Polmic - FB


nasze patronaty

Lusławice | Muzyka Chopina i Pendereckiego na festiwalu „Emanacje”

EmanacjeW weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędą się kolejne koncerty w ramach 9. edycji Festiwalu „Emanacje”. Usłyszymy Orkiestrę Kameralną Primuz oraz znakomitego pianistę Piotra Alexewicza.

Orkiestra Kameralna Primuz powstała w 2012 roku. W jej skład wchodzą utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielem i szefem artystycznym oraz dyrygentem zespołu jest znany polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk. 1 sierpnia o godz. 19:00 Orkiestra zaprezentuje dzieła stanowiące kanon „klasyki XX wieku” – muzykę Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego – oraz kompozycję napisaną specjalnie z myślą o zespole – Fab Four Wojciecha Lemańskiego. Repertuar festiwalowego koncertu przywołuje na myśl szeroko pojęte przełamywanie barier między tym, co tradycyjne, a nowoczesne; pomiędzy muzyką klasyczną, a wartościową muzyką rockową i jazzową.

EmanacjeW przeddzień tego wydarzenia, 31 lipca odbędzie się recital Piotra Alexewicza – dwukrotnego laureata Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2017 i 2020 roku, uczestnika tegorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Obecnie Piotr Alexewicz jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu Pawła Zawadzkiego. Pianista niejednokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach („Chopin i jego Europa” w Warszawie, 73. i 75. Międzynarodowy Festiwal w Dusznikach Zdroju, Gdański Festiwal Muzyczny, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”). Ponadto wystąpił podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards w NOSPR czy w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. W 2019 ukazała się jego debiutancka płyta z utworami Liszta, Beethovena, Chopina oraz Ravela, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne są na stronie: www.emanacje.pl 

Toruń | Jubileusz 100-lecia Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego: Festiwal Młodej Muzyki 2021

PTMPomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, które w 2021 roku obchodzi 100-lecie istnienia, zaprasza w dniach 10–18 września na specjalną edycję Festiwalu Młodej Muzyki.

Festiwal jest kontynuacją koncertów towarzyskich, które cyklicznie odbywały się od 2012 roku. W tym roku poświęcony będzie jubileuszowi jednego z najważniejszych stowarzyszeń muzycznych, działających w regionie od 1921 roku. Do jego najważniejszych zasług należy założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych. Od początku swojej działalności PTM zajmuje się organizowaniem koncertów, promowaniem kultury wysokiej, rozwijaniem i upowszechnianiem kultury muzycznej i edukacji artystycznej.

W programie znalazły się więc utwory różnych generacji twórców związanych z Toruniem, w tym twórczość młodych kompozytorów. Zabrzmi muzyka klasyczna, nowa, carillonowa, elektroakustyczna i jazzowa, a także piosenka literacka. Dwa koncerty monograficzne poświęcone będą pamięci Bogusława Schaeffera i Piotra Perkowskiego. Nie zabraknie prawykonań.

Ponadto odbędą się wieczory promujące młodych instrumentalistów, koncerty i spotkania z udziałem znakomitych artystów z całej Polski, w tym z pochodzącym z Torunia Piotrem Mossem, wystawa, warsztaty „Elektro-Legendy” oraz zaplanowano wydanie jubileuszowej publikacji.

Wystąpią znakomici soliści, zespoły i orkiestry, m. in. Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, Gabriela Szendzielorz, Sepia Ensemble, Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa i Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: http://www.ptm.info.pl/ 

Kałuszyn | Inauguracja IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier

Czas sztukiFundacja „Czas Sztuki” zaprasza na inaugurację IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier. 25 lipca 2021 o godz. 21.00 na scenie plenerowej Domu Kultury w Kałuszynie (plac Kilińskiego) wystąpi Orkiestra Ludwika Sarskiego, która wykona autorską improwizowaną muzykę do filmu Bestia Aleksandra Hertza z 1917 roku.

