja do rodzinnego świętowania. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku – 31 maja w godz. od 10.00 do 17.00 – na najmłodszych będą czekać niezliczone atrakcje, w tym koncerty i warsztaty oraz liczne niespodzianki. Wstęp wolny!

Tegoroczny Dzień Dziecka będzie miał wyjątkowy charakter: zostanie uświetniony przez szczególne wydarzenie – otwarcie trzeciej w historii powojennej Polski stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Uroczystego przecięcia wstęgi dokona Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Arturem Szklenerem – Dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Nowa stała ekspozycja akcentuje powiązania Żelazowej Woli jednocześnie z dwiema rodzinami: Chopinów i Skarbków. Prezentuje historię obu rodzin na tle tego miejsca. Warto wspomnieć, że pierwsza stała ekspozycja została zrealizowana w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Druga stała ekspozycja, którą można było oglądać do listopada 2014 roku, została przygotowana i otworzona w 2010 roku, w roku 200-lecia urodzin Chopina. Cechowała się prostą, oszczędną stylistyką. Nowa ekspozycja stała zostanie otwarta i udostępniona 31 maja 2015 roku o godzinie 13.30.

A przed otwarciem i w jego trakcie organizatorzy zapraszają na artystyczny piknik – radosne i barwne spotkanie z kulturą i sztuką z okazji Dnia Dziecka. Tytuł tegorocznego wydarzenia – U Chopinów i Skarbków, wiąże się tematycznie z nową ekspozycją. Motywem przewodnim całego wydarzenia będzie obyczajowość w dziewiętnastym stuleciu – historia Żelazowej Woli na tle historii, kultury oraz zwyczajów i mody tych czasów. Na dzieci będą czekać niespodzianki specjalnie przygotowane na tę okazję, m.in. gra terenowa, warsztaty taneczne prowadzone przez balet Dworski Cracovia Danza, a także warsztaty śpiewu, kostiumologiczne, rękodzielnicze czy florystyczne a nawet zajęcia umuzykalniające dla niemowląt. Najmłodsi będą mogli stworzyć wielkoformatowe makiety XIX-wiecznego dworu oraz posłuchać bajek opowiadanych dzieciom w czasach Chopina.

Nie zabraknie także muzyki Chopina na żywo. Przez cały dzień będzie można posłuchać koncertów w wykonaniu dzieci ze szkół muzycznych oraz laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. W ramach tradycyjnych niedzielnych recitali wystąpią dwaj uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Łukasz Mikołajczyk (godz. 12.30) oraz Piotr Nowak (godz. 15.00).