Polmic - FB


patronaty

Wrocław | Zakończenie sezonu Chóru NFM

Data wydarzenia: 23-06-24

NFM 23 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Matka Boża, święta Cecylia, Oblubienica z Pieśni nad pieśniami – trzy postaci kobiece obecne w kulturze chrześcijańskiej, choć mają pochodzenie antyczne, stanowiły źródło inspiracji również dla najwybitniejszych kompozytorów dwudziestego wieku. Chór NFM pod dyrekcją Lionela Sowa odwoła się do nich, prezentując podczas koncertu 23 czerwca 2024 o godz. 16.00 twórczość polską – dzieła Andrzeja Panufnika, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a także Hymn to St. Cecilia Anglika Benjamina Brittena oraz arcydzieło chóralistyki francuskiej – Le Cantique des cantiques Jeana Yvesa Daniel-Lesura.

"Tyś piękniejsza od księżyca, czystsza od gwiazd, jaśniejsza od słońca, Mario!” – śpiewać będą muzycy w otwierającym koncert Song to the Virgin Mary Andrzeja Panufnika. Ta dość prosta maryjna pieśń o melodyce nawiązującej do muzyki ludowej i chorału gregoriańskiego napisana została przez niego na emigracji w efekcie inspiracji polską ludową pobożnością.

Czytaj więcej: Wrocław | Zakończenie sezonu Chóru NFM

"Szlakiem polskiego sonoryzmu": Macedonia, Rumunia, Węgry, Słowacja, Armenia, Mołdawia, Litwa, Gruzja

Data wydarzenia: 14-06-24

SzlakiemSonoryzmu 24Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już 14 czerwca 2024 roku rusza projekt "Szlakiem polskiego sonoryzmu". Jego pierwsza odsłona będzie miała miejsce w Macedonii. Pianistka Emilia Karolina Sitarz oraz flecistka Ewa Liebchen spotkają się z uczniami i studentami uczelni artystycznych ze Strugi i Ochrydy. 15 czerwca o godz. 20:00 w Centrum Kulturalnym "Brother Miladinovci" w Strudze będzie miał miejsce koncert z udziałem znanych i cenionych w środowisku muzycznym artystek, promujących polską muzykę sonorystyczną. Wstęp na wydarzenia będzie bezpłatny.

Emilia Karolina Sitarz i Ewa Liebchen poprowadzą warsztaty ze współczesnych technik wykonawczych dla pianistów i flecistów oraz wykład dla kompozytorów.

Zwieńczeniem tych spotkań będzie koncert, podczas którego obok dzieł takich polskich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Marian Borkowski, Sławomir Kupczak i Maciej Jabłoński, zaprezentowane zostaną kompozycje młodych macedońskich kompozytorów inspirowane polskim sonoryzmem.

Czytaj więcej: "Szlakiem polskiego sonoryzmu": Macedonia, Rumunia, Węgry, Słowacja, Armenia, Mołdawia, Litwa,...

Warszawa | 24. Festiwal Ogrody Muzyczne "Graj Ogrody!"

Data wydarzenia: 29-06-24

Ogrody 24Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

24. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się pod hasłem "Graj Ogrody!" ponownie w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. W dniach 29 czerwca - 27 lipca 2024 roku odbędzie się 13 wyjątkowych koncertów, a także 17 pokazów filmowych oper, baletów oraz koncertów, reprezentowanych tak licznie po raz pierwszy w historii wydarzenia.

Tegoroczne hasło odnosi się nie tylko rozrywek, zabaw i gier, jakim oddawano się w okresie letnim w ogrodach i parkach, lecz także do wykonawstwa i gry z konwencjami. Program 29 wieczorów festiwalowych wyróżnia bardzo szeroki przekrój gatunkowy: od muzyki dawnej, recitali pianistycznych i wokalnych popisów operowych, przez XX-wieczne kompozycje big-bandowe po awangardowe, ale także pop-operę i muzykę z gier komputerowych.

Czytaj więcej: Warszawa | 24. Festiwal Ogrody Muzyczne "Graj Ogrody!"