Orkiestra Ludwika Sarskiego powstała z inicjatywy dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomali. Artyści łączą w swoich improwizacjach style związane z muzyką współczesną, jazzową, klezmerską i tangiem. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą, wykonując autorskie kompozycje na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych. W maju nakładem wydawnictwa DUX ukazała się debiutancka płyta zespołu – Ols the Kid, która jest hołdem dla twórczości Chaplina.

Podczas pierwszego wydarzenia w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier obejrzymy z muzyką na żywo Bestię Aleksandra Hertza. Film ten opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina. Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks.

W ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier odbędzie się 8 wydarzeń artystycznych, w tym koncerty z muzyką klasyczną, prawykonania nowych dzieł Dawida Pajdzika i Bartosza Kowalskiego oraz spotkanie muzyczno-poetyckie. Wydarzenia w ramach cyklu będą odbywać się od lipca do grudnia 2021 r. w Domu Kultury w Kałuszynie, Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie, na Zamku Liw oraz w Pałacu Łochów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Lusławice | Koncertowy maraton w ramach festiwalu „Emanacje”

LuslawiceW dniach 21–25 lipca 2021 o godz. 19.00 w ramach festiwalu „Emanacje” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się koncertowy maraton!

Muzyka jazzowa w ramach Seifert Jazz Days (The Owl, RGG, Dawid Lubowicz Quartet, EABS), recital chopinowski Zuzanny Pietrzak oraz koncert muzyki chóralnej w wykonaniu Cracow Singers. Bogactwo różnorodności stylistycznej, wykonawczej, interesujący repertuar, a także wyjątkowość zaproszonych artystów dostarczą niecodziennych wrażeń podczas lusławickich spotkań z muzyką na żywo.

W programie maratonu znalazły się m. in. Totus tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, Niech Jezus Chrystus z Sześciu pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego oraz O gloriosa Virginum i Agnus Dei z Missa brevis Krzysztofa Pendereckiego.

Doskonała pogoda, pełnia lata, to idealny moment aby skorzystać też z opcji zwiedzania lusławickiego parku, arboretum oraz ekspozycji multimedialnej znajdującej się w Centrum. Zwiedzanie możliwe jest we wszystkie dni w godzinach poprzedzających koncert.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie www.emanacje.pl 

Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2021/2022

NOSPRAkademia NOSPR to program stypendialno-mentorski, oferujący młodym instrumentalistom możliwość doskonalenia się pod okiem znakomitych muzyków, zdobycia bezcennego doświadczenia i zmierzenia się z wymaganiami pracy w renomowanej orkiestrze. Nabór – od 15 lipca do 15 września 2021 roku.

Akademia NOSPR jest adresowana do młodych muzyków – skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Program obejmuje indywidualne lekcje z muzykami NOSPR oraz opiekę mentorów – liderów poszczególnych sekcji orkiestry.

Ponadto uczestnicy programu będą mieli okazję poznać sposób funkcjonowania instytucji od strony organizacyjnej. Wiedzę tę będą mogli wykorzystać podczas przygotowań do czerwcowego koncertu kameralnego cyklu „Scena młodych”, za którego zorganizowanie i zaprogramowanie będą odpowiedzialni. Udział w programie jest bezpłatny.

Partnerem medialnym NOSPR jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Formularz zgłoszeniowy dostępny na https://bit.ly/3wGedp6 

Wrocław | Cellos meet Chopin

MAWMiędzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Przybliża publiczności świat zespołów wiolonczelowych oraz wspomaga talenty pragnące doskonalić grę na tym instrumencie. Pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną, przyjmując jednocześnie formę festiwalu. Koncert w ramach MAW odbędzie się 27 lipca 2021 o godz. 20.00 w Narodowym Forum Muzyki.

Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy znakomitych polskich wiolonczelistów: Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety i Adama Krzeszowca. W ich repertuarze znajdują się głównie dzieła oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy.

