Polmic - FB


nasze patronaty

Katowice | EKO Koncert karnawałowy w Filharmonii Śląskiej

FSPierwszy w 2022 roku koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta 14 stycznia o godz. 19.00 pełen będzie dzieł, które skradły serca milionów. Na pulpitach muzyków znajdą się utwory takich twórców, jak Giuseppe Verdi, Piotr Czajkowski, Franz Liszt, Hector Berlioz, Johann Strauss, Johannes Brahms, Antonín Dvořák, Georges Enesco, czy Wojciech Kilar.

Rozpocznie koncert Uwertura do opery Nabucco Verdiego, w której dostrzeżemy tematy z całości dzieła, w tym słynny Chór Niewolników (Va, Pensiero). Kolejne punkty programu ukażą różne oblicza walca. Usłyszymy III część V Symfonii Czajkowskiego, Walc Mefisto nr 2 Liszta, który jest jednym z czterech, inspirowanych utworem Faust. Ein Gedicht Nikolausa Lenaua. Kolejno, Orkiestra wykona II część Symfonii fantastycznej Berlioza, opatrzoną tytułem Bal, ukazująca scenę wystawnego przyjęcia, wraz z przewijającym się słynnym motywem ukochanej. Podczas koncertu karnawałowego, wśród walców, nie może zabraknąć także dzieł Johanna Straussa. Usłyszymy też Taniec węgierski nr 5 Brahmsa, Taniec słowiański op. 72 nr 2 Dvořáka i I Rapsodię rumuńską Enescu.

W programie koncertu znajdzie się także utwór polskiego kompozytora – Wojciecha Kilara: zabrzmi Polonez z filmu Pan Tadeusz, który pozwoli nam wszystkim uroczyście wkroczyć w Nowy Rok.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/koncert-karnawalowy-shemet-orkiestra-symfoniczna/ 

Wrocław | Światło zimowej nocy

NFMNarodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert 22 stycznia 2022 o godz. 18.00 promujący płytę Michała Ziółkowskiego Światło zimowej nocy. W programie znajdą się także kolędy i pastorałki w opracowaniu tego artysty. Dzieła zaprezentują wspólnie aż trzy zespoły: Chór Chłopięcy NFM, Chór NFM oraz NFM Orkiestra Leopoldinum, a także Chór „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu!

Urodzony w Zakopanem w 1991 roku kompozytor, aranżer, instrumentalista i producent Michał Ziółkowski reprezentuje młode pokolenie polskich twórców. Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, a obecnie wykłada na swojej alma mater. Twórca ten – laureat krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich – ceni klarowność formy, barwną instrumentację i subtelność brzmienia. Chętnie pisze muzykę teatralną i filmową, jest także autorem opery Brzydkie Kaczątko.

W pierwszej części koncertu zabrzmią przygotowane przez Ziółkowskiego aranżacje siedmiu kolęd i pastorałek. Następnie usłyszymy składającą się z siedmiu części suitę bożonarodzeniową Światło zimowej nocy. Jest ona przeznaczona na chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę kameralną. Radość miesza się tu z melancholią, a poszczególne ogniwa frapują bogactwem ekspresji i dźwiękową różnorodnością, odzwierciedlającą pełny nostalgii, marzycielski nastrój Bożego Narodzenia.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Katowice | Koncert kolędowy: Henryk Jan Botor i Chór Filharmonii Śląskiej

FSKoncert kolędowy 9 stycznia 2022 o godz. 17.00 w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego przypomni nam nie tak dawno obchodzone święta Bożego Narodzenia. Wszystko to za sprawą Henryka Jana Botora – znanego kompozytora i organisty, który wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina zabierze nas w świat najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Henryk Jan Botor jako organista koncertował w Polsce, Holandii i Niemczech, wykonując również własne kompozycje oraz improwizacje. Jako kompozytor z kolei jest laureatem licznych nagród, w tym I nagrody na Konkursie Kompozytorskim Vox Basilicae Calissiensis w Kaliszu, I nagrody na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie, czy III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Muzyka ogrodowa w Krakowie.