Zielona Góra | "Scena Muzyki Polskiej": Jakub Kuszlik

Data wydarzenia: 16-06-24

FZ 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 czerwca 2024 o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca "Scena Muzyki Polskiej”, odbędzie się recital Jakuba Kuszlika – laureata konkursów międzynarodowych, w tym IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

W interpretacji pianisty, o którym magazyn The Gramophone napisał: "On narodził się, by grać Chopina", usłyszymy Poloneza-fantazję As-dur op. 61 Fryderyka Chopina, Metopy Karola Szymanowskiego oraz I i II Sonaty fortepianowe Grażyny Bacewicz. Repertuar koncertu odzwierciedli więc rozwój polskiej muzyki fortepianowej.

Informacje o biletach: https://filharmoniazg.pl/events/scena-muzyki-polskiej-koncert-kameralny-4/ 

Katowice | Romantyczny recital: Lidia Grychtołówna

Data wydarzenia: 16-06-24

FS 16 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska zaprasza 16 czerwca 2024 o godz. 17.00 na recital maestry Lidii Grychtołówny, w której wykonaniu usłyszymy najpiękniejsze romantyczne miniatury fortepianowe i muzykę współczesną. Recital będzie rejestrowany, a powstały materiał zostanie wykorzystany w przygotowywanym przez stację TVN filmie o działalności artystycznej pianistki.

Recital rozpocznie skomponowane w 1827 roku Impromptu Es-dur op. 90 nr 2 Franza Schuberta. Następnie usłyszymy Sceny dziecięce Roberta Schumanna – cykl 13 miniatur stanowiących muzyczny powrót do dzieciństwa, wśród których znajduje się najsłynniejszy z utworów kompozytora: poetyckie Marzenie. Skomponowane w 1897 roku Intermezzo op. 177 nr 2 Johannesa Brahmsa stanowi odzwierciedlenie zainteresowania kompozytora kołysankami.

Czytaj więcej: Katowice | Romantyczny recital: Lidia Grychtołówna

Poznań | Premiera: "4 Pastor / León & Lightfoot / Bondara"

Data wydarzenia: 22-06-24

4Pastor 22 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mimo wielu skojarzeń wynikających z tytułu premierowego wieczoru baletowego "4 Pastor / León & Lightfoot / Bondara" , głównymi bohaterami spektaklu w poznańskim Teatrze Wielkim 22 czerwca 2024 o godz. 19.00 będą dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Sol León i Paul Lighfoot – choreografowie związani Nederlands Dans Theatre. Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu wystąpi pod batutą Marty Kluczyńskiej.

Zaprezentowane zostaną prace światowej sławy artystów, których łączy niezwykła intuicja w nasycaniu choreografii współczesnymi kontekstami. Wirtuozeria, emocje, różnorodność ekspresji choreograficznej, połączona z poezją i muzyką XIX i XX wieku, odzwierciedlą relacje z drugim człowiekiem, poszukiwania odpowiedzi, czy sobie i innym potrafimy stawiać granice oraz z jakich powodów je nieustannie przesuwamy.

Spektaklowi Moving Rooms w choreografii Krzysztofa Pastora towarzyszyć będzie Concerto grosso I Alfreda Schnittkego oraz Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Czytaj więcej: Poznań | Premiera: "4 Pastor / León & Lightfoot / Bondara"

Łomża | Światowe prawykonanie "Koncertu-fantazji" Jerzego Maksymiuka

Data wydarzenia: 20-06-24

FL 20 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna zaprasza na wyjątkowy koncert Orkiestry pod batutą Jerzego Maksymiuka wieńczący sezon artystyczny 2023/2024. 20 czerwca o godz. 18.30 odbędzie się światowe prawykonanie Koncertu-fantazji na skrzypce i orkiestrę kameralną, który specjalnie dla Filharmonii Kameralnej w Łomży skomponował Maestro. Partię solową wykona wybitna polska skrzypaczka Maria Machowska.

W jednej z recenzji Joanna Illuque ("Presto") słusznie zauważyła: "Jeśli za pulpitem dyrygenckim staje Jerzy Maksymiuk, to publiczność może się spodziewać nie tylko wspaniałego poziomu wykonawczego, ale też prawdziwego show z elementami performance". Podczas koncertu w Łomży wystąpi nie tylko w roli dyrygenta, lecz także kompozytora. Jego najnowszy utwór powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Jak podkreśla sam kompozytor, "To będzie bardziej concerto grosso, czyli udział orkiestry kameralnej będzie większy, niż zwykle w koncertach, gdzie solowa partia dominuje".