Lipcowy koncert rozpoczną wykonania opracowań utworów Fryderyka Chopina przygotowane specjalnie z myślą o Polish Cello Quartet. Następnie zabrzmi Louange à l’Éternité de Jésus (Uwielbienie wieczności Jezusa), czyli piąte ogniwo dzieła zatytułowanego Quatuor pour la fin du temps autorstwa Oliviera Messiaena. Fragment, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu, to powolna, tęskna kantylena wiolonczeli, grana na tle jednostajnych akordów fortepianu (które zostaną zastąpione przez zespół wiolonczel).

Koncert zwieńczy prawykonanie Sentieri interrotti (Szlaki przerwane) włoskiego kompozytora Francesca Bottigliera. Jest to dzieło przeznaczone na cztery wiolonczele solo i orkiestrę wiolonczelową, które powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8599 

Wigry | III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

JAXStowarzyszenie JAX wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego zapraszają na III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”. Koncerty festiwalowe rozbrzmiewać będą w wybrane niedziele w dniach 25 lipca – 18 września 2021w XVII-wiecznym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach.

Przed nami podróż w świat różnorodnych form, stylów muzycznych i intersujących efektów akustycznych. Usłyszymy organy solo, a także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, obojem czy rzadko prezentowaną bazuną tradycyjną – kaszubskim instrumentem muzycznym. Wystąpią uznani artyści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne: Piotr Rojek, Gedymin Grubba, Paweł Gruba, Róża Lorenc, Wiktor Brzuchacz, Rafael Gabriel Przybyła, Dariusz Hajdukiewicz. Całość zwieńczy występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Melomani będą mogli poznać także organy skrzyniowe. Obecnie takie instrumenty to prawdziwe unikaty – w Europie znajdziemy ich zaledwie pięć, w tym jeden w Polsce. Został wykonany na wzór instrumentów barokowych przez manufakturę Johannesa Kirchera z Heidelberegu, a już niebawem organy te zabrzmią w pokamedulskiej świątyni.

Program koncertów uwzględnia utwory od wczesnego baroku po muzykę XX wieku. Nie zabraknie także kunsztownych improwizacji organowych, w których odnaleźć można znane i lubiane melodie. Tegoroczny festiwal zostanie wzbogacony o promocję polskiej literatury muzycznej, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Polski akcent będzie towarzyszyć każdemu z koncertów: zabrzmi m. in. muzyka Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz utwory z Albumu Sapieżyńskiego.

Wstęp na koncerty festiwalowe jest bezpłatny.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: https://festiwal.wigry.pro/program-2021/ 

Lusławice | Festiwal „Emanacje” – współczesność i jazz

EmanacjeNadchodzący weekend w Lusławicach przyniesie niezwykłe zestawienia repertuarowe i ciekawe konteksty wykonawcze. 17 lipca 2021 wystąpią Agata Zubel (mezzosopran), Karolina Mikołajczyk (skrzypce), Ivo Jedynecki (akordeon) i Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Z kolei 18 lipca usłyszymy legendę jazzu – Adama Makowicza.

EmanacjeMisją artystyczną Orkiestry Muzyki Nowej, którą zespół konsekwentnie realizuje od wielu lat, jest eksplorowanie obszaru muzyki współczesnej w poszukiwaniu dzieł znaczących, ważnych dla polskiej i światowej kultury muzycznej, które są warte szerokiej promocji. Podczas koncertu zespół oraz soliści zaprezentują różne oblicza muzyki XX i XXI wieku. Usłyszymy Strofy Krzysztofa Pendereckiego, Folk songs Luciana Beria oraz Koncert Opolski Piotra Mossa.