Zanurzmy się więc w anielskim brzmieniu głosów – ludzkich i organowych, które w doskonałej harmonii zwiastować będą piękny czas świąt. Usłyszymy kolędy polskie w opracowaniu Henryka Jana Botora, muzykę jego autorstwa (m. in. Popatrzcie na gwiazdę), a także improwizacje organowe na tematy kolęd w wykonaniu solisty wieczoru.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/koncert-koledowy-botor-wolanin-chor/ 

Katowice | „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” – spotkanie autorskie z maestro Antonim Witem

NOSPRNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na spotkanie autorskie z maestro Antonim Witem 9 stycznia 2022 o godz. 11.00 w sali kameralnej NOSPR. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz ‒ autorka książki Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz.

Wydana w zeszłym roku książka to wywiad-rzeka ze światowej sławy polskim dyrygentem. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot w szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach, opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym. Jak zaznacza Wiesław Ochman „Antoni Wit mówi o swoim życiu i spotkaniach z 235 orkiestrami, którymi dyrygował na niemal wszystkich kontynentach. Swojej książki nie kieruje jednak tylko do melomanów, lecz także do osób, którym muzyka poważna wydaje się skomplikowana lub trudna. Dzięki tej lekturze stanie się ona przystępna i zrozumiała. Czytelnicy będą też mogli odkryć rolę dyrygenta – artysty we fraku, stojącego przed orkiestrą, który wraz z muzykami realizuje własną koncepcję utworu zapisanego w partyturze”.

W dniu wydarzenia we foyer na II piętrze będzie możliwość podpisania książki przez Antoniego Wita oraz Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie.

Książka jest dostępna w księgarni Bookiestra (w siedzibie NOSPR).

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/dyrygowanie-sprawa-zycia-i-smierci-spotkanie-autorskie-z-mae 

Warszawa | José Torres & Sinfonia Iuventus

POSIProgram koncertu José Torresa i Sinfonii Iuventus 15 stycznia 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego składa się z popularnych kompozycji wybitnych artystów z największej wyspy na Morzu Karaibskim – Kuby.

Wraz z Sinfonią Iuventus wystąpi wspaniały muzyk, José Torres (ur. w 1958 r. w Hawanie), który od czasów swych studiów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu związał się z Polską. Jest założycielem pierwszej w Polsce orkiestry salsowej José Torres y Salsa Tropical, a także grupy Havana Dreams gromadzącej muzyków polskich i zagranicznych wyspecjalizowanych w stylu gry i śpiewu muzyki latynoamerykańskiej. Ta właśnie grupa weźmie udział w koncercie, który z pewnością rozgrzeje słuchaczy w chłodny styczniowy wieczór!

Utwory Benny Moré, Gonzala Roiga, Adolfa Utrery, Nila Menéndeza Barneta, Marcelina Guerry, Moisésa Simonsa ze „złotych czasów” muzyki kubańskiej przypomną szczególnie ważną jej rolę na wyspie, także społeczną. W programie pojawi się również charakterystyczny dla kultury kubańskiej folklor afroamerykański, np. w utworze Drume negrita (Elisea Greneta). W finale koncertu zabrzmi kompozycja, która stała się wręcz emblematem muzyki kubańskiej zdobywając status światowego przeboju: Guanatanamera José Fernándeza.

Dyrygentem będzie południowoamerykański muzyk, od młodości związany z Polską, pochodzący z Boliwii Ruben Silva.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Łódź | V Seminarium Współczesnej Muzyki Klawesynowej „Klawesyn bez granic"

CWMKV Seminarium Współczesnej Muzyki Klawesynowej „Klawesyn bez granic" odbędzie się 12 stycznia 2022 w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej.

Referat O improwizacji w kontekście aktualnych zjawisk muzycznych wygłosi dr hab. Marcin Świątkiewicz (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej) opowie o Elżbiecie Chojnackiej, jako krytyku wykonawstwa historycznego. Klawesyny, na których grała Wanda Landowska, będą przedmiotem prezentacji dr hab. Ewy Mrowca (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie). Swój utwór Five Letters to the Beautiful Knight przeanalizuje Wojciech Stępień (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach).

Oprócz przedpołudniowych wykładów odbędzie się koncert „Opowieści, dedykacje i inne powody”, podczas którego zostaną prawykonane utwory Olgi Hans i Philipa Czapłowskiego. Usłyszymy również kompozycje Sławomira Kaczorowskiego, Marcina Świątkiewicza i Wojciecha Stępnia. Wystąpią: Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Hanna Balcerzak, Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Justyna Młynarczyk, Paweł Gusnar, Maciej Bartczak, Marcin Świątkiewicz oraz studenci klas klawesynu Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wstęp wolny!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/styczen-2022/156392-klawesyn-bez-granic 

Wrocław | Gala Noworoczna 2022 w NFM

NFMPierwszy koncert w nowym roku w Narodowym Forum Muzyki 14 stycznia 2022 o godz. 19.00 to znakomita okazja do radosnego świętowania. Będzie to także sposobność do rozkoszowania się pięknem ludzkiego głosu, program bowiem wypełnią arie i duety operowe cieszące się niesłabnącą popularnością. NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Piotr Sułkowski, zaś partie solowe wykonają międzynarodowej sławy artyści: sopranistka Ewa Płonka i gruziński tenor Giorgi Sturua.

Galę otworzy uwertura do rzadko obecnie wykonywanej opery Feliksa Nowowiejskiego Legenda Bałtyku op. 28. Skomponowane w 1924 roku dzieło opowiada o miłości Bogny i Domana, a libretto oparto na motywach legendy o Winecie, mieście zatopionym przez Bałtyk. Impulsem do powstania utworu było odzyskanie przez Polskę w 1919 dostępu do morza. Opera cieszyła się olbrzymią popularnością w okresie międzywojennym, a ze względu na wykorzystanie muzycznych motywów ludowych była nawet określana mianem ludowej.

Po tym „marynistycznym” utworze zabrzmią wybrane fragmenty z oper werystycznych. Na początku udamy się do Rzymu, gdzie poznamy losy miłości śpiewaczki Florii i malarza Maria Cavaradossiego – bohaterów opery Tosca Pucciniego. Po instrumentalnym intermezzo z najbardziej znanej opery Pietra Mascagniego Cavalleria rusticana wysłuchamy wzruszającej arii Cavaradossiego. W drugiej części gali śpiewacy zaprezentują najpiękniejsze arie i duety autorstwa Giuseppe Verdiego. Po uwerturze do Nabucca Ewa Płonka wykona arię z Makbeta. Następnie Giorgi Sturua w roli Rudolfa, śpiewając arię z Luizy Miller, zabierze nas do siedemnastowiecznego Tyrolu, z którego przy dźwiękach marsza triumfalnego z Aidy udamy się w muzyczną podróż do czasów faraonów.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Gdańsk | Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego

GdanskTeatr Otwarty w Gdańsku rok jubileuszowy (25-lecie istnienia) zwieńczy wydarzeniem pod nazwą „Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, które będzie miało miejsce 30 grudnia 2021 o godz. 18.00 w gdańskim Dworze Artusa.

Uchwałą Sejmu i Senatu RP Stefan Wyszyński został patronem 2021 roku. Ks. Prymas Wyszyński pisał: „Betlejem łączy niebo z ziemią ale także sprowadza Boga między ludzi i uczy ich patrzeć na siebie braterskimi oczyma”. Słowa Prymasa Tysiąclecia uczą nas, jak dostrzec w każdym człowieku dobro, nie tylko w święta, ale w klimacie Bożego Narodzenia to zdanie nabiera szczególnego sensu. Przygotowujemy wszystko, aby dzielić się miłością, a śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze było i jest wynikiem potrzeby bycia razem.

Podczas grudniowego koncertu świątecznego będziemy mogli zaśpiewać kolędy razem ze znanymi i cenionymi artystami scen Trójmiasta: Anną Kingą Osior (sopran), Jackiem Szymańskim (tenor), Dariuszem Wójcikiem (bas), Katarzyną Rogalską (skrzypce), Tomaszem Klepczyńskim (klarnet) i Rafałem Lewandowskim (fortepian). W pierwszej części koncertu artyści wykonają znane pieśni maryjne, bliskie sercu Kardynała Wyszyńskiego. Dopełnieniem tej części będą fragmenty Zapisków więziennych Prymasa Tysiąclecia. Uroczysty i dostojny charakter koncertu podkreślać będą fragmenty Oratorium na Boże Narodzenie Johanna Sebastiana Bacha. Koncert zwieńczą popularne kolędy i pastorałki polskie, a wśród nich kolęda Nad stajenką gwiazda płonie Jana Maklakiewicza napisana w rytmie zamaszystego poloneza. Nie zabraknie również międzynarodowych szlagierów kolędowych i popularnych amerykańskich piosenek świątecznych.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.teatrotwarty.pl/index.php/startowa/396-koncert-koled-dwor-artusa-2021.html 

Ankieta na temat wiedzy o komponujących kobietach i ich dziełach oraz nagrody

Musique_est_une_femmeDobiega końca projekt „Musique est une femme” fundacji TAK – Temat Aktualny Kultura, współfinansowany w latach 2020–2021 przez program europejski Kreatywna Europa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podsumowując projekt fundacja zaprasza do udziału w ankiecie (do 31 grudnia 2021) na temat wiedzy o komponujących kobietach i ich utworach.

Utalentowane kobiety skomponowały wiele cennych dzieł muzycznych. Niestety, były one zawsze wykonywane znacznie rzadziej niż kompozycje ich kolegów po fachu i w konsekwencji popadały często w niesłuszne zapomnienie. Projekt „Musique est une femme” próbował zmierzyć się z konsekwencjami tego problemu, organizując m. in. konkurs video. Koordynatorem merytorycznym projektu jest muzykolog dr Marlena Wieczorek.

Ankieta na temat wiedzy o komponujących kobietach i ich dziełach jest anonimowa. Dziesięciu losowo wybranych uczestników ankietowania może otrzymać płyty CD z premierowymi nagraniami utworów Isabelli Leonardy w wykonaniu Capella Musicale del Duomo di Novara z dedykacją dyrygenta zespołu Paola Monicelliego.

Link do ankiety https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSea2DnjkFHZwvLA4CHZ--GC87CCDT1bLT2FiSTHpeDk5_Y5RA/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0 

Zapraszamy gorąco do tej ciekawej przygody poznawczej!

Patronat medialny nad projektem „Musique est une femme" objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o projekcie: https://fundacjatak.pl/ 

Warszawa | Spotkajmy się na wspólnym kolędowaniu!

JaxStowarzyszenie JAX oraz Urząd Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy zapraszają na koncert kolęd online, który odbędzie się 26 grudnia 2021 roku o godz. 17.00. Koncert będzie dostępny na kanale YouTube Stowarzyszenia JAX oraz na stronie Urzędu Dzielnicy Bemowo: https://bemowo.um.warszawa.pl/ 

Zabrzmi najpiękniejsza muzyka związana ze Świętami Bożego Narodzenia: hymn Adeste fideles, Cicha noc Franza Xavera Grubera, dawne polskie kolędy Anioł pasterzom mówił, Gdy śliczna Panna, Przybieleli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Jezus malusieńki, Gdy się Chrystus rodzi, a także Bóg się rodzi Karola Kurpińskiego, Mizerna cicha Jana Karola Galla, O gwiazdo betlejemska Zygmunta Odelgiewicza oraz Północ już była Feliksa Nowowiejskiego.

Mistrzowskie wykonanie oraz ciekawe aranżacje zapewnią wspaniali artyści: śpiewak Krzysztof Borysiewicz (bas), flecistka Sylwia Lorenc oraz organista Wiktor Brzuchacz. Nagranie zostanie zrealizowane w Kościele Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie.

Niech muzyka zagości w naszych domach i uświetni atmosferę Świąt Bożego Narodzenia!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://bemowo.um.warszawa.pl/-/koncert-bozonarodzeniowy-%E2%80%9Enajpiekniejsze-koledy-i-pastoralki 

Łódź | XXI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza

AMInstytut Muzyki Kameralnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewicza w Łodzi zaprasza do udziału w najstarszym polskim konkursie muzyki kameralnej – XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 4-9 kwietnia 2022 roku. Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić do 31 stycznia 2022.

Historia Konkursu liczy już ponad 60 lat. W 1995 roku nadano mu imię Kiejstuta Bacewicza – jego inicjatora, wybitnego pianisty kameralisty, pedagoga, kompozytora, wieloletniego rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Do piętnastej edycji konkurs był imprezą międzyuczelnianą dla studentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Od 2007 roku jest przeznaczony dla wszystkich zespołów kameralnych, które spełniają wymogi regulaminu – średnia wieku wszystkich członków zespołu nie może przekraczać 30. roku życia w dniu rozpoczęcia konkursu.

Przesłuchania i Koncert laureatów konkursowe odbędą się w łódzkiej Akademii Muzycznej. Konkurs może być otwarty dla publiczności w zależności od sytuacji pandemicznej w kraju. Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić do 31 stycznia 2022 roku, załączając wszystkie wymagane pliki określone w formularzu.

Pierwszy etap konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach:

  • kategoria A – duet głos z fortepianem, duo instrumentalne (z fortepianem) lub duo fortepianowe;
  • kategoria B – trio fortepianowe, kwartet fortepianowy, kwintet fortepianowy.

Najlepsze zespoły poszczególnych kategorii zostaną zakwalifikowane do przesłuchań drugiego etapu, w którym będą klasyfikowane łącznie.

W Jury zasiądą m.in. Urszula Kryger, Michał Drewnowski, Paweł Mazurkiewicz, Pierluigi Destro.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin Konkursu i więcej informacji: https://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/miedzynarodowy-konkurs-muzyki-kameralnej-2022 

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja „Kompozytorzy a muzyka użytkowa”

AMWydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji oraz Pracowni Kultury Muzycznej i Folklorystyki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji „Kompozytorzy a muzyka użytkowa”, która odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2022 roku w formie hybrydowej bądź online. Termin nadsyłania abstraktów upływa 31 grudnia 2021.

Pochylając się nad różnorodnymi formami i polami zastosowań muzyki rozumianej jako sztuka społecznie użyteczna zwracamy uwagę na wielość problemów, jakie wiążą się z tym zagadnieniem: warsztat kompozytorski, funkcje pełnione przez sztukę, kwestie wartości, jakich utwór muzyczny jest depozytariuszem, dylematy artystyczne, współczesne techniki pozwalające na kreację dźwięku odpowiednio do przyjętych założeń – wskazują jednocześnie na tematykę badawczą, która będzie przedmiotem dyskusji podczas konferencji.

By wziąć udział w wydarzeniu należy przesłać drogą elektroniczną tematy wystąpień wraz z abstraktami (do 700 wyrazów) do dnia 31 grudnia 2021 roku na adres kierownika naukowego konferencji dr Barbary Mielcarek-Krzyżanowskiej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Osoby, których zgłoszenia zostaną zakwalifikowane do programu konferencji, organizatorzy powiadomią drogą mailową. Czas wystąpień nie powinien przekroczyć 20 minut. Językami konferencyjnymi są język polski i angielski.

Uwzględniając obecną sytuację konferencja odbędzie się w trybie online lub hybrydowym (łączącym tryb online ze stacjonarnym).

Przewidywana jest również publikacja tekstów zaprezentowanych podczas konferencji przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.

W ramach konferencji naukowej 27 kwietnia 2022 o godz. 19.00 w Akademii będzie miał koncert „Divertimenti. Muzyka nie mniej ważna”, podczas którego w wykonaniu pedagogów i studentów Uczelni zabrzmi muzyka Witolda Lutosławskiego i Romana Maciejewskiego.

Barbara Mielcarek-Krzyżanowska

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Premiera Koncertu Laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w TVP Kultura

NIMiTNarodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na premierę Koncertu Laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w TVP Kultura 19 grudnia 2021 o godz. 15.50.

Arcydzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, Ludomira Różyckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Romana Maciejewskiego i Miłosza Magina zabrzmią w wykonaniu znakomitych pianistów i zespołów kameralnych: Cartera Johnsona, Ivana Shemchuka, Michała Szymanowskiego, Książek Piano Duo (Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek), Kwintofonii oraz duetu Aleksandra Kuls i Marcin Koziak.

Udział w tegorocznej edycji Konkursu wzięło 86 artystów z trzech kontynentów, którzy walczyli o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych. Uczestnicy rywalizowali we wrześniu na scenie Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Marszałek województwa podkarpackiego. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Kobiety są | Women are”: premiera multimedialnej kompozycji Moniki Dalach i Eweliny Hajda

HajdaPremiera utworu na marimbę, audio-playback i video autorstwa kompozytorki Moniki Dalach w wykonaniu marimbafonistki Eweliny Hajda Kobiety są | Women are, który powstał w ramach Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, odbędzie się 20 grudnia 2021 roku w formie wykonania audio-video online i będzie dostępny na kanałach Facebook, YouTube i Vimeo.

Łódzkie artystki, które wspólnie stworzyły koncepcję kompozycji, podejmują w utworze kwestie społeczne, dotyczące m.in. praw kobiet. Projekt, do udziału w którym zaproszono ponad 20 mieszkanek Łodzi w różnym wieku, opowiada o tym, jak kobiety postrzegają siebie i otaczający je świat: one dzielą się swoim punktem widzenia oraz życiowym doświadczeniem, mówiąc również o życiu kobiet w Polsce w XXI wieku.

Ta multimedialna kompozycja stworzona w nurcie muzyki współczesnej charakteryzuje się poszukiwaniem nowych brzmień i możliwości akustycznych marimby, rozszerzeniem dźwięku akustycznego o warstwę elektroniczną, video oraz uzupełnieniem ich o body mapping.

Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi 2021 oraz dzięki wsparciu firmy Adams Percussion.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dąbrowa Górnicza | Kolędy, pastorałki i nie tylko

Koledy6 stycznia 2022 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej będzie miał miejsce charytatywny koncert kolędowy „Kolędy, pastorałki i nie tylko”.

Podczas wydarzenia orkiestra złożona ze studentów katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego zaprezentuje aranżacje kolęd oraz autorskie utwory koleżanek i kolegów z uczelni: Moniki Kozakiewicz, Julii Mazur, Andrzeja Mandryki oraz Macieja Segeta. Wykonane zostaną również opracowania autorstwa Vaughana Jonesa, Huberta Kowalskiego, Wiktora Lorensa, Pawła Mazura, Piotra Pałki oraz Zbigniewa Preisnera.

Studenci mają szczytny cel – będą zbierać pieniądze na potrzeby Wspólnoty Burego Misia: organizacji zajmującej się opieką nad niepełnosprawnymi.

Koncert został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, Pana Marcina Bazylaka.

Wstęp wolny – wymagany uśmiech i chęć, aby podzielić się z kimś dobrem!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB