Polmic - FB


official patronage

Poznań | IV Festiwal Sztuki Audiowizualnej „Światłodźwięki”

SwiatlodzwiekiW dniach 22–24 listopada 2019 roku w Poznaniu odbędzie się IV edycja Festiwalu Sztuki Audiowizualnej „Światłodźwięki”, prezentującego najważniejsze prace europejskiego i rodzimego środowiska artystycznego, zafascynowanego performatywnym łączeniem wizualności i muzyki.

Organizatorzy – Fundacja Wspierania Kultury „Our ‘PL’ace Foundation” – określają wrażenia, jakich mogą spodziewać się uczestnicy festiwalu jako „synestetyczne doświadczanie eksperymentalnej muzyki i świetlnych wizualizacji”. Ta interdyscyplinarna sztuka tworzona jest całkowicie na żywo, w oparciu o nowe koncepcje, zakładające wzajemne oddziaływanie dźwięku i obrazu/koloru w jednym czasie. Organizatorom zależy, żeby zachować równowagę pomiędzy liczbą artystów, którzy tworzą projekcje wizualne i tych, którzy malują dźwiękiem. W tym roku udało się zaprosić grono wyjątkowych artystów, gwarantujących nie tylko różnorodność, ale także możliwość wielu interesujących dialogów świetlno-muzycznych.

„Światłodźwięki” to koncerty, jam session, a przede wszystkim wykłady-prezentacje w języku polskim i angielskim, podczas których artyści tworzący projekcje, muzycy i naukowcy opowiedzą o najnowszych trendach w europejskiej sztuce, o połączeniach sztuki, informatyki, architektury. Zaprezentują najnowsze drogi i kierunki, którymi podąża sztuka. O tym opowie brytyjska artystka medialna Florence To, dr Ireneusz Gawlik – programista z Krakowskiej AGH, dr Slavo Krekovič – muzykolog i artysta ze Słowacji, Lubomir Slovinsky – słowacki projektant i artysta cyfrowy oraz legendarny Thomas Köner z Niemiec, znany m.in. z nagrań dźwięków arktycznych lodowców.

Udział w wydarzeniu wezmą tacy polscy artyści, jak: dr hab. Patryk Piłasiewicz i Jarosław Majewski (kontrabas), Martyna Kabulska i Paweł Ernst (skrzypce), Piotr Mełech (klarnet), Jacek Buhl (perkusja), Jakub Królikowski (elektronika), Jagoda Chalcińska, Barbara Żach i Paweł Krupski (światło i projekcje).

Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Festiwal jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronie www.swiatlodzwieki.pl oraz na profilu facebookowym: https://www.facebook.com-Festiwal-Sztuki-Audiowizualnej 

Katowice | Koncert laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych ATMA 2019

Atma25 listopada 2019 roku o godz. 19.30 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych ATMA 2019.

„Atma” to miejsce szczególne, ukochany dom Karola Szymanowskiego. Dziś muzeum znajdujące się w willi tętni życiem. Godnie upamiętnia Mistrza wypełniając jego misję rozwoju polskiej kultury. Również NOSPR ma w tym swój udział.

Decyzją Jury zdobywcą Grand Prix tegorocznej, IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych został Paweł Wojciechowski, 16-letni pianista z Warszawy. Jest on uczniem Joanny Ławrynowicz prowadzącej klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Zwycięzca Konkursu może nie tylko cieszyć się nagrodami finansowymi (5 000 zł oraz nagroda firmy Schimmel Pianos – również 5 000 zł), ale przede wszystkim uhonorowany jest możliwością wystąpienia jako solista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w jej siedzibie, w Katowicach. Pozostali finaliści również otrzymali Nagrodę Dyrektora NOSPRu Ewy Bogusz-Moore – wszyscy wystąpią w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w ramach koncertów kameralnych.

Podczas najbliższego koncertu Wojciech Niedziółka, Jakub Staszel i Jan Widlarz zaprezentują się w przekrojowym repertuarze. Usłyszymy m.in. dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.nospr.org.pl/ 

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: prawykonania

NOSPR24 listopada 2019 roku o godz. 18.00 Orkiestra Muzyki Nowej w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia prawykona najnowsze utwory polskich kompozytorów.

Orkiestra Muzyki Nowej – założona w 1996 roku przez prof. Aleksandra Lasonia – od ponad dwudziestu lat eksploruje obszar sztuki współczesnej, poszukując dzieł znaczących dla kultury, interesujących dla odbiorcy, nowatorskich, czasem niesłusznie zapomnianych, wartych przygotowania, prezentacji publicznej i rejestracji na płytach CD. Efektem tej aktywności jest ponad 100 prawykonań na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, szereg nagrań koncertowych, radiowych i studyjnych. OMN od szeregu lat uczestniczy w międzynarodowych projektach artystycznych i edukacyjnych współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki nowej i instytucjami promującymi muzykę współczesną. Od 2014 roku orkiestra realizuje cieszący się dużym zainteresowaniem publiczności własny cykl koncertowy w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach prezentując co miesiąc programy z muzyką współczesną.

Podczas najbliższego koncertu Orkiestra Muzyki Nowej zaprezentuje utwór Marcina Rupocińskiego Sensitivity na zespół instrumentalny i warstwę wideo. Następnie zabrzmi Koncert wiolonczelowy „Zjawy” Mateusza Ryczka, zadedykowany Tomaszowi Skweresowi oraz zainspirowany zjawiskiem emergencji. W finale koncertu usłyszymy Metta. Sinfonia concertante nr 2 Aleksandra Lasonia na rożek basetowy, klarnet basowy i orkiestrę kameralną. Utwory Marcina Rupocińskiego i Aleksandra Lasonia powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Podczas premiery utworów Orkiestrze towarzyszyć będą znakomici soliści, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki najnowszej: Roman Widaszek (basethorn), Jadwiga Czarkowska (klarnet basowy) i wiolonczelista Tomasz Skweres.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.nospr.org.pl/ 

Katowice | NOSPR kameralnie: Four Strings Quartet

NOSPR21 listopada 2011 roku o godz. 19:30 w ramach cyklu koncertowego „NOSPR kameralnie” w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wystąpi Four Strings Quartet.

Zespół powstał w 2004 roku z inicjatywy Lucyny Fiedukiewicz. Tworzą go głównie muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zespół wykonuje utwory różnych epok - od baroku po współczesność. Częsta współpraca na płaszczyźnie orkiestrowej ze znakomitymi artystami światowej klasy dała muzykom możliwość kształtowania własnej osobowości muzycznej, podpatrywania mistrzów i poszerzania horyzontów. Charakterystyką kwartetu jest pomysłowość, indywidualność i temperament. Kwartet Four Strings zdobył w 2009 r. nagrodę Grand Prix VI edycji Konkursu na Projekt Nagraniowy ,,Zapomniana muzyka polska" organizowanego przez wydawnictwo Acte Prealable. Efektem tego wyróżnienia było nagranie przez zespół, sześciu płyt z twórczością Zygmunta Noskowskiego, Władysława Żeleńskiego, Witolda Maliszewskiego i Eugeniusza Morawskiego.

Podczas najbliższego koncertu usłyszymy w interpretacji Four Strings Quartet Kwartet smyczkowy d-moll op. 9 nr 1 i Duet tramwajowy „Vis à vis”. Humoreskę muzyczną na skrzypce i wiolonczelę Zygmunta Noskowskiego, Wariacje na temat własny g-moll na kwartet smyczkowy op. 21 Władysława Żeleńskiego oraz Etiudę jazzową na kwartet smyczkowy Henryka Czyża.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://www.nospr.org.pl/ 

Tokio | Marek Bracha „heritance: radiating piano”

Heritance pianoW Tokio w dniach 25–26 listopada 2019 roku w sali TO-ON Concert Hall odbędzie się prezentacja autorskiego projektu pianisty Marka Brachy „heritance: radiating piano”, dofinansowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Projekt „heritance: radiating piano” eksploruje wpływy muzyki tradycyjnej w polskiej i japońskiej literaturze fortepianowej XIX i XX wieku. Fenomen transpozycji tradycyjnych tańców polskich (polonez, mazurek) do muzyki klasycznej w utworach Fryderyka Chopina, Mieczysława Wajnberga i Karola Szymanowskiego zostanie zanalizowany porównawczo ze stylizacją tańca Bugaku, jednego z gatunków tradycyjnego stylu Gagaku, w twórczości wybitnego japońskiego kompozytora Yoritsunego Matsudairy (1907–2001).

We współpracy z Tokyo Piano Teachers' National Associatiation w Japonii zorganizowana zostanie konferencja poświęcona problemom interpretacyjnym w polskiej i japońskiej literaturze fortepianowej, w której metodą kompozytorską jest stylizacja motywów muzyki tradycyjnej. Wykładowi towarzyszyć będzie recital pianisty Marka Brachy, w programie którego znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Tadeusza Kościuszki, Marii Szymanowskiej, Józefa Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Aleksandra Tansmana, Tadeusza Kasserna, Władysława Szpilmana, Mieczysława Wajnberga, a także Yoritsunego Matsudairy, analizowane podczas wykładu.

Na zaproszenie Tokyo Piano Teachers' National Associatiation odbędą się kursy mistrzowskie z udziałem młodych pianistów mające na celu przybliżenie idiomu polskich tańców narodowych oraz zbudowanie długoterminowej współpracy.

Projekt, organizowany przez Fundację Inicjatyw Artystycznych „Sfera Harmonii” sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Warszawa | SUPERSAM + 1: Nina De Heney & Marek Pospieszalski

SuperSamNina De Heney i Marek Pospieszalski wezmą udział w cyklu wystąpień mistrzowskich „SUPERSAM + 1”. Koncert z ich udziałem będzie miał miejsce 28 listopada 2019 roku o godz. 20:00 w warszawskim klubie „Płyty Gramofonowe” (ul. Ząbkowska 11).

Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak performance, multimedia, monodram. Podczas „SUPERSAM + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „SAM” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. Po raz pierwszy na scenie spotkają się tym razem Nina De Heney i Marek Pospieszalski.

Nina de Heney, basistka, od wielu lat aktywna jest na szwedzkiej scenie jazzowej i improwizowanej. Wydała trzy solowe albumy: Archipelago, 2 i Three. Kilkakrotnie nominowana była do nagrody Swedish Jazz Celebration, a w 2012 roku otrzymała nagrodę dla Jazzowego Muzyka Roku. Jest wielokrotną laureatką Swedish Arts Grants.

Ogromny wpływ na kształtowanie się stylu Marka Pospieszalskiego miała muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break, w którym gra jego ojciec. W ślad za nim za swój główny instrument obrał saksofon. W wieku 17 lat zaczął grać w zespole trębacza Antoniego Gralaka i od tamtej pory nieprzerwanie funkcjonuje jako muzyk. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi własny kwartet, z którym wydał album Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra. Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydali autorski album Bareness. Z Qbą Janickim tworzy duet Malediwy. Jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Kuby Płużka i kwintetu Mateusza Pospieszalskiego.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://supersam.mozg.pl/ 

Łódź | In Memory of Roman Ryterband (1914-1979)

AM Łódź

An International Conference, „Roman Ryterband as an heir and advocate of Polish musical traditions in the United States,” will take place at the Łódź Music Academy on 30 November 2019. The programme will include a concert, scholarly presentations and the unveiling of a memorial plaque.

This will be the first such event in Poland devoted to life and music of Roman Ryterband— composer, pianist, conductor and music educator. Born in Łódź 105 years ago in 1914, Ryterband was a world citizen who died in Palm Springs, California, in 1979. Living outside Poland after 1939, he successfully developed his artistic career, residing, in turn, in Switzerland, Canada and, for almost 20 years, in the United States. Nonetheless, he did not neglect his links to Polish culture and traditions, as witnessed by his activities as artist and promoter, as well as by his music that is inspired by Polish history and folklore. Ryterband’s musical career began in Łódź; he wrote his first composition here while still a teenager. He studied music at the Helena Kijeńska-Dobkiewiczowa Music Academy and, before the war, had worked for Łódź Radio and collaborated with local theatres. The first concerts featuring his works were also held here, in Łódź.

The goals of this international Conference are to rediscover and return Roman Ryterband’s rich musical opus to Polish audiences who had no chance to hear it in Poland during the composer’s life and after his death. The organizers of the Conference, “Roman Ryterband as an heir and advocate of Polish music traditions in the United States” include the Grażyna and Kiejstut Bacewicz Music Academy in Łódź and the Polish Music Center at the University of Southern California, where a collection of documents and manuscripts of compositions by Roman Ryterband are held. The honorary guests of the Conference will include members of Roman Ryterband’s family, who will travel to Poland for the first time.

Scholarly presentations about Roman Ryterband are scheduled for Saturday, 30 November, between 11 a.m. and 3 p.m. in Hall 31 of the Music Academy. A concert of solo, chamber and choral works by Roman Ryterband will follow at 4 p.m. in the Academy’s Chamber Hall. The participating artists will include musicians and scholars from the USC Thornton School of Music and Polish Music Center in Los Angeles, as well as performers from music academies and conservatories in Łódź, Kraków, and Prague.

A plaque commemorating Roman Ryterband will be officially unveiled on Friday, November 29, at the composer’s birthplace on Narutowicza 40

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

More information at: http://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/pamieci-romana-ryterbanda 

Gdańsk | 1st National Stanisław Moniuszko Vocal Competition

Konkurs Moniuszki

The 1st National Stanisław Moniuszko Vocal Competition for students and graduates of second-degree music schools and academies will take place on 21-24 November 2019 at the Stanisław Moniuszko Academy of Music in Gdańsk.

The competition is organised by the Stanisław Moniuszko Academy of Music in Gdańsk and the Grand Theater – National Opera on the 200th anniversary of the birth of Stanisław Moniuszko (1819-1872) – the father of Polish national opera, one of the most important Polish composers. It is one of the most important events of the Polish celebration of the Moniuszko Year 2019. The Director of the competition is Professor Ryszard Minkiewicz, vocal pedagogue at the Faculty of Vocal Music and Vice Rector for Artistic Affairs of the Stanisław Moniuszko Academy of Music in Gdańsk.

The competition aims to promote the works of Stanisław Moniuszko, support talented vocalists of the young generation and prepare them for artistic activity. It also supports dissemination of Polish culture, promotion of the Pomeranian Region and Voivodship and exchange of experience. Nearly 50 vocalists from all over Poland applied for the Competition. Young vocalists will be judged by a jury composed of: Prof. Bożena Betley, Prof. Izabela Kłosińska, Prof. Agata Młynarska-Klonowska, Prof. Ryszard Karczykowski and Prof. Piotr Kusiewicz.

The competition is co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage. Admission to all competition events (auditions of the first and second stage, Award Gala, Laureates' Concert) in the Concert Hall in the yellow building of the Academy of Music in Gdańsk is free! In addition, the entire Competition will be broadcast online.

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

Harmonogram Konkursu jest na bieżąco aktualizowany na: http://konkurswokalny.amuz.gda.pl/harmonogram-konkursu/ 

SEE: Facebook Event

Warsaw | Premiere of Paweł Pudło's "Whistleblower" and Mikołaj Majkusiak's "Concerto in Air"

WW+F

The inaugural concert of the Warsaw Winds + Festival on 29 November 2019 at 7 p.m. at the Witold Lutosławski Polish Radio Concert Studio in Warsaw will premiere works by Paweł Pudło and Mikołaj Majkusiak.

The title of Paweł Pudło's Whistleblower refers to the name of people who inform the public, among others about irregularities in the functioning of states, special services or corporations. Whistleblowers and their deeds often face extreme, turbulent emotions on the part of society, despite the fact that the information they disclose is extremely important to avoid armed conflicts or maintain a balance between mass surveillance and freedom. The whistleblower spreads ideas, but will society accept them? This will be revealed during the premiere of Paweł Pudło's work.

The concert will also include the premiere of Mikołaj Majkusiak's Concerto in Air in a version for wind quintet and piano. The works will be presented by the Lutosławski Quartet, double bass player Tomasz Januchta and the Gruppo di Tempera ensemble composed of: Agata Igras (flute), Sebastian Aleksandrowicz (oboe), Adrian Janda (clarinet), Artur Kasperek (bassoon), Tomasz Bińkowski (French horn) and Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz (piano). In their performance we will also listen to La Danse de la sorcière from the ballet Le Jardin du Paradis by Alexander Tansman, Wind Quintet by Michał Spisak and Dixtuor pour quintette à vent et quintette à cordes by Jeans Françaix.

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

The Festival's Official Website: https://warsawwindsplusfestival.pl/ 

Gdańsk | 5th New Waves 2019

Nowe fale

The "New Waves" festival will be held for the fifth time in Gdańsk from 23 November to 1 December  2019, presenting a diverse repertoire of contemporary music.

The new compositions will be presented by composers advocating the need and possibility of continuing classical solutions, and reformers seeking new themes and means of expression. There will also be works that combines classical and entertainment music, usually welcomed by the audience.

The festival will feature both Gdańsk soloists and ensembles, as well as musicians from other centres in Poland and abroad. The cooperation with composers from Poznań, Bydgoszcz and Łódź initiated by the organizers of the Festival a few years ago will lead to presentation of their works, including premieres. The programme of the final concert will include a premiere of the work by one of the winners of this year's international composers' competition, which was held in the Grażyna and Kiejstut Bacewicz Academy of Music in Łódź. The Festival will also present new works written by young Gdańsk composers.

Musicologists and music theorists work closely with the composers. This year, they will present the latest views on contemporary piano music as part of the 18th Scientific Conference "Piano Music", organised by the Chair of Theory of Music at the Academy of Music in Gdańsk under the theme "Challenges of the 20th and 21st Centuries". Traditionally, there will also be workshops on performing contemporary music led by the Kwartludium ensemble.

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

Full programme available at: http://2019.nowefale.pl/ 

Kraków | Marek Stachowski – Zbigniew Bujarski. Masters and students

Stachowski Bujarski

A concert "Marek Stachowski – Zbigniew Bujarski" in the "Master and their students" series, organized by the Academy of Music in Kraków and the Board of the Polish Composers' Union – Kraków Branch, will take place on 21 November 2019 at 6 p.m. in the chamber hall of the Academy of Music in Kraków.

The culture passed down from generation to generation is mainly based on the master-student relationship. Hence the series of autumn concerts, entitled "Masters and their students", presenting outstanding composers – educators and their pupils, who are now mature artists. In connection with this year's celebration of the 15th anniversary of the death of Prof. Marek Stachowski and the anniversary of the death of Prof. Zbigniew Bujarski, the fifth edition of the series will be devoted to these composers. The concert will also feature compositions of the students of both Masters – Wojciech Widłak and Marcel Chyrzyński (from the class of Prof. Stachowski) as well as Michael Gatonska and Mendi Mengjiqi (from the class of Prof. Bujarski).

The special guest of the event will be Mendi Mengjiqi – Albanian composer, who currently teaches composition at the University of Music in Pristina (Kosovo). His works are performed in many countries around the world. In 2008, his composition was chosen in the International Competition as the National Anthem of the Republic of Kosovo. The meeting with Mengjiqi will be led by Marcin Strzelecki, PHD – music theorist and composer associated with the Krakow Academy of Music.

Admission to the event is free!

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

Read more: Kraków | Marek Stachowski – Zbigniew Bujarski. Masters and students

Nowa Ruda | The final of the free improvisation workshops for children "Tell me a story" 2019

OMB

This year's last edition of workshops for children oragnised by the Polish Society for Contemporary Music, during which the youngest participants will learn, play and improvise in the company of great musicians and unusual books, will be held on 22 and 23 November 2019 in Nowa Ruda.

The main idea of ​​the project is to trigger graphic-inspired improvisations. Children will create their own stories based on picture books. The improvised fairy tales will be then "translated" into musical language under the guidance of the class leaders. Improvisation is the most basic, primary and joyful form of music performance, which is why the workshops combine children's creativity and imagination with books and contemporary music.In addition to playing with improvisations and books, children will learn various techniques of sound extraction, which expose its color and dynamic values, and will also be able to play drums on their own. The musical guests of the upcoming workshops will be: Izabela Buchowska (cello), Bartosz Smorągiewicz (saxophone) and Jarosław Siwiński (composer). Adventure through improvisation with artists will be led by double-bassist Małgorzata Kołcz.

Participation in the workshops is free, although it requires previous reservation. The workshops for kindergartens and schools will take place on 22 November (groups can be registered by phone 74 872 44 85 or by e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.). The workshops for children with parents will take place at the Municipal Culture Centre in Nowa Ruda on 23 November: 10:00 a.m. – 11:30 a.m. – children aged 3-5; h. 12:00 p.m. – 13:30 p.m. – children aged 6-8 years (registration of participants by phone 790 395 228 and by e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

More information athttps://ptmw.art.pl/warsztaty-improwizacji-dla-dzieci-opowiedz-mi-bajke-2/final-warsztatow-improwizacji-dla-dzieci-opowiedz-mi-bajke-2019-nowa-ruda/ 

Bydgoszcz | Forum.Lutosławski

Forum.Lutosławski

The "Forum.Lutosławski" festival – an event organized as part of the "Regional Initiative of Excellence" project led by the Academy of Music in Bydgoszcz – will take place on 26 November and 1 December 2019. The Forum will consist of meetings, discussions, workshops and concerts introducing the work of Witold Lutosławski – one of the greatest Polish composers of the 20th century.

The "Forum.Lutosławski" will include a three-day conference Musical works of the past and present, featuring lectures on compositions created in the 20th and 21st century. There will also be master classes with the Fryderyk Chopin University of Music professors, Jadwiga Rappe and Andrzej Bauer, devoted to the issues of performing the 20th-century repertoire, with particular emphasis on the work of the Forum's patron. A seminar on composition, with the participation of Dobrinka Tabakova, Joe Cutler, Ewa Pobłocka and Dariusz Przybylski, will take place on 28 and 29 November at the Academy of Music in Bydgoszcz. The seminar will end with a discussion panel dedicated to the patron of the Forum. On 30 November, Katarzyna Naliwajek-Mazurek will lead a discussion devoted to direct relations between artists and the composer and his work, with the participation of Zbigniew Bargielski, Wojciech Michniewski and Andrzej Bauer.

The concerts on 26 and 27 November will feature works by Zbigniew Bargielski, Łukasz Godyla, Michał Dobrzyński, Marcin Gumiela, Bettina Skrzypczak, Hanna Kulenty and Franciszek Woźniak. The final concert will take place on 1 December at the Pomeranian Philharmonic Concert Hall. The Academic Choir and Symphony Orchestra of the Music Academy in Bydgoszcz under the baton of Michał Dworzyński will perform the Coronation Mass in C major, KV 317 by Wolfgang Amadeus Mozart and the Concerto for cello and orchestra by Witold Lutosławski, with the solo part performed by Andrzej Bauer.

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

Full programme available at: http://www.amuz.bydgoszcz.pl/ 

Bydgoszcz | International Conference "The past and the present in a musical work"

Dzieło Muzyczne

Department of Theory of Music and Composition at the Feliks Nowowiejski Academy of Music in Bydgoszcz invites you to the International Conference "The past and the present in a musical work", which will take place on 26-28 November 2019.

Among the participants there will be well-known musicologists from around the world, representing such institutions as the Fryderyk Chopin University of Music (Warsaw), the Academy of Music in Krakow, the Feliks Nowowiejski Academy of Music (Bydgoszcz), the Nicolaus Copernicus University (Toruń), the Karol Szymanowski Academy of Music (Katowice), the Ignacy Jan Paderewski Academy of Music (Poznań), the Adam Mickiewicz University (Poznań), University of Michigan (Ann Arbor, MA), Universite de Caen Normandie (Caen), Jāzeps Vītols Latvian Academy of Music (Riga), the Jan Albrecht Academy of Music and Art (Banska Štiavnica), the University of Graz, Kamianets-Podilsky Ivan Ohienko National University, Lviv National Music Academy, Ivan Franco National University of Lviv, the Odessa National A. V. Nezhdanova Academy of Music.

An important place in the programme of the conference is occupied by papers devoted to Polish contemporary music, among others works by Henryk Mikołaj Górecki (Teresa Malecka), Hanna Kulenty (Anna Nowak), Witold Lutosławski (Ewa Schreiber), Mieczysław Weinberg (Agnieszka Nowok-Zych), Andrzej Krzanowski (Magdalena Stochniol), Zbigniew Bargielski (Violetta Przech), Dariusz Przybylski (Katarzyna Szymańska-Stułka), Michał Kondracki (Elżbieta Szczurko), Krzysztof Meyer (Ewa Wójtowicz), Zygmunt Mycielski (Barbara Mielcarek-Krzyżanowska), Marcel Chyrzyński (Jacek Szerszenowicz), and Piotr Salaber (Aleksandra Kłaput-Wiśniewska).

The Conference will feature concerts on 26 and 27 November at 7 p.m. in the Roman Suchecki Concert Hall (7 Staszica St.).

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

Full programme available at: http://www.amuz.bydgoszcz.pl/wydarzenia/dzielo-muzyczne-wobec-przeszlosci-i-wspolczesnosci/ 

Lublin | Stanisław Moniuszko and sacred music

Fonie

The next concert in the "Fonie Lublina" series will take place on 17 November 2019 at 4 p.m. in the Basilica of the Dominican Friars in Lublin. The programme will be filled with sacred music.

This time the Moniuszko's music will be presented in the context of a wide cross-section of Polish religious works. We will listen to Moniuszko's religious songs and fragments of his operas with references to religious music as well as his organ preludes, performed much less frequently than vocal-instrumental music. The programme will be complemented by organ and choral compositions by other composers of sacred music, including Mieczysław Surzyński. The pieces will be performed by soprano Dorota Szostak-Gąska, tenor Jakub Gąska, organist Elżbieta Charlińska and Boys' Choir The Lublin Nightingales under the direction of Irena Sołtan-Wąsik. The concert will be hosted by Ewa Kuszewska.

The concert is held under the honorary patronage of the Mayor of Lublin Krzysztof Żuk and the Voivode of Lublin Przemysław Czarnek. Admission to the event is free!

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

SEE: Facebook Event