Adam Makowicz – światowej klasy wirtuoz fortepianu, artysta wielkiego formatu, jeden z najbardziej cenionych za granicą polskich artystów jazzowych – współpracował z najwybitniejszymi jazzmanami, w tym z Teddy’m Wilsonem i Benny’m Goodmanem. W 1977 wyemigrował do USA. Nagrał dla wytwórni fonograficznej CBS Columbia płytę Adam, występował w Carnegie Hall, na prestiżowych europejskich i amerykańskich festiwalach jazzowych. Od lat 90. XX w. Makowicz regularnie przyjeżdża do Polski, dając recitale solowe i występując z orkiestrami symfonicznymi, często w repertuarze klasycznym. Koncert w Lusławicach zakończy obchody jubileuszu 80-tych urodzin artysty.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie www.emanacje.pl 

Łódź | III Bacewicz International Summer Music Academy

BISMABISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, których trzecia edycja rozpocznie się 10 sierpnia 2021 w łódzkiej Akademii Muzycznej. Kursy poprowadzą wybitni pedagodzy z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych: Dang Thai Son, Claudio Martinez Mehner, Ilya Maximov oraz Hubert Rutkowski. Codziennie w dniach 10–15 sierpnia o godz. 19.30 zaplanowane są koncerty uczestników otwarte dla publiczności.

Organizowane przez Stretto Music Foundation i Akademię Muzyczną w Łodzi kursy odbędą się w zabytkowym Pałacu Karola Poznańskiego, głównej siedzibie Akademii Muzycznej w Łodzi. Nad warsztatem i szerokim repertuarem pianistycznym pracować będzie wybranych 31 pianistów z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Danii, Australii, Japonii, Korei i Tajlandii. Swoim doświadczeniem podzielą się wybitni pianiści z New England Conservatory of Music w Bostonie, Hochschule für Musik w Bazylei, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz z Hochschule für Music und Theater w Hamburgu. Duża część uczestników tegorocznej edycji to młodzi polscy pianiści przygotowujący się do udziału w Konkursie Chopinowskim. Miłośnicy muzyki fortepianowej będą mieli okazję do wysłuchania występów wszystkich uczestników na żywo podczas wieczornych koncertów.

Sześć koncertów będą także transmitowane online na fanpage’u Akademii Muzycznej w Łodzi na Facebooku. Podczas inauguracji (10 sierpnia, godz. 19.30) wystąpi z recitalem laureat Międzynarodowej Nagrody Grażyny Bacewicz 2020 – Piotr Alexewicz. Zwieńczeniem kursów będzie Gala finałowa (15 sierpnia, godz. 19.30), podczas której zaprezentuje się czwórka młodych pianistów biorących udział w projekcie, a najlepszemu z nich zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz 2021.

Partnerem medialnym BISMA jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona internetowa wydarzenia: www.bisma.pl 

Katowice | Jubileusze znakomitych kompozytorów: koncert dedykowany Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi

FSKoncert w Filharmonii Śląskiej 9 lipca 2021 o godz. 19.00 będzie prawdziwym świętem. Dedykowany jest on dwóm profesorom, postaciom niezwykle ważnym dla Filharmonii Śląskiej oraz dla śląskiej i polskiej szkoły kompozytorskiej – Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi, świętującym w lipcu swoje urodziny. Tego dnia Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz sopranistka Sylwia Olszyńska wykonają ich dzieła, ale także urzekające pieśni Mieczysława Karłowicza oraz Serenadę C-dur Piotra Czajkowskiego.

Właśnie 9 lipca Eugeniusz Knapik obchodzić będzie 70. rocznicę urodzin. Koncert rozpocznie Pieśń Gdy…, która swoje prawykonanie miała w Filharmonii Śląskiej podczas 8. Międzynarodowych Dni H.M. Góreckiego HoloGramy. Podobnie jak wtedy, również na lipcowym koncercie partię solową wykona Sylwia Olszyńska. Utwór ten jest hołdem dla Henryka Mikołaja Góreckiego i wykorzystuje ten sam tekst literacki, który był inspiracją Patrona Filharmonii Śląskiej przy tworzeniu III Kwartetu smyczkowego „…pieśni śpiewają”.

