Polmic - FB


Rok 2014 Andrzeja Panufnika

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w Gorzowie Wielkopolskim

Ewa PobłockaZ okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika – jednego z najoryginalniejszych i wciąż jeszcze na nowo odkrywanych kompozytorów współczesnych ubiegłego stulecia Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej przypomni 12 grudnia 2014 roku dwie Jego kompozycje.

Usłyszymy oryginalną, utkaną z pentatoniki i ćwierćtonów, przy tym nadzwyczajnie subtelną Kołysankę na smyczki i dwie harfy oraz z ducha klasyczny, a współczesny w brzmieniu Koncert fortepianowy, zaliczany do najważniejszych kompozycji XX wieku w tym gatunku. Wspomnienie to ma zarazem wyraźny kontekst historyczny, bowiem Ewa Pobłocka (na zdjęciu), w interpretacji której usłyszymy partię solową koncertu, dokonała również polskiego prawykonania utworu (wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją kompozytora) – na „Warszawskiej Jesieni” w 1990 roku.

Ostatnią pozycją programu będzie VI Symfonia Antona Brucknera, powszechnie uznawana za najbardziej osobliwą w całej symfonice tego kompozytora.

Gościem specjalnym koncertu w Filharmonii Gorzowskiej będzie Lady Camilla Panufnik, wdowa po kompozytorze Andrzeju Panufniku, wielka propagatorka jego twórczości na całym świecie.

Panufnik 100: A Family Celebration - w Londynie

Panufnik 100: A Family Celebration30 listopada 2014 roku zespół Brodsky Quartet wraz z rodziną Andrzeja Panufnika zaprasza na festiwal muzyki kameralnej z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. Festiwal odbędzie się w prestiżowym londyńskim centrum kulturalnym Kings Place.

W ramach obchodów publiczność będzie miała okazję usłyszeć wykonania znanych i lubianych utworów Panufnika, a także uczestniczyć w londyńskiej premierze kwartetu napisanego przez jego córkę Roxannę Panufnik, dedykowanego kompozytorowi. Uczestnicy festiwalu zobaczą także brytyjską premierę dokumentu Tata zza żelaznej kurtyny w reżyserii Krzysztofa Rączyńskiego, w narracji syna kompozytora - Jema Panufnika, a także wystawę fotografii odsłaniającą kulisy życia i kariery Andrzeja Panufnika. Festiwal zakończy wieczór kabaretowy wzorowany na warszawskich koncertach variétés okresu II wojny światowej.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.kingsplace.co.uk

Pociąg myśli Andrzeja Panufnika - w Łodzi

Andrzej PanufnikChoć w PRL-u Andrzej Panufnik cieszył się uznaniem władz, dotkliwie odczuwał brak swobody twórczej krępowanej doktryną socrealizmu. Zdecydował się w końcu na podróż w jedną stronę: emigrację. W 1954 roku opuścił Polskę i osiadł na stałe w Anglii. Na podróż w drugą stronę: do Polski, musiał czekać aż 36 lat – ojczyznę odwiedził w 1990 roku na zaproszenie festiwalu „Warszawska Jesień”. Być może te doświadczenia sprawiły, że jeden z jego utworów kameralnych ma związek z podróżą - inspiracją dla sekstetu Train of Thought (Pociąg myśli) stała się droga pociągiem. „Hipnotyczna powtarzalność rytmu kół wyzwala we mnie ciągłość myśli” – przyznawał kompozytor. By oddać to wrażenie, zastosował jednostajny rytm, nasuwający na myśl stukot wagonów.

Kompozycję Trains of Thought Andrzeja Panufnika usłyszymy w wykonaniu sekstetu smyczkowego „Studio” we wtorek, 25 listopada 2014 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Zespół wystąpi w składzie: Tomasz Bartosiak – skrzypce, Izabela Ceglińska – skrzypce, Jolanta Kukuła-Kopczyńska – altówka, Dorota Stanisławska – altówka, Tomasz Starek - wiolonczela i Maciej Baran – wiolonczela. W programie koncertu znajdzie się także Sekstet smyczkowy Es-dur op. 3 Jerzego Lefelda (1898-1980), który należał do czołowych pianistów-kameralistów swoich czasów, oraz I Sekstet smyczkowy op. 18 Johannesa Brahmsa.

Wykonanie utworów Andrzeja Panufnika odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Sinfonia sacra - w Bydgoszczy

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika odbędzie się w piątek, 21 listopada 2014 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W programie znajdą się cztery kompozycje: Uczeń czarnoksiężnika P. Dukasa, II Koncert fortepianowy g-moll op. 22 C. Saint-Saënsa, Sinfonia sacra Andrzeja Panufnika i Krzesany Wojciecha Kilara. Wystąpią: Beata Bilińska – fortepian i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.

Muzyka Andrzeja Panufnika i Aleksandra Lasonia w Nowym Jorku

Andrzej Panufnik i American Contemporary Music Ensemble(Le) Poisson Rouge i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają 17 listopada 2014 roku na koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w wykonaniu zespołu American Contemporary Music Ensemble (ACME).

W programie koncertu znajdą się dwa utwory Jubilata – Kwartet smyczkowy nr 2 Messages (1980) i Song to the Virgin Mary (1964, opr. 1987) - utwór oryginalnie przeznaczony na głosy a cappella, a w obecnej wersji prezentowany w opracowaniu na sekstet smyczkowy, a także dwie kompozycje Aleksandra LasoniaKwartet smyczkowy nr 4 Tarnogórski (2000) i Deciso e affetuoso na wiolonczelę solo (2008).

Koncert odbędzie się w sali klubu (Le) Poisson Rouge (158 Bleecker Street, New York, NY). Początek o godz. 19.30.

Więcej o koncercie – na stronie: http://polishculture-nyc.org/?eventId=2307