Czytaj więcej: Łomża | Światowe prawykonanie "Koncertu-fantazji" Jerzego Maksymiuka

II Letnia Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Krośnie Odrzańskim

Data wydarzenia: 21-06-24

Miedzypokoleniowa 21 6 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na koncerty w ramach "Letniej Międzypokoleniowej Akademii Muzycznej w Krośnie Odrzańskim” w dniach 21 i 29 czerwca 2024. Koncerty oraz spotkania z artystami, m.in. z legendarną Ewą Pobłocką, odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krośnie Odrzańskim. Wstęp bezpłatny.

21 czerwca o godz. 18.00 pianiści Monika Gardoń-Preinl i Grzegorz Mania prawykonają "Tango", "Ragtime" i "Blues" Juliusza Karcza na dwa fortepiany, zaprezentują fortepianowe kompozycje Marty Mołodyńskiej-Wheeler na 4 ręce oraz popularne duety o charakterze tanecznym F. Schuberta i M. Moszkowskiego.

Czytaj więcej: II Letnia Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Krośnie Odrzańskim

Katowice | Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Mikhaila Meringa

Data wydarzenia: 14-06-24

FS 14 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Śląska Orkiestra Kameralna zakończy sezon artystyczny koncertem 14 czerwca 2024 o godz. 19.00, prezentującym rozpiętość repertuaru tego zespołu pod batutą Mikhaila Meringa - Laureata XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. W roli solisty wystąpi gitarzysta i pedagog dr hab. Łukasz Kuropaczewski, koncertujący na całym świecie.

W programie znajdą się zarówno barokowe dzieła Antonia Vivaldiego, nawiązująca do jego epoki "Canzona di barocco" współczesnego polskiego kompozytora Henryka Czyża, niezwykle interesujący koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję "Arioso e furioso" Mikołaja Piotra Góreckiego oraz słynna "Sonata Waldsteinowska" Ludwiga van Beethovena, którą na nowo odkryjemy dzięki orkiestrowemu opracowaniu.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/laureat-xi-miedzynarodowego-konkursu-dyrygentow-im-g-fitelberga-kuropaczewski-vivaldi-czyz-gorecki-beethoven/ 

Toruń | 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

Data wydarzenia: 14-06-24

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NovaMuzyka i Arch 24Największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, recital fortepianowy na Wiśle, a także koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – to wszystko czeka na nas podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w Toruniu w dniach 14 czerwca - 31 sierpnia 2024. Wstęp na część wydarzeń będzie bezpłatny.

Muzyka klasyczna, filmowa i rozrywkowa zabrzmi podczas tego największego festiwalu muzycznego w regionie w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej, m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki oraz na barce na Wiśle.

Podczas tegorocznej edycji, oprócz gospodarzy Festiwalu - Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - wystąpią: Gwangyang Municipal Youth Orchestra - ponad osiemdziesięcioosobowa orkiestra dęta z Korei Południowej, pianista i kompozytor Paweł Tomaszewski, Raffa Quartet, klarnecistka Elisa Lopez Amor i pianista Jan Maarten van der Mark z Hiszpanii, Jan Cieplik (bas-baryton) wraz z Grzegorzem Lewandowskim (fortepian), Imienowski Jazz Set oraz śpiewacy znani z programów typu "talent show": Daniel Cebula-Orynicz, Wioleta Malchar-Orynicz, Kamil Franczak, Małgorzata Janek i Weronika Skalska.

Czytaj więcej: Toruń | 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

IV Międzynarodowy Konkurs "Muzyczne Orły"

Data wydarzenia: 20-07-24

MuzyczneOrly 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja "Muzyka do Potęgi" i Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie "Muzyczne Orły", podczas którego przyznane zostaną nagrody w dziedzinie muzyki poważnej za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne w 2023 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 lipca 2024 roku.

Nagrody zostaną przyznane w 9 kategoriach: Płyta fonograficzna, Kompozycja, Prawykonanie, Solista, Zespół kameralny, Dyrygent, Publikacja naukowa lub popularno-naukowa, Publikacja nutowa, Wydarzenie muzyczne.

Tegoroczna pula nagród wynosi 22500 PLN.
Czytaj więcej: IV Międzynarodowy Konkurs "Muzyczne Orły"

Warszawa | Sinfonia Iuventus: zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024

Data wydarzenia: 22-06-24

POSI 22 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ostatni w tym sezonie koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus będzie miał miejsce 22 czerwca 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Muzycy pod batutą Norberta Twórczyńskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie, zagrają z Krzysztofem Grzybowskim, należącym do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów swojej generacji.

W programie znajdzie się barwna Serenada d-moll op. 44 Antonína Dvořáka na dość nietypową obsadę, w której obok dwóch obojów, klarnetów i fagotów znalazły się trzy rogi i kontrafagot ad libitum, a także smyczkowe fondamento wiolonczeli i kontrabasu. Dzieło łączy patos z humorem, przywołując też ducha ludowych czeskich tańców.

Czytaj więcej: Warszawa | Sinfonia Iuventus: zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024

Poznań | Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin Konstantego Gorskiego

Data wydarzenia: 08-06-24

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gorski 8 6 24Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zaprasza na uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin swojego Patrona, które odbędą się 8 czerwca 2024 roku w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu (ul. Głogowska 97). Jest to kościół na poznańskim Łazarzu, stanowiący świątynię wspólnoty parafialnej, do której należał Patron Towarzystwa. Konstanty Gorski po przyjeździe do Poznania w 1922 roku zamieszkał wraz z rodziną w nieodległej kamienicy przy ul. Niegolewskich 24 (w 150. rocznicę urodzin Konstantego Gorskiego odsłonięto na niej tablicę poświęconą kompozytorowi). Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotowali uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza (Łucja Tyran - sopran, Amelia Zemska - sopran, Karol Balcer - organy, Bruno Walerych - organy), pod kierunkiem Magdaleny Nowackiej-Kleban (solistki) i Roberta Hauptmanna (organisty). W czasie uroczystości zabrzmi m.in. Fantazja organowa f-moll Konstantego Gorskiego w wykonaniu Karola Balcera.

Czytaj więcej: Poznań | Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin Konstantego Gorskiego

Poznaliśmy zespół, który przygotuje inscenizację "Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata"

NajlepszeMiasto 5 6 245 czerwca podczas konferencji prasowej poznaliśmy zespół przygotowujący inscenizację pierwszej "Opery o Warszawie" (koprodukcji Sinfonii Varsovii oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej), a zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, ogłosiła dokładną datę premiery - 19 września 2025 roku. Kompozytor Cezary Duchnowski już we wrześniu tego roku przekaże partyturę wykonawcom.

Jak podkreślił dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski "Sam proces odbudowy Warszawy też był "operą", czyli dziełem", a więc pierwsza opera poświęcona temu tematowi zaprezentowana zostanie w roku 80‑lecia rozpoczęcia odbudowy miasta po II wojnie światowej. Libretto na motywach nagradzanej książki Grzegorza Piątka "Najlepsze miasto świata" stworzył Beniamin Bukowski, a wyreżyseruje operę Barbara Wiśniewska, której rodzina od pięciu już pokoleń mieszka w Warszawie i była świadkiem procesu powojennego odrodzenia stolicy. Rada projektu wybrała koncepcję Wiśniewskiej – wykładowczyni warszawskiej Akademii Teatralnej, wieloletniej asystentki Mariusza Trelińskiego - w wyniku zamkniętego konkursu.

Czytaj więcej: Poznaliśmy zespół, który przygotuje inscenizację "Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata"

Dzikowiec, Niwiska | "Patriotycznie w podkarpackich dworach"

Data wydarzenia: 07-06-24

Patriotycznie 7 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na ostatnie w 2024 roku koncerty w ramach serii "Patriotycznie w podkarpackich dworach", które odbędą się w 7 i 13 czerwca o godz. 17.00 w Dworku Błotnickich w Dzikowcu oraz 17 czerwca o 17.00 w Dworku Hupki w Niwiskach. Wstęp bezpłatny!

Koncert 7 czerwca rozpocznie się od wykładu prof. dr hab. Macieja Urbanowskiego "Powstanie styczniowe w literaturze". Łukasz Hajduczenia (baryton) i Julia Samojło (fortepian) wykonają pieśni M. Karłowicza i W. Żeleńskiego, które znalazły się na płycie nagrodzonej w tym roku "Fryderykiem".

Czytaj więcej: Dzikowiec, Niwiska | "Patriotycznie w podkarpackich dworach"