Drugim punktem programu będą Momenty muzyczne Jana Wincentego Hawela. W opusie 131 mieszczą się trzy tytułowe „momenty”. Dzieło to jest jedną z ulubionych kompozycji tego twórcy, będzie zatem idealnym prezentem w przeddzień 85-tych urodzin Honorowego Szefa Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Momenty łączą w sobie notację tradycyjną i aleatoryzm, więc publiczność zgromadzona w sali koncertowej będzie doświadczać jedynej i niepowtarzalnej wersji tego utworu.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 

Tarnowskie Góry | I Koncert „Muzyka w dialogu”

CWMKCentrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej zaprasza na nowy cykl koncertowy, który zostanie zainaugurowany 11 lipca 2021 o godz. 18.00 w Pałacu w Rybnej koncertem „Muzyka w dialogu”.

Podczas wydarzeń zaprezentowane zostaną utwory podejmujące dialog muzyczny na kilku poziomach: instrumentalnym (w kontekście barwy, możliwości technicznych i wyrazowych), między epokami i stylami muzycznymi, między tradycją a nowoczesnością. Autorką projektu artystycznego jest dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz

W programie pierwszego koncertu znajdą się prawykonania utworów Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej oraz Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Usłyszymy także kompozycje Marcela Chyrzyńskiego, Aleksandra Tansmana, Aleksandra Lasonia, Henryka Mikołaja-Góreckiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Kazimierza Serockiego oraz Bohuslava Martinu. Repertuar zaprezentują: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet, Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry, Pałacu w Rybnej oraz Stowarzyszenia Gorczycki.pl.

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com/

Lusławice | IX Festiwal Muzyki „Emanacje”: Kroke i Adam Kałduński

EmanacjeEuropejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na koncerty w ramach trwającego Festiwalu Muzyki „Emanacje”, które odbędą się 10 i 11 lipca 2021 o godz. 19.00. Występ Adama Kałduńskiego rozpocznie cykl recitali chopinowskich, które stanowią jedną z osi 9. „Emanacji”. Podczas drugiego z koncertów krakowski zespół Kroke zaprezentuje lusławickiej publiczności najbardziej popularne utwory ze swojego repertuaru.

EmanacjeCotygodniowe spotkania z muzyką Fryderyka Chopina będą okazją, aby usłyszeć znakomicie zapowiadających się artystów niemal w przeddzień ich udziału w słynnym i prestiżowym konkursie zaplanowanym na jesień tego roku. Jako pierwszy w ramach cyklu wystąpi Adam Kałduński. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów jest zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019); na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020) zdobył II nagrodę ex aequo, tym samym uzyskując kwalifikację do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obecnie kształci się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń.

Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również̇ artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami, które usłyszymy już 11 lipca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.emanacje.pl 

Zakopane | 44. Dni Karola Szymanowskiego

44 Dni44. Dni Karola Szymanowskiego w Zakopanem potrwają od 25 lipca do 1 sierpnia 2021. Tegoroczna edycja dedykowana jest Pokoleniu Stalowowelskiemu w 70. rocznicę urodzin.

W 2021 roku polskie środowisko artystyczne obchodzić będzie 70. rocznicę urodzin kompozytorów Pokolenia Stalowowolskiego, nazywanego również Pokoleniem '51: Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia i Andrzeja Krzanowskiego. Dzieła tych twórców stanowią naturalną kontynuację działalności Karola Szymanowskiego, ojca polskiej muzyki XX wieku. Andrzej Chłopecki ukuł termin „nowy romantyzm”, który odnosi się do utworów wychodzących spod pióra (a raczej ołówków) wymienionej trójki Ślązaków. Program festiwalu obejmuje wybór ich najbardziej reprezentacyjnych utworów kameralnych na różne składy instrumentalne.

Szczególnie ważnym wydarzeniem w ramach 44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego będzie prawykonanie Anandy na fortepian i kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia, a także „spóźnione prawykonanie” Reliefu VIII na akordeon solo i taśmę Andrzeja Krzanowskiego, przedwcześnie zmarłego w 1990 roku. Poza dziełami tegorocznych jubilatów, w repertuarze festiwalu znajdą się m.in. dzieła kompozytorów szczególnie dlań ważnych w różnych momentach artystycznej drogi. Na Festiwalu wystąpią wybitni wykonawcy, którzy niestrudzenie od wielu lat propagują twórczość dzisiejszych 70-latków – młody wiek wielu z nich potwierdza jedynie, iż muzyka Pokolenia '51 wciąż cieszy się zainteresowaniem tak interpretujących ją kolejnych generacji artystów, jak i spotykających się z nią słuchaczy.

Materiały prasowe organizatora 

Dofinansowano ze środków MKDNiS w ramach programów "Muzyka" i „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: https://www.szymanowski.zakopane.pl/

Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam"

RubinsteinXII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” odbędzie się w dniach 7-13 grudnia 2021 roku w Bydgoszczy. Zgłoszenia do udziału w Konkursie należy złożyć do 10 listopada.

Uczestnikami Konkursu mogą zostać pianiści wszystkich narodowości, urodzeni nie wcześniej niż 1 stycznia 1999 roku. Udział w konkursie dla uczniów krajowych publicznych szkół i placówek artystycznych jest bezpłatny.

Na I i II etap organizatorzy zapraszają do Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Występy finałowe pianistów odbędą się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego (11-12 grudnia) wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, w której grają wyróżniający się polscy instrumentaliści w wieku do 30 lat. Koncert Laureatów odbędzie się dzień później, 13 grudnia. Poza wysokimi nagrodami finansowymi laureaci otrzymają Nagrodę Chopinowską oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a także nagrody w postaci koncertów i stypendiów.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” to jeden z najważniejszych polskich konkursów muzyczny dla młodych pianistów. Honorowym przewodniczącym Konkursu jest Ewa Rubinstein – córka wielkiego pianisty. W przeszłości objawiały się tu niesamowite talenty – pianiści, którzy przez wiele lat nagrywali dla znaczących wytwórni płytowych, zdobywali najwyższe lokaty na Konkursie Chopinowskim w Warszawie, w tym Rafał Blechacz, Julianna Awdiejewa czy Szymon Nehring. Konkurs organizowany jest od 1993 roku przez Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy i Towarzystwo Mozartowskie w Bydgoszczy przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urzędu Miasta Bydgoszczy. Konkurs jest rekomendowany przez MKDNiS. W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych (EMCY).

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin Konkursu - na stronie: www.konkurs-rubinstein.bydgoszcz.pl 

Warszawa | Koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

DKSStowarzyszenie JAX zaprasza na koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 9 lipca 2021 roku o godz. 18:00 w Domu Kultury Świt w Warszawie.

Wystąpią artyści, którzy od wielu lat zaangażowani są w krajowe i międzynarodowe życie kulturalne: Krzysztof Borysiewicz (bas) współpracujący z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Mainfranken Theater Würzburg, Salzburger Landestheater i Staatstheater Kassel, zdobywca Grand Prix na Konkursie Wokalnym Francisco Vinas w Barcelonie; Róża Lorenc (skrzypce) – laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska; oraz dr Wiktor Brzuchacz (organy) – zdobywca „Złotego Lauru Młodego Organisty”, absolwent Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye i Akademii Muzycznej w Poznaniu

Artyści przygotowali repertuar zawierający wybitne dzieła polskiej i europejskiej literatury muzycznej. Obok utworów Antonia Vivaldiego, Edwarda Elgara, Gabriela Fauré, Cezara Cui i Camille’a Saint-Saënsa, zaprezentowana zostanie także muzyka Emila Młynarskiego i Romana Statkowskiego, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Dzieła muzyczne przeplatać się będą z zarysem historycznym uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz przedstawieniem najważniejszych postaci związanych z tym wydarzeniem.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.