Polmic - FB


Rok 2014 Andrzeja Panufnika

LETNIA FILHARMONIA aukso w Pieninach

XV LETNIA FILHARMONIA aukso – Pieniny 2014Pierwsza południowa odsłona XV LETNIIEJ FILHARMONII aukso odbędzie się w Pieninach w dniach od 8 do 10 sierpnia 2014 roku.

LETNIA FILHARMONIA aukso to organizowany co roku festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, którego głównym atutem jest wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Już od czternastu lat (do roku 2009 we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach) Festiwal daje niezwykle rzadką w Polsce północno-wschodniej okazję usłyszenia najwybitniejszych muzyków. W 2014 roku po raz pierwszy odbędzie się południowa odsłona wydarzenia.

Rozpocznie ją koncert 8 sierpnia o godz. 20.00 w niecodziennej przestrzeni Hali Maszyn Zespołu Elektrowni Wodnych NIEDZICA. Równie oryginalnie zapowiada się program tego wieczoru. Wypełni go muzyka etniczna w autorskiej, nieco jazzowej aranżacji muzyków zespołu VOŁOSI, którym towarzyszyć będzie orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Formacja VOŁOSI w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa Tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Przez dwa następne dni festiwalowe (9 i 10 sierpnia) wydarzenia odbywać się będą w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Pierwsze z nich – to koncert kameralny Marcina Zdunika i Aleksandry Świgut (9 sierpnia o godz. 16.00). W programie znajdzie się impresjonistyczna muzyka Claude’a Debussego i Maurycego Ravela na wiolonczelę i fortepian, a także słynny utwór Pulcinella Igora Strawińskiego. Po recitalu – o godz. 18.00 odbędzie się niezwykłe spotkanie z Lady Camillą Panufnik, wdową po Andrzeju Panufniku – arcyważnym kompozytorze polskim, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. W czasie reżimu komunistycznego konsekwentnie i surowo pomijany w planach repertuarowych przez wszystkie instytucje państwowe, po wielu latach spędzonych na emigracji w Wielkiej Brytanii, Andrzej Panufnik w dowód uznania jego zasług dla kultury i sztuki otrzymał od angielskiej królowej szlachecki tytuł Sir. Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki Autobiografia (wyd. „Marginesy”) autorstwa samego kompozytora. Finałowy koncert orkiestrowy (10 sierpnia o godz. 18.00) wypełni już klasyczny program z udziałem orkiestry AUKSO, która na Dużej scenie Dworku Gościnnego towarzyszyć będzie dwóm skrzypkom – trzynastoletniemu Antoniemu Ingielewiczowi oraz czołowemu instrumentaliście średniego pokolenia - Januszowi Wawrowskiemu. Podczas tego wieczoru będzie można wysłuchać Suity staropolskiej Panufnika – utworu mocno archaizującego, cytującego m.in. muzykę zapisaną w szesnasto- i siedemnastowiecznych polskich tabulaturach. Dopełnieniem wątku repertuarowego dedykowanego wielkiemu kompozytorowi będzie z pewnością wykonanie Koncertu skrzypcowego Panufnika przez Janusza Wawrowskiego. Jego młodszy kolega natomiast wykona z AUKSO Koncert G-dur KV 216 W. A. Mozarta (który to Mozart miał niewiele więcej lat w chwili, kiedy pisał ów utwór…). Z pewnością na wyjątkowo uroczysty charakter zamknięcia Festiwalu wpłynie obecność podczas koncertu Lady Camilli Panufnik, która przybędzie do Szczawnicy specjalnie na wyłączne zaproszenie organizatorów „LETNIEJ FILHARMONII aukso”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów

Muzyka polska na Presteigne Festival w Walii

Presteigne Festival 2014Z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika prestiżowy Presteigne Festival, odbywający się w dniach 21-26 sierpnia 2014 roku w Presteigne w hrabstwie Powys w środkowej Walii, poświęcony zostanie w sposób szczególny muzyce polskiej, zwłaszcza twórczości Jubilata.

22 sierpnia o godz. 16.00 organizatorzy zapraszają na prezentację audycji radiowej Warsaw Variations oraz spotkanie z Lady Camillą Panufnik, kompozytorką Roxanną Panufnik i Alanem Hallem, które poprowadzi dyrygent, pianista i wydawca, David Wordsworth. Godzinę później z samą już córką Andrzeja Panufnika – Roxanną rozmawiać będzie znany muzykolog Stephen Johnson. Wieczorem o godz. 19.45 w St Andrew’s Church odbędzie się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. W jego programie znajdą się dwie kompozycje Andrzeja Panufnika - Sinfonia Concertante na flet, harfę i orkiestrę smyczkową oraz Landscape na orkiestrę smyczkową. W roli solistek wystąpią: Juliette Bausor – flet i Sally Pryce – harfa, a Presteigne Festival Orchestra poprowadzi George Vass. Usłyszymy także Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz oraz Little Music for string orchestra Michaela Tippetta i Concertino for violin and string orchestra Huw Watkinsa, z Benjaminem Nabarro w partii solowej. Kompozycje Andrzeja Panufnika znajdą się również w programach kolejnych festiwalowych koncertów. III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” zagra Cavaleri Quartet (23 sierpnia), Song to the Virgin Mary zaśpiewa chór The Joyful Company of Singers pod kierownictwem Petera Broadbenta (23 sierpnia), II zeszyt Miniature Studies wykona pianista Richard Uttley (25 sierpnia), a Love Song - Clare McCaldin – mezzosopran i Chris Hopkins – fortepian (26 sierpnia).

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu Presteigne będzie także światowa premiera Requiem na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę kameralną Pawła Łukaszewskiego. Prawykonanie utworu odbędzie się 24 sierpnia w wykonaniu Rachel Nicholls (sopran), Christophera Fostera (baryton), The Joyful Company of Singers oraz Presteigne Festival Orchestra pod batutą George'a Vassa. Dwa dni później, podczas finałowego koncertu festiwalu światową premierę będzie miała również kompozycja Macieja ZielińskiegoConcello, którą wykonają: Gemma Rosefield – wiolonczela i ponownie orkiestra festiwalowa pod batutą Vassa.

Ponadto w programie festiwalowych koncertów znajdą się kompozycje Witolda LutosławskiegoGrave na wiolonczelę i fortepian (22 sierpnia), Preludia taneczne na klarnet i fortepian i Partita na skrzypce i fortepian (23 sierpnia), Grażyny BacewiczDwie etiudy (25 sierpnia), Henryka Mikołaja GóreckiegoDwie pieśni sakralne op. 30 i I Kwartet smyczkowy op. 62 „Już się zmierzcha” (25 sierpnia), Krzysztofa PendereckiegoKwartet na klarnet i trio smyczkowe (24 sierpnia), Preludium na klarnet solo (25 sierpnia) i Serenada na orkiestrę smyczkową (26 sierpnia) oraz kolejne utwory Pawła Łukaszewskiego - Trio fortepianowe (23 sierpnia) i Macieja Zielińskiego - Lutosławski in memoriam (23 sierpnia) i Trio for MB (25 sierpnia).

Publiczność walijskiego festiwalu będzie miała także okazję spotkać się z polskimi kompozytorami: Pawłem Łukaszewskim, z którym rozmawiać będzie Thomas Hyde (23 sierpnia) i – tuż przed prawykonaniem Requiem – Adrian Thomas (24 sierpnia) oraz z Maciejem Zielińskim, z którym rozmowę o premierze jego Concello poprowadzi także znany badacz muzyki polskiej – Adrian Thomas (26 sierpnia). Adrian Thomas, autor książek o Grażynie Bacewicz, Henryku Mikołaju Góreckim i Witoldzie Lutosławski oraz najnowszej publikacji Polish Music since Szymanowski wygłosi również osobny odczyt, zatytułowany Three Generations of Polish Composers (26 sierpnia). Przedstawi w nim polskich twórców, których muzyka znalazła się w programie tegorocznego Presteigne Festival: od generacji kompozytorów urodzonych przed I wojną światową – Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Grażyny Bacewicz, po reprezentantów obecnych czasów - Pawła Łukaszewskiego i Macieja Zielińskiego.

Więcej informacji – na stronie festiwalu: www.presteignefestival.com i w folderze festiwalowym (plik pdf): www.presteignefestival.com/PDFs/PF2014_brochure_for_web.pdf

Polskie prawykonanie „Memories of My Father“ Roxanny Panufnik w Zakopanem

Andrzej Panufnik z córką, Roxanną6. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ zainauguruje 13 września 2014 roku w Zakopanem polska premiera dzieła córki Andrzeja Panufnika - Memories of My Father Roxanny Panufnik. Utwór poświęcony pamięci wielkiego polskiego kompozytora wykona jeden z najsłynniejszych zespołów kameralnych świata - The Brodsky Quartet.

Świat świętuje w tym roku 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, a 6. edycja „Muzyki na Szczytach” - jednego z najważniejszych polskich festiwali - dedykowana jest właśnie wielkiemu Polakowi, kompozytorowi, który zdobył międzynarodowy rozgłos i uznanie, mieszkając i komponując w Anglii. Napisany na jubileusz i na specjalne zamówienie The Brodsky Quartet utwór Roxanny Panufnik po raz pierwszy zabrzmi w Polsce 13 września, w Kościele św. Krzyża w Zakopanem. Polska premiera Memories of My Father odbędzie się w obecności kompozytorki i zapoczątkuje szereg festiwalowych wydarzeń.

Dzieło Roxanny Panufnik to wyjątkowy hołd złożony ojcu i arcyciekawa muzycznie kompozycja. Pierwsza część pt. O Tu Andrzej skupia się wokół renesansowego O Vos Omnes Gesualda w transkrypcji na kwartet smyczkowy. Druga pt. Greek Photostory jest ekscentryczną opowieścią o rodzinie Panufnik, opartą na zdjęciach żony kompozytora – Lady Camilli Panufnik, z wykorzystaniem greckiej muzyki ludowej i technik gry na buzuki. Obie mogą być wykonywane niezależnie lub w połączeniu z kwartetami Andrzeja Panufnika.

Roxanna Panufnik jest nieodrodną córką polskiego kompozytora. Zaczęła tworzyć własną muzykę gdy miała zaledwie 3 lata! Pierwszy “poważny” utwór napisała jako 12-latka, a cztery lata później skomponowała Requiem, które wykonano w Chichester Cathedral. Studiowała kompozycję i grę na harfie w Royal Academy of Music w Londynie. Dziś jej muzyka rozbrzmiewa w największych salach koncertowych Wielkiej Brytanii, Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych, Australii i wydawana jest przez renomowane firmy fonograficzne: Black Box, Warner Classics, Mr Sam Records, Hyperion, Teldec, Signum Classics, EMI.

Podczas festiwalu "Muzyka na Szczytach" twórczość Panufnika zaprezentowana zostanie wraz z muzyką kompozytorów brytyjskich, francuskich, włoskich czy niemieckich. W festiwalu weźmie też udział żona kompozytora – Lady Camilla Panufnik. Będzie gościem honorowym koncertu finałowego, podczas którego zabrzmi jedno z najwybitniejszych dzieł Panufnika Arbor Cosmica (Drzewo kosmiczne) w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod batutą Jean-Luc Tingauda.
Festiwalowa publiczność będzie miała okazję nie tylko wysłuchać niezwykłej muzyki Andrzeja Panufnika, ale również spotkać się z Roxanną Panufnik oraz Lady Camillą Panufnik. Córka, żona artysty oraz wspaniali wykonawcy jego dzieł i inni festiwalowi goście wspominać będą kompozytora w pięknej scenerii Domu pod Jedlami 13 i 20 września o godz. 12, w ramach otwartego dla publiczności cyklu spotkań „Klubu rozmów na szczytach”.

Czytaj więcej: Polskie prawykonanie „Memories of My Father“ Roxanny Panufnik w Zakopanem

Jubileuszowa LETNIA FILHARMONIA aukso - w Wigrach i Pieninach

XV LETNIA FILHARMONIA aukso 2014XV LETNIA FILHARMONIA aukso odbędzie się w Wigrach w dniach 25 lipca – 2 sierpnia 2014 roku i – po raz pierwszy w południowej odsłonie – w Pieninach w dniach 8-10 sierpnia 2014 roku. Głównym rysem jubileuszowej edycji festiwalu będzie osoba i twórczość Andrzeja Panufnika (stulecie urodzin). Wykonane zostaną trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowy i wiolonczelowy, Suita staropolska.

Honorowym Gościem Festiwalu będzie żona Andrzeja Panufnika, Lady Camilla Jessel Panufnik z Wielkiej Brytanii, która spotka się ze słuchaczami, aby opowiedzieć o swoim domu rodzinnym i życiu z wybitnym polskim kompozytorem.

Podczas Festiwalu będzie także okazja do zaprezentowania nowego programu AUKSO z zespołem muzyki etniczno-jazzowej Vołosi (triumfatorów Festiwalu Nowa Tradycja 2010), który w sposób szczególny zabrzmi zwłaszcza w południowym regionie Polski - na ziemiach, z których pochodzą tematy niektórych utworów. Nie zabraknie również arcydzieł klasyki (utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna).

XV LETNIA FILHARMONIA aukso będzie próbą podsumowania dotychczasowego dorobku tyskiego zespołu, od początku działającego pod kierownictwem wybitnego skrzypka, kameralisty i dyrygenta, Marka Mosia. 14 lat temu AUKSO było jeszcze zespołem studenckim i w ramach warsztatów wybrało się do (nieistniejącego już dziś) Domu Pracy Twórczej w Wigrach, aby przez kilkanaście letnich dni intensywnie popracować. Efektem były pierwsze publiczne koncerty dla mieszkańców Suwalszczyzny i wczasowiczów przebywających w tym regionie. Po 14 latach do udziału w jubileuszowej edycji rozbudowanego już, corocznego Festiwalu zaproszeni zostali "ojcowie chrzestni" orkiestry - artyści, którzy dali jej na tym początkowym etapie bezcenny impuls i zachętę do wytężonej pracy nad poziomem artystycznym - pianista Janusz Olejniczak oraz wiolonczelista Andrzej Bauer. Nie zabraknie wśród solistów także artystów młodszego pokolenia, o wybitnych już jednak osiągnięciach (liczne nagrody na konkursach międzynarodowych) i dokonaniach (udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą). Należą do nich wiolonczelista Marcin Zdunik i pianistka Aleksandra Świgut, a także skrzypek Janusz Wawrowski.

Centralne miejsce w programach koncertów zajmie twórczość Andrzeja Panufnika, świetnego dyrygenta i jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów polskich w czasach powojennych (syna wybitnego polskiego konstruktora skrzypiec), którego stulecie urodzin obchodzimy w 2014 roku. Od wielu lat śląskie środowisko muzyczne podtrzymuje kontakty z rodziną kompozytora mieszkającą w Anglii. Zaszczytem będzie możliwość goszczenia Lady Panufnik, która w tym wyjątkowym również dla niej roku, aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach dedykowanych pamięci jej męża.

W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na Festiwalu dwoma arcydziełami – III i IV Symfonią Ludwiga van Beethovena (w ubiegłym roku wykonane zostały I i II Symfonia, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność). W związku z tym do stałego tj. smyczkowego składu orkiestry kameralnej doangażowana zostanie sekcja dęta oraz perkusyjna. Skład ten wykorzystany zostanie także do wykonania Koncertu wiolonczelowego Andrzeja Panufnika, Roberta Schumanna, Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina oraz przede wszystkim Koncertu potrójnego na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena. Jeden z wieczorów, jak co roku, przeznaczony zostanie na muzykę z pogranicza klasyki i innych nurtów muzycznych. Tym razem posłuchamy nieco muzyki etnicznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem Vołosi. Formacja ta w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Wydarzeniom koncertowym będzie towarzyszył wątek edukacyjny – warsztaty pianistyczno-kameralne pod artystyczną pieczą solistów Festiwalu.

Czytaj więcej: Jubileuszowa LETNIA FILHARMONIA aukso - w Wigrach i Pieninach

Emigranci - Panufnik, Zarębski. Festiwal w Krakowie

Emigranci - Panufnik, ZarębskiFestiwal „Emigranci – Panufnik – Zarębski” odbędzie się w Krakowie w dniach 26-27 maja 2014 roku. Symboliczne dwa dni poświęcone muzyce Andrzeja Panufnika i Juliusza Zarębskiego to hołd składany dwóm wielkim osobowościom świata muzycznego za ich wkład w polską kulturę.

W 2014 roku obchodzimy rocznice urodzin dwóch wybitnych kompozytorów – emigrantów realnych i mentalnych, skazanych na ideową banicję lub mroki artystycznego zapomnienia. 100 lat temu urodził się Andrzej Panufnik – twórca wyklęty przez władze PRLu, którego twórczość od kliku lat skutecznie przywracana jest rodakom w wolnej Polsce. 160 lat temu przyszedł na świat Juliusz Zarębski – kompozytor i pianista wirtuoz, powoli odzyskujący należne mu miejsce w kanonie polskiej literatury muzycznej.

Program festiwalu obejmuje dwa koncerty i dwie prelekcje. Podczas pierwszego koncertu, poświęconego twórczości Andrzeja Panufnika, zaprezentowana zostanie jego muzyka kameralna. Na program drugiego koncertu złożą się utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego. Wykonawcami będą wyróżniający się studenci oraz wybitni artyści skupieni głównie wokół Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Prelegentami będą studenci – teoretycy muzyki studiujący na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej krakowskiej uczelni